İnsan

İnsan vücudunda biriken bazı zehirli maddeler!

İnsan vücudunda biriken bazı zehirli maddeler | Dünya yılda 150.000 farklı insan yapımı kimyasal maddeden 250 milyar ton üretmektedir. Bu kimyasalların bazıları vücudumuza girer. Kısacası, vücudunuzdaki davetsiz kimyasallar modern tüketim toplumunun kimyasal devriminin bir ürünüdür.

Aşırı şehirleşme, endüstri devrimi, tüketim ve üretim çılgınlığı sonucu başımıza gelenler bitmek bilmiyor. Aslında yaşadığımız şu pandemi süreci de doğaya attığımız tekmenin bize geri dönüşüdür. Bunların yanında vücudumuzda dolaşan ve biriken zehirlere inanamayacaksınız!

Kimyasallar
Kimyasallar

İnsan vücudunda biriken bazı zehirli maddeler!

 

Dioksinler ve Furan bileşikleri
PVC üretimi, endüstriyel beyazlatma ve yakma yan ürünleri
Endokrin sistemini hasara uğratan ve kanserojen maddeleri.

Phitalat (Fitalat)
Kozmetik ve kişisel tuvalet malzemelerinde bulunan plastizer maddeler, premature bebek ve bayan üreme organlarında sorunlar yaratır.

Uçucu Organik Kimyasallar:
Ksilol ve etil benzen içeren benzin ve endüstriyel çözücüler, sinir sistemini için toksik ve kanserojen maddeler.

Ağır Metaller
Boyalardaki kurşun, konserve ton balığında civa, sularda arsenik kirlenmesi, boya ve pişirme kaplarındaki kadmiyum, hafıza kaybı, gelişme gecikmesi, hareket gecikmesi ve kansere sebep olabilirler.

PCB’ler
Endüstriyel yalıtım maddeleri ve yağlayıcılar, kanser ve sinir sistemi hastalıklarına neden olabilirler.

Organik Fosfat Esaslı ve Organik Klor içeren Böcek ilaçları

Artıkları gıda maddeleri üzerinde bulunur, toksik olup sinir sistemini etkiler ve kanserojendirler.

Vücudumuzdaki zehirli maddeler!
Vücudumuzdaki zehirli maddeler!

İnsan vücudundaki kimyasallar!

Şu anda, vücudunuzda orada olmaması gereken en az tahminen 700 kimyasal var. Asıl ürkütücü olan, kimyasalların birbirleriyle karışarak “kokteyl etkisi” olarak adlandırılan etkiyi yaratmaları. Yani böylece bizi nasıl etkilediklerini gerçekten bilmiyoruz. İnsan vücudundaki sentetik kimyasallar nereden geliyor?

Zehirli maddeler: Nasıl kurtulacağız?

Uluslararası Çevre Çalışma Grubu (Enviromental Working Group of Commonwealt) nun yaptığı çalışmada; insan vücudunda yukarıdaki maddeleri de kapsayan 167 değişik kimyasal zehirli maddeye rastlanmıştır. Ayrıca bunlardan 76’sı kanserojen, 94’ü beyin ve sinir sistemi için toksik, 79’u da doğum sakatlığı ve anormal gelişime sebep olacak kimyasal toksik maddelerdir.

Her şeye rağmen bu kötümser gibi görülen manzaradan çıkış zor değildir. Ayrıca toplum şuuru oluşturarak, yeterli derecede bilgilenerek, kullandığımız, yediğimiz ve içtiğimiz şeyleri bilinçli şekilde seçerek ve de dikkat, sabır göstererek bunu başarabiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın.