İnsan

Gerçek aşk nedir? Onu nerede bulabiliriz?

Gerçek aşk nedir? Onu nerede bulabiliriz | Aşk, Dünya’yı döndürüyor, değil mi? En azından deyiş böyledir. Ama bu doğru mu? Öyle olmalı fakat birçok insan, aşkı kıskançlık veya sahiplenme gibi şeylerle karıştırır. Gerçek aşk bunların ikisi de değildir. İşte burada gerçek aşkın özelliklerini paylaşıyoruz. Gerçek aşk nedir, bunu öğrenirseniz onu bulmanız da kolaylaşacaktır.

Gerçek aşk nedir?

Aşk, beklentilere veda etmek anlamına gelir!

Elbette, hepimiz insanların istediğimiz gibi davranmasını istiyoruz. Yani daha sevecen olmalarını istiyoruz. Ya da daha fazla huyumuza giden. Yahut daha akıllı. Belki de daha hırslı. Yani bunların hepsi beklentidir. Beklentiler sadece birini sevmenin “kabul edilebilirliği” için size göre gerekenlerdir. Ama gerçek aşkın hiçbir beklentisi yoktur. Sadece olduğu gibi sever.

Gerçek aşk nedir, filmler!
Gerçek aşk nedir, filmler!

Aşk kurban rolünü oynamaz ya da başkalarını suçlamaz!

Gerçek aşk, başkalarının elde edilmesi gereken şeyler olduğunu düşünmez. Aşk sevdiklerinin yanıldığını veya hatalı olduğunu düşünmez. Çünkü aşk birlikte çalışır. Sorumluluk alır. Diğer insanların hatalarını affeder ve beraber yola çıkmalarına izin verir. Aşk olayları kişisel olarak algılamaz.

Gerçek Aşk nedir? Aşk bırakmayı da içerir.

Aşk, daima sahip olmak değildir. “Bir şeyi seviyorsan, serbest bırak. Eğer geri gelirse, senindir. Eğer işe yaramazsa, zaten asla senin olmadı demektir.” Bu sözde doğruluk payı var. Aşk insanlara özgürlüklerini verir. Onları tutmak için sıkıca tutmuyor ve kanatlarını kırmıyorsunuz. Gerçek aşk sahip olmak istemez. Eğer istersen seni özgür bırakmaya hazırdır.

Aşk bir ilişkiye devam etmeni gerektirmez!

Birini çok sevebilirsiniz. Ancak onunla uyumlu olmayabilirsiniz. Ya da duygularını hiçe sayarak seni delirtebilirler. Onları hala sevebilirsin ama bu onlarla olmak zorunda olduğun anlamına gelmez. Aşk kalman, kalman ve kalman anlamına gelmez. İlişkiden uzaklaşıp onları yine de sevebilirsin.

Aşklar ve ayrılık!
Aşklar ve ayrılık!

Gerçek Aşk kıskançlık barındırmaz!

Sahip olmak gibi kıskançlık da aşka ait değildir. Sevdiklerimizi kıskanmazsak, bunun onları sevmediğimiz anlamına geldiğini düşünürüz. Gerçek aşkın ilişkinin kalitesine güveni vardır. Diğer kişinin mutlu olduğunu ve sadece size geri dönmekten memnun olduğunu bilir.

Gerçek aşk nedir? Aşk korkunun yokluğudur.

Tüm duyguları şöyle bir süreklilik üzerine kurabilirsiniz. Bir tarafta sevgi vardır. Sonra saygı ve takdir. Ondan sonra, neşe, mutluluk, memnuniyet gelir. Aşkın devamlılığının karşı ucunda korku vardır. Korkuya dayalı diğer duygular arasında nefret, güvensizlik, kıskançlık veya açgözlülük de sayılabilir.

Gerçek Aşk Nedir? İhtiyaç değil, bir istektir.

Çocuklara öğretmeye çalıştığımız şeylerden biri, istemekle ihtiyaç arasında açık bir fark olduğudur. Birine ihtiyaç duymak korkuya dayalı bir duygudur. Onlarsız yaşayamayacağından korkuyorsun! Bu yüzden onlara ihtiyacın var. Ve unutma, korku aşkın tam tersidir. Hayatında birini istemek ona gidebilme özgürlüğü verir. Ama yine de onu sevdiğini gösterir.

Aşk sadece bir duygu değil, bir eylemdir.

İnsanlar yoğun duygulara bağımlı olma eğilimindedir. özellikle de iyi hissettirdiğinde. Yani, aşık olduğumuz zaman, sonsuza kadar böyle hissetmek isteriz. Ama bil bakalım ne oldu? Hissettiğinden daha yüksek olan bu duygu bir süre sonra geçer. Bu artık karşındakini sevmediğin anlamına gelmez. Ancak artık yeni olmadığı anlamına gelir. Yani aksiyonun başlaması gereken yer burasıdır. Sevdiğini kişiye göster. Sadece bunu bildiklerini sanma!

Gerçek aşk koşulsuzdur!
Gerçek aşk koşulsuzdur!

Gerçek Aşk koşulsuzdur.

“Koşulsuz” kelimesi, belirlenmiş bir beklenti veya sınırlama olmadığı anlamına gelir. Koşulsuz sevmek zor bir şeydir. Bu yüzden çoğu insan bunda iyi değildir. Ama gerçek aşk, karşındakini değiştirmeye çalışmadan gerçekten sever.

Aşk, başkalarının ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarınıza eşit veya daha önce tutmak anlamına gelir.

İnsanlar hayatta kalmak için doğası gereği bencildir. Ancak bu ilişkilerde bize iyi hizmet etmez. Başkalarının ihtiyaçlarını en azından kendi ihtiyaçlarınıza eşit yapmazsanız, kırgın olurlar. Gerçek aşk gerçekten, diğer insanların mutluluğunu önemser. Ayrıca insanların kendilerini değerli hissetmeleri için büyük çaba sarf edecektir.

Gerçek aşk nedir? Aşk, var olan en yüksek titreşimli duygudur.

Bilim, aşk ve korku gibi duyguların çok farklı titreşimlere sahip olduğunu kanıtlamıştır. Onları gerçekten ölçebilirler. Aşk çok hızlı titreşir, oysa korkuya dayalı duygular (kıskançlık, sahiplenicilik, nefret, açgözlülük vb.) çok yavaş titreşir. Yani aşkın frekansı yüksektir. Tamamen ve koşulsuz sevdiğinizde, işin içinde korku yoktur. Aşkın titreşimleri sizi her zaman iyi hissettirir.

"<yoastmark

Aşk dikkat gerektirir.

Aşk göz ardı etmez. Diğer tarafa itmez, ilgisiz bırakma. Çünkü burada olmak ve birlikte olmak istiyorsunuz. İnsanlar aşık olduklarında, bazen “Daha fazla iş yapmak zorunda olmadıklarını” düşünürler. Ama gerçek aşk aslında başka bir kişiye dikkat etmektir. Bu iyi hissettirir ve başka birine dikkat etmeyi angarya olarak görmezsiniz.

Gerçek Aşk farklılıkları anlar ve kabul eder.

Kabul edelim, hepimiz farklıyız. Tek yumurta ikizleri bile tam olarak aynı değil. Dünya hakkında farklı deneyimlere ve bakış açılarına sahiptirler. Gerçek aşk, diğer insanları farklı oldukları için onlara yanlış yapmaz. İnsanlar başka bir insanı gerçekten sevdiklerinde, farklılıklarını kabul ederler.

Gerçek aşk nedir?
Gerçek aşk nedir?

Gerçek aşk nedir? Aşk, nasıl ifade edildiğine ve kabul edildiğine göre değişir.

Bize sevildiğimizi hissettiren şey değişir. Gary Chapman’ın Beş Aşk Dili kitabında, insanların sevgi verme ve alma yollarını şöyle açıklıyor: (1) Kelimeler (2) Hizmet Eylemleri, (3) Hediye Verme, (4) Birlikte Zaman Geçirme ve (5) Dokunma. Diğer insanların sevgi dilini keşfetmek önemlidir. Böylece birbirinizi anlayabilir ve diğer kişinin tanıyacağı şekilde sevgi verebilirsiniz.

Aşk sizi iyi hissettirir, kötü değil.

Birçok insan bir ilişkide olmayı aşkla karıştırır. Bir ilişkinin olması gerçek aşkın olduğu anlamına gelmez. Kıskançlık, sahiplenicilik, sürekli kavga, istismar (sözel, duygusal veya fiziksel) varsa, bu aşk değildir. Bunlar korkuya dayalı duygular ve eylemlerdir. Devamlı kötü hissediyorsanız bu gerçek aşk değildir.

Gerçek aşk nedir? Aşkın empatisi vardır.

Empati, kendinizi başka bir kişinin yerine koyma ve bir durumu onun bakış açısından görme yeteneğidir. Gerçek aşk nedir? Aşkın derin bir empatisi vardır. “Sen incindiğinde, ben de incindim.” Birbirini gerçekten seven insanlar onlara zarar vermek istemezler. Çünkü birbirinin iyi hissetmelerini istiyorlar. Duygularını önemserler ve kendilerini değerli hissetmeleri için ellerinden gelen her şeyi yaparlar.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.