İnsan

B Planı nedir, işe yarar mı? Gerekli mi?

B Planı nedir, işe yarar mı? Gerekli mi | B planı sorunlarınızı çözer mi? Her zaman bir B planımızın olması söylenir! Hatta buna D, E, F, G ve H planlarını da ekleriz. Peki, bu gerçekten gerekli mi? Hayır, B planı yapmayın!

B Planı nedir, işe yarar mı?

Aklınızda B planı varken mevcut işinizde sorunlarınıza odaklanıp çözüm bulmanız mümkün olmayacaktır. Karşınızdaki problemler her ne olursa olsun bunları çözmek için mücadele gücüne ihtiyacınız vardır. Bu güç ancak istek ve motivasyonunuz tam olduğu durumda elde edilir. Terfi etmeyi ilk kaçırdığınızda işinizi bırakmayı düşünürseniz ileride daha büyük sorumluluklar aldığınızda ilk karşılaştığınız sorunda da kaçacak mısınız?

Çok saygı duyduğum bir patronum terfi ettirmeyi planladığı yöneticilerine zorluklar çıkararak dayanma güçlerini görmeye çalışırdı. Ona göre zorluklara göğüs germek şirkete bağlılığın ve liyakatın en önemli göstergesi idi. Bu sınava tabi olan yöneticilerin B planları olsaydı muhtemelen hiçbir zaman terfi etmeyi başaramayacaklardı. Onlar hak ettikleri terfiyi aldılar çünkü kalıp mücadele etmeyi, sorunları çözmeyi tercih ettiler.

B planı yapmak mümkün değildir!

Bir işte çalışırken yapacağınız hangi plan sizi bekleyecektir? Gözünüze kestirdiğiniz ya da size teklif edilen bir pozisyon sizi bekler mi sanıyorsunuz? İş hayatında sözler buza yazılır derler, emin olun iş değiştirmeye kadar verdiğiniz an size verilen sözlerin çoğunun unutulduğunu göreceksiniz. Bu durumda B planı sandığınız şeyin aslında boş bir umut olduğunu farkına varacaksınız. Bunun tek bir istisnası vardır o da emekli olmak üzerine yapılan plan, tabi isteğiniz buysa.

Bırakın B planına güvenmeyi iş değiştirme sürecinde olanların yeni işyerleri ile yazılı anlaşma yapmadan mevcut işlerinden kopmaması gerekir. Siz daha iyisini bulduğunuzda işinizi değiştirdiğinize göre aynısını neden yeni işyeriniz yapmasın?

B planı değil, A planı

Gün geldi ve artık işinizde problemleri çözemediğinizi anladınız ve artık yol ayrıma geldiniz. Bu noktadan itibaren B planı yapmak yerine iş değiştirmeye yönelik çalışmalarınızı A planı olarak uygulamaya alın. Tüm enerjinizi iş aramaya ayırın ve en kısa sürede kendinize yeni bir iş bulup ayrılın. En iyi iş çalışırken bulunur derler ama acele etmeniz gerekir, arama sürecinde kararsız kalmak ne size ne de işinize fayda getirmeyecektir.

İş arama sürecinde daha iyisini bulmak için süreci uzatmak da doğru değildir. Her zaman daha iyisi vardır ama unutmayın ki işvereniniz iş arayışında olduğunuzu duyacak ya da hissedecektir. Bu durumda Dimyat’a pirince giderken, eldeki bulgurdan olmamak için elinizi hızlı tutmanız çok önemlidir.

Plan sizsiniz!

Eğer mevcut işinizde yolunda gitmeyen şeylerden dolayı işsiz kalmaktan korkuyor ya da daha iyisine layık olduğunuzu düşünüyorsanız, kariyer planı yapmakla uğraşmak yerine vaktinizi ve enerjinizi kendinizi geliştirmek için harcayın. Siz gelişmeye devam ettiğiniz müddetçe, problemleri daha kolay aştığınızı göreceksiniz.

Kendinizi geliştirmek sadece bir iş becerisi edinerek olmaz, aynı zamanda kişisel yetkinliklerinize de yatırım yapın. Mümkün olduğunca kendinize yaptığınız yatırımları sertifikalı hale getirmeye çalışın. Unutmayın eğitim almanın yaşı yoktur. Örneğin İsmet İnönü, İngilizce’yi 56 yaşında öğrenmiştir. Alacağınız bir uzmanlık sertifikası mutlaka yöneticilerinizin sizinle ilgili planlarını etkileyecektir. Kim öğrenmeye istekli, kendine yatırım yapan biri ile yolunu ayırmak ister ki ? Edineceğiniz yetkinliklerin şirketinize yapacağı katkıyı da unutmayın.

Planı ayağınıza getirin!

Çatışma yönetimi, zor insanlarla çalışma, etkin iletişim gibi yetkinliklere sahip olmuş olsanız ayrılma kararınıza neden olan problemlerin bir kısmını çözebilir miydiniz? İşyerindeki problemlerinizi ve bunlarla baş etmek için gereken yetkinliklerin bir listesini çıkarıp kendinizi geliştirmeye başlayın. Emin olun burada olmasa bile bir sonrakinde işinize yarayacaktır.

Kendinize yatırım yaptıkça kendinize olan güveniniz de artacaktır. Bu güven duygusu sizi B planı yapmaktan çok daha fazla koruyacak, bir taraftan da yepyeni kapıların açılmasına vesile olacaktır. En gerçek kariyer planı kendinizsiniz. Kendinizi yetkin, güçlü, tecrübeli tutup gelişmeye devam ettiğiniz müddetçe sizin planların peşine koşmanıza gerek kalmayacak, planlar ayağınıza gelecektir.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.