Mühendislik

Ofis Dizaynı Nasıl Olmalı? Verimli Ofis Nasıl Olur?

Ofis Dizaynı Nasıl Olmalı? Verimli Ofis Nasıl Olur | Araştırmalar, görünüm, estetik, esneklik ve iş yaşam dengesinin en çok önemsenen kriterler olduğunu gösterdi. Microsoft’un geçen yıl yaptığı bir anket, küresel işgücünün yüzde 41’inin gelecek yıl iş değiştirmeyi düşündüğünü ve bu dilimin yüzde 55’inin vereceği kararda çalışma ortamının önemli olacağını gösterdi.

Ofis dizaynı nasıl olmalı?

Firma olarak 2020’de kendimizi olağandışı bir konumda bulduk. Tam da pandeminin iş dünyası liderlerini ofisin amacını yeniden düşünmeye zorladığı bir dönemde, Koreli finansal teknoloji şirketi Hana Bank’ın genel merkezini tasarlamak üzere işe alındık. Ancak süreç ve ortaya çıkan yapı, Covid’e bir tepki değildi. Aksine kriz, yıllardır yüzeyin altında köpüren eğilimleri canlandırdı ve hızlandırdı. Örneğin, artık çalışanların ruhsal ve fiziksel sağlığına daha fazla önem veriliyor, farklı kuşaklardan oluşan işgücünün ihtiyaçları daha çok gözetiliyor ve kurumsal hedefler daha fazla vurgulanıyor. Uzaktan çalışmaya geçiş de bu eğilimlerden biri.

Ofis alanının amacını sorun ve alanı buna göre adlandırın.

Kulağa basit gelebilir ancak isimlendirme önemlidir. Bilgi çalışanları için ofis, yapılacaklar listesini tamamlamakla uğraşacak bir yer olmamalıdır. Ofis, bir çalışanın beslendiği ve aidiyet duygusu hissettiği ve ayrıca işbirliği, yaratıcılık ve öğrenmenin gerçekleştiği yerdir. Binaların, katların, alanların veya odaların isimleri bu amaçları yansıtmalıdır. “Öğrenme merkezi” veya “inovasyon alanı” gibi terimler yeni bir yaklaşımı ifade eder, tasarım değişikliklerini şekillendirir, yetenekleri çeker ve davranışları etkiler.

Hana Bank, genel merkezinde meydana gelen yaratıcı çalışmaları ifade etmesi için bu merkeze “Akıl Noktası” (Mindmark) ismini verdi. Facebook ve Google gibi ileri teknoloji şirketlerinin de aynı nedenle “kampüsleri” var çünkü mühendislerinin tıpkı öğrenciyken yaptıkları gibi deney yapmalarını istiyorlar. CEO Carol Tome’un bir HBR makalesinde anlattığı gibi, UPS bile yakın zamanda şirket genel merkezi binasının adını daha sıcak, cazip ve işbirliğine dayalı bir ortam imajı çizmek amacıyla Plaza’yken Casey Hall olarak değiştirdi.

Verimli Ofis Nasıl Olur?

Ofis Dizaynı! Çalışanlarınızın isteklerine ve ihtiyaçlarına kulak verin.

Her fikri hayata geçiremeseniz bile, en iyi çalışanların iş yerlerinden ne istedikleri hakkında konuşmak için Covid’i bir katalizör olarak düşünün. Çoğu kuruluş için statükoya geri dönmek bir seçenek olmayacaktır. İnsanlar ofise gelmek için daha fazla esneklik, daha iyi teknoloji ve teşvikler bekleyecektir. Şirketler bu çağrıya kulak vermelidir.

Örneğin Salesforce, masaların kapladığı alanı yüzde 40 oranında azalttı. Bireysel ve ortak çalışma dengesini teşvik eden, ekip odaklı alanlar içeren bir kat planını benimsedi. Hana Bank Genel Merkezi de çeşitli çalışma şekillerine hitap ediyor. Örneğin, masa başında bireysel çalışma, insanların masalarından kalkıp mola verdiklerinde oturabilecekleri rahat oturma yerleri, odaklı ekip etkileşimini teşvik eden ortak çalışma alanları ve sosyalleşme için dinlenme salonları bulunuyor. Farklı deneyimlerin bu birleşimi, bir yandan belirli bir yapı sağlarken diğer yandan çalışana esneklik de sağlıyor.

Ofis Dizaynı! Kurumunuzda deneyler yapın.

Bazı şirketler pandemi sonrasında yeni bir merkez oluşturacak. Bu şirketlerin çoğu, üzerine iyi düşünülmüş bir ofis ortamı tasarlayabilir. Kurumunuzun yeni alanı hakkında yeni fikirler keşfetme yolunuzda, önerimiz küçük başlamaktır. Konferans odalarını yeni amaçlarla kullanın, yeni bir ekip çalışması masasına yatırım yapın veya tüm bina yerine sadece bir katı yenileyin. İnsanları bir araya getirmek ve ofisinize yeni bir soluk getirmek için multimedya teknolojisini de kullanabilirsiniz.

WarnerMedia’nın yeni genel merkezi, bir marka kimliği ve topluluk duygusu yaratmak için şirketin geniş ağ çevresinden gelen içeriği birleştiren sürükleyici bir medya deneyimi sunuyor. Birçok şirket akıllı hibrit toplantı teknolojisine de yatırım yaptı. Çok amaçlı kullanım fırsatlarını da inceleyin. Örneğin Hana Bank binasının altından üstüne kadar uzanan, yer yer kapalı, yer yer üstü açık dönemeçli rampaları, yürürken yapılan bire bir toplantılar, bireysel egzersiz veya doğa manzarasına karşı temiz hava alarak verilebilecek sosyal molalar için kullanılabiliyor. Son olarak, sağlıklı bina yönergelerini izleyerek güvenlik ve sürdürülebilirliğe önem verin.

İçgörülere dayalı ortaklıklar kurun.

Genç bilgi çalışanları için ofis, son teslim tarihlerini karşılamak için olduğu kadar öğrenme ve sosyalleşmenin de gerçekleştiği bir yerdir. Y kuşağının yaklaşık yüzde 60’ı, bir işe başvururken yeni içgörüler keşfetme fırsatlarının kendileri için son derece önemli olduğunu ve ayrıca sosyal sorumlulukla ilgili işlere dahil olurlarsa bir şirkette daha uzun süre kalabileceklerini bildiriyor. Akıllı davranan şirketler, bu tür fırsatları sağlamak için dışarıdan kuruluşlarla ortaklık kuruyor.

Ofis dizaynı nasıl olmalı?
Ofis dizaynı nasıl olmalı?

Yoga, meditasyon, sosyal hizmet veya sürekli eğitim gibi etkinlikler düzenleyerek başlayabilirsiniz. Yerel sanatçıların veya öğrencilerin dönüşümlü sergileri, bina girişinde yiyecek yardımı organizasyonları veya bina dışında yemek dağıtım araçları gibi küçük girişimler bile çalışanların amaç duygusunu körükleyebilir. Columbus, Ohio‘da konutların yanı sıra büyük ölçekli bir yaratıcılık ofisi binasına ev sahipliği yapan karma kullanımlı bir yapı olan Gravity, merak uyandıran ve dayanışma sağlayan ortaklar ve programlar bulmak için tam zamanlı bir etkinlik küratörü çalıştırıyor.

Ofis Dizaynı! Sonuç

Pandemi sırasında hız kazanan yeni iş yeri trendleri ve belirginleşen çalışan tercihleri kalıcı görünüyor. Böyle bir zamanda şirketleri, çalışma ortamlarını nasıl iyileştirebileceklerini düşünmeye teşvik ediyoruz. Bunu yaparken çalışanların ilgisini ve refahını artırmayı, böylece katılımı teşvik etmeyi, işte tutmayı artırmayı ve yeni yetenekleri çekmeyi hedeflemeliler. Şimdi harekete geçme zamanı.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.