Mühendislik

İşçi Bayramı 1 Mayıs Nedir? Emeğimizin Karşılığını Almak Dileği İle!

İşçi Bayramı 1 Mayıs Nedir? Emeğimizin Karşılığını Almak Dileği İle | İşçi Bayramı tüm dünyada 1 Mayıs’ta kutlanıyor ve Google bir Google Doodle ile bayrama damgasını vuruyor. Tatil, birçok ülkede Uluslar arası İşçi Günü yani 1 Mayıs işçi günü ile eşanlamlıdır. Yani 1 Mayıs işçi bayramı hepimiz içindir. Çünkü mutluluk gerçek aşktır, mutluluk emeğinin karşılığını almaktır.

İşte bu anlamalı işçi bayramı ile ilgili bilmeniz gerekenler şunlardır:

İşçi Bayramı 1 Mayıs Nedir? Emeğimizin Karşılığını Almak Dileği İle!

1.İşçi Bayramı: Bayram İşçilerin Başarısıdır!

1 mayıs İşçi Bayramı’nda, dünyanın dört bir yanındaki işçilerin başarılarını kutlanıyor. Dünyanın birçok ülkesinde 1 Mayıs’ta kutlamalar, yürüyüşler, toplantılar ve eğlenceler yapılmaktadır. Bu gün işçi sendikaları, sosyalistler ve diğer radikaller tarafından da işçi haklarına dikkat çekmek ve değişim çağrısı yapmak için kullanılmaktadır!

2. İşçi Sendikalarına Yakından Bağlıdır ve İlk Kez 1880’lerde Kutlandı.

1 Mayıs 1926: İşçi hareketi ABD
1 Mayıs 1926: İşçi hareketi ABD

Dünya Sanayi İşçileri web sitesinde yayınlanan İşçi Bayramı tarihine göre, bayram ilk olarak 1880’lerde kutlandı. Yani 1 Mayıs 1886’da Chicago’da meydana gelen Haymarket Olayı’nı anmak için düzenlenmiştir.

1-3 Mayıs 1886 tarihleri arasında, 250.000 Chicago bölgesi işçisi uzun çalışma saatlerini protesto etmek istedi. Bunun için fabrikaların vardiyalarının 8 saatle sınırlaması çağrısı için sokaklara döküldü. Daha sonra 3 Mayıs’ta polis barışçıl kalabalığa ateş açtı ve iki işçiyi öldürdü. Miting ertesi gün polis vahşetini protesto etmek için düzenlendi. Saat 10:30 sularında bir polis hattı mitinge doğru hareket etti. Daha sonra birisi polise bomba atarak birini öldürdü. Ayrıca altı kişiyi de yaraladı. Bunun üzerine polis ateş açarak dört işçiyi öldürdü, çok sayıda kişi de yaralandı.

IWW, bayramın neden kutlandığını şöyle anlatıyor:

Gerçekten, tarihin bize radikalizmimizin kökleri hakkında öğretecek çok şeyi var. İnsanların 8 saatlik bir vardiya olsun diye vurulduğunu hatırladığımız zaman; içinde ailelerin olduğu evlerin yanarak kül olduğunu kabul edersek, böylece hafta sonunun bir parçası olarak Cumartesi gününe sahip olabildik.

Çalışma koşullarını ve çocuk işçiliğini protesto etmek için sokaklarda yürüyen 8 yaşındaki endüstriyel kaza kurbanlarını hatırladığımızda. Yani sadece polis ve şirket eşkıyaları tarafından dövüldüğünü hatırladığımızda, mevcut durumumuzun hafife alınamayacağını anlıyoruz!

İnsanlar bugün zevk aldığımız haklar ve haysiyetler için savaştılar ve hala uğruna savaşılacak çok şey var. Bu kadar insanın fedakarlığı unutulamaz ayrıca aynı kazanımlar için tekrar savaşacağız. Bu yüzden 1 Mayıs’ı kutluyoruz.

Kadınlar ve işçi bayramı!
Kadınlar ve işçi bayramı!

3. Bayram Geçit Törenleri ve Mitinglerle Kutlanır

İşçi Bayramı tarihsel olarak geçit törenleri, mitingler ve işçilerin diğer kutlamalarını yaptıkları bir gün olmuştur.

Dünyadan 1 Mayıs kutlamaları!

4. Sendikalar ve Diğer İşçi Grupları Tatili İşçi Hakları İçin Mücadele Etmek İçin Kullanmayı Planlıyor!

Birçok işçi grubu, işçiler için daha iyi ücret ve koşullar da dahil olmak üzere işçi hakları çağrısı için 1 Mayıs’ta toplanmayı planlıyor.

Doodle 1 Mayıs
Doodle 1 Mayıs

Al Arabiya’ya göre, Türkiye gibi ülkeler 2014 yılında işçilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalar sonrasında 1 Mayıs’ta protestolara hazırlanıyorlardı. Bunun yanında ülkede 1 Mayıs’ta şiddetli bir geçmişi var. 1977’de Taksim Meydanı’ndaki protestolar sırasında onlarca kişi öldürüldü.

1 Mayıs Günü polisle göstericiler arasında çatışmaların da yaşandığı ABD’de de protesto gösterileri bekleniyordu. CNN’in haberine göre, Seattle, Portland ve Oakland’da gösteriler düzenlenebilir. Ayrıca protestocuların Freddie Gray’in ölümü ve çok sayıda polis cinayeti sonrasında polis şiddetine son verme çağrılarını sürdürmesi de bekleniyor.

5. İşçi Bayramı Amerika Birleşik Devletleri ve Diğer Ülkelerde Diğer Tarihlerde Kutlanır!

ABD işçi bayramı
ABD işçi bayramı

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.