Mühendislik

Çelik Konstrüksiyon Boya Kaplama Genel Kurallar!

Çelik Konstrüksiyon Boya Kaplama Genel Kurallar! Örnek Standart Şartname | Tüm profil ve yassı levha malzemeler imalata başlanmadan önce kumlama makinesinden geçirilmelidir. Çelik granül (bilye) ile ISO 8501-1’e göre SA 2½ kalitesinde raspalanmış yüzey pürüzlülüğü elde edilmelidir.

Çelik Konstrüksiyon Boya Kaplama Genel Kurallar!

İlk shot grid (raspa) yapıldıktan sonra yüzey pürüzlülüğü ölçülerek, ilgili boya sisteminde istenilen yüzey pürüzlülüğüne uygun olup olmadığı tespit edilir. Raspalama işlemi devam ederken belirli aralıklarla çelik granüllerde kirlilik ve korozyon yapma ihtimaline karşı tuz testi yapılmalıdır.

Yüzey Hazırlama ve Boyama

Raspa yapılan yüzeyler, mümkün olan en kısa sürede, en geç 3 saat içinde ve yüzeyde herhangi bir paslanma oluşmadan min. 20 mikron kalınlığında shop prımer astar boya ile boyanmalıdır. Ortam sıcaklığı, bağıl nem ve çiğlenme noktası, her yüzey hazırlığı ve her boya uygulaması öncesinde kontrol edilecektir. Bağıl nem oranı en fazla %80, boya yapılacak yüzeyin sıcaklığı çiğlenme noktasının en az 3 °C üstünde olmalıdır.

Boya Kaplama Genel Kurallar! Boyalar, aşağıda belirtilen esaslar dahilinde seçilir

I- Uygulama öncesinde üretici firmadan, her bir boya sistemi için; katlar arası bekleme süreleri, yaş olarak atılan mikron kalınlığı sonrasında kalan kuru boya film kalınlığı, uygulama basıncı gibi hususları içeren uygulama bilgileri (spesifikasyon) yazılı olarak alınacaktır.

II- Tüm boya ambalajları üzerinde ürünlerin tanım ve izlenebilirliğini sağlayan ad, kod, üretim tarihi, parti no, miktar gibi bilgileri içeren etiketler bulunacaktır. Boya malzemeleri, yanıcı ve parlayıcı malzemeler olup bunların taşınması, depolanması ve kullanımı sırasında sağlık ve güvenlik esaslarına uyulmalı ve kişisel korunma teçhizatı sağlanmalıdır.

III- Kaplama içeriğindeki primer, arakat ve son kat ürünler aynı tedarikçiden sağlanmalıdır. Böylece uyumsuzluk riskleri azaltılır.

Boya Kaplama Genel Kurallar! Boya Katları

Epoxi Ön İmalat Astarı (Shopprimer):

Astar Boya malzemesi olarak kuşun içermeyen, iki bileşenli, hacmen katı madde oranı %22 +/- 2 olan, hızlı kürlenmeli epoksi astar boya kullanılabilir. Astar boya pasönleyci olarak çinko fosfat pigmenti içermelidir.

Yüksek Yapılı Epoksi Arakat Boya

İki bileşenli – 5 ⁰C’ye kadar ortam sıcaklığında uygulanabilen, hacmen katı madde oranı %74 +/-2 olan hızlı kürlenmeli, epoksi esaslı arakat boya kullanılır. Arakat Boya rengi, ayırt edilebilmesi için sonkat boya renginden farklı tonda olacaktır.

Boya Kaplama Çelik
Boya Kaplama Çelik

Poliüretan Esaslı Son Kat Boya

İki bileşenli + 5 ⁰C’ye kadar ortam sıcaklığında uygulanabilen, hacmen katı madde oranı % 63 +/- 2 olan hızlı kürlenmeli, parlaklığını ve rengini uzun süre koruyabilen alifatik poliüretan esaslı son kat boya kullanılacaktır.

Son Kat boya rengi müşteri tarafından bildirilir.

Boya Kaplama Genel Kurallar! Boyanın Korunması

Korozyon riski taşıyan noktalar, cıvatalar ve somunlar nakliye ve fabrika içi rotasyon esnasında hasar görmüşse  aynı kalite boya ile tamir edilip rötuş yapılmalıdır. Hasarlar standardın önerdiğinden çok daha büyükse, bu bölümler yeniden boyanabilir.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.