İnsan

Alçakgönüllü Olmak İşe Yarar mı? Faydaları ve Zararları

Alçakgönüllü Olmak İşe Yarar mı? Faydaları ve Zararları | Araştırmacılar yürüttükleri yedi deneyde, başarıyı gizlemenin kişiler arasında ilişkilere derin zarar verdiğini buldular. Deneylerden birinde katılımcılardan şu senaryoyu hayal etmeleri istendi: Kendileri ve yakın arkadaşları “Alex,” aynı üniversitelerde öğretim görevlisi ilanlarına başvuruyorlardı.

Alçakgönüllü Olmak İşe Yarar mı? Faydaları ve Zararları

Bir gün Alex’in başvuru sürecinin bir parçası olarak okullardan birinde bir konuşma yapmak üzere davet edildiğini öğrendiler ve daha sonra ona iş arama sürecinde herhangi bir değişiklik olup olmadığını sordular. Katılımcıların yarısına Alex’in iyi haberlerini paylaştığı söylendi; diğer yarısına ise bunu gizlediği söylendi.

İkinci gruptakiler, Alex’e daha az yakın hissettiklerini ve daha az güvendiklerini ve gelecekte onunla işbirliği yapma olasılıklarının daha düşük olduğunu bildirdiler. Tepkileri, Alex’in patronluk tasladığı inancından kaynaklandı ve katılımcılar bu davranış şeklini aşağılayıcı buldu.

Mütevazı insan
Mütevazı insan

Başarıyı gizlemek!

Diğer deneyler örüntünün doğrudan ve dolaylı sorulara yanıt olarak ve aile, meslektaşlar ve romantik partnerler dahil olmak üzere çeşitli ilişkilerde, hem kamusal hem de özel ortamlarda tutulduğunu gösterdi. Başarıyı gizleyenler paylaşanlardan daha mütevazı olarak algılandı, ancak aynı zamanda daha az yetkin ve daha az samimi görüldüler.

Araştırmacılar, “Haberi verenler, başarılarının kıskançlık yaratacağına inanmakta haksız değiller…[ancak] alıcıların başkalarının başarısı için hem kıskançlık duyduğunu hem de gerçekten mutlu olabildiklerini takdir etmeyebilirler.” “Haberi veren kişi için rahatsız edici olsa dahi, başarıyı paylaşmak kişinin ilişkisini korumak için daha iyidir” diyorlar.

İş yerinde alçakgönüllü olmak, Avantajlar!

İş yerinde alçakgönüllü olmak, işte ilerlemeye çalışırken yanlış strateji gibi görünebilir, ancak alçakgönüllü olmak, arka plana çekildiğiniz anlamına gelmez. Alçakgönüllü insanlar güçlü ve zayıf yönlerini bilirler ve yardıma ihtiyaç duyduklarında veya bir şey bilmediklerinde itiraf etmekten korkmazlar. Profesyonel alçakgönüllülüğe sahip liderler krediyi paylaşır, ekipleri güçlendirir ve farklı bakış açılarını memnuniyetle karşılar. Daha mütevazı bir tutum benimsemek, şirketi ileriye taşımanıza ve kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olabilir.

Alçakgönüllü Olmak! Bu İşin İçindeyiz

Alçakgönüllü insanlar sadece egoları ve hayranlık duyma ihtiyaçları tarafından yönlendirilmezler. Takım başarılı olduğunda başarılı olduklarını bilirler. İş yerindeki mütevazı insanlar, her şeyde iyi olmadıklarını anlar ve yönetimin onları yetenekleri için en uygun role soktuğunu kabul eder. Sadece kendi başarılarını önemseyen insanlar, diğer ekip üyelerine yardımcı olabilecek bilgi veya deneyime sahip olsalar bile, her zaman ulaşılabilir görünmezler. Alçakgönüllüyseniz, diğer çalışanlar tavsiye ve yardım için size yaklaşırken kendilerini daha rahat hissedebilirler. Takıma yardım etmek için egonuzu bir kenara bırakma isteğiniz, terfi zamanı geldiğinde bir artı olabilir.

Öğrenme ve Büyüme

Alçakgönüllü olduğunuzda, hataları veya eksiklikleri tanıyabilir, neyin yanlış gittiğini, sorunda hangi rolü oynadığınızı ve yanıtınızın neden yanlış olduğunu belirleyebilirsiniz. Bunları anlamak, gelecekte ciddi sonuçları olabilecek büyük ölçekli bir sorundan kaçınmak için anında düzeltmeler yapmanızı sağlar.

Alçakgönüllü olmak
Alçakgönüllü olmak

Alçakgönüllü Olmak! Esneklik ve Açıklık

Alçakgönüllü bir insan olarak, daha esnek olabilirsiniz çünkü yeni fikirleri ve karşıt bakış açılarını dinlemeye isteklisinizdir. Esneklik ve geri bildirime gerçek açıklık, birçok yönetici tarafından çok değer verilen bir özelliktir, İdealist’e göre. Patronunuz farklı bir şey yapmak istediğinde sizinle tartışmak istemez. Yeni yöntemler denemeye istekli olmak, yöneticinizle size puan kazandıracaktır ve hatta yeni bir yaklaşım veya fikir etrafında zıplamak istediğinde onun gideceği kişi olduğunuza karar verebilir.

Bir Sonraki İş

Profesyonel alçakgönüllülük, yeni bir iş için görüşme yaparken özellikle önemlidir. Görüşmeciler, bir ekipte çalışma deneyiminiz, ekipteki rolünüz ve başarısızlığı nasıl ele aldığınız hakkında bilgi edinmek ister. Başarılarınızı ve becerilerinizi vurgulamak önemli olsa da, diğer insanların oynadığı rollerden bahsetmemek, görüşmecinin bir takım oyuncusu olarak çalışma yeteneğinizi sorgulamasına neden olabilir. İş yerinde alçakgönüllü olduğunuzda, başarılı olmalarına yardımcı olan diğer insanlara kredi verirsiniz ve başarısızlıkların için başkalarını suçlamazsınız. Alçakgönüllülük ve özgüvenin bir kombinasyonu, işe alım uzmanlarını etkilemenize ve bu iyi bir işe girmenize yardımcı olabilir.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.