Eğitim

Ana ve ara renkler nelerdir? Onları Karıştırırsak Ne Olur

Ana ve ara renkler nelerdir? Onları Karıştırırsak Ne Olur | Renk teorisi, belirli efektler oluşturmak için renkleri karıştırmanın ve birleştirmenin arkasındaki bilimi içerir ve renk teorisinin temel taşı renk tekerleğidir. Dairesel renk çarkı kavramı ilk olarak 1600’lerde Sir Isaac Newton tarafından geliştirilmiştir. Evet, yerçekimi yasalarını bulan aynı dahi. Renk Tekerleğinin tasarımı oldukça dahicedir. Yani tüm renkler birbirini tamamlayacak şekilde konumlandırılmıştır. Bu renkler genellikle tamamlayıcı veya uyumlu olarak adlandırılır. Tekerlekteki tüm tekil renkler üç ana kategoriye ayrılır: Birincil, ikincil ve üçüncül renkler.

Renk tekerleği
Renk tekerleği

Ana ve ara renkler nelerdir? ANA RENK VE ARA RENK NE DEMEKTİR?

Renk günlük dünyamızın kritik bir parçasıdır. Eğer eski bir TV şovunu siyah beyaz izlediyseniz, o zaman rengin canlılığı olmadan her şeyin ne kadar sıkıcı görüneceğini bilirdiniz. Renkler kişiliklerimizi ifade etmemize, belirli ruh hallerini teşvik etmemize.

Renkler sıcak, soğuk, ana, ara, gözle görülebilen, gözle görülemeyen, renk körlerinin görebildiği, renk körlerinin karıştırdığı renkler diye sınıflandırabilir. Hatta daha derinlere, atomik ayrıntılara girersek, ışık frekans ve dalga boyuna göre morötesi ışık, UV ışık ve hatta radyoaktif Alfa, Beta ışınımlarına kadar gideriz. Neyse biz şimdi bu detayları bir tarafa bırakıp ana ve ara renkleri karıştıralım ve eğlenmemize, koronadan dolayı çıkamadığımız evlerimizde dinlenmemize bakalım!

Renk aralığı
Renk aralığı

Renkleri Karıştıralım!

Ana renkler herhangi iki rengin karışımıyla elde edilemeyen, doğada tek başına bulunabilen mavi, kırmızı
ve sarı renkleridir. Ara renkler ise bu renklerin karışımı ile ortaya çıkan turuncu, yeşil ve mor renkleridir.

Siyah beyaz ne olacak?

Beşiktaşlılar bozulsa da maalesef siyah ve beyazı adamdan sayıp renkler sınıfına koymuyorlar. Esasında düşünürseniz zaten bir rengi çok çok açarsanız beyaz olur. Bir rengi çok çok koyulaştırırsanız sonunda siyah olur. Yani siyah ve beyaz renklerin tonudur. Renk değildirler!

Ana ve ara renkler nelerdir?
Ana ve ara renkler nelerdir?

Haydi ana ve ara renkler karışın!

Unutmayın arkadaşlar, sarı ile kırmızıyı karıştırarak turuncuyu, mavi ile sarıyı karıştırarak yeşili ve kırmızı
ile maviyi karıştırarak mor rengini elde edebilirsiniz!

semihbulgur.com 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.