Yaşam

Mutlu ve Stressiz bir Tatil için İpuçları!

Mutlu ve Stressiz bir Tatil için İpuçları | İnsanlar doğal olarak stressiz bir yaşam için tatil sezonunu dört gözle bekliyorlar. Ancak bazen hayatın da başka planları oluyor. İşte tatilleri mümkün olduğunca stressiz hale getirmenin birkaç yolu.

Mutlu ve Stressiz bir Tatil için  11 Yöntem:

Neler Öğreneceğiz?

 • Daha Erken Bir Şeyler Satın Alarak Stressiz Bir Hayata Başlayın
 • Gerçekçi beklentilere sahip olarak stressiz olun
 • Anılara ve Deneyimlere Odaklanın
 • Baskıyı Bırakın ve Özgür Olun
 • Hayır diyerek kendinizi güçlendirin
 • Kendinize Yalnız Zaman Ayırın
 • Büyük Resme Bakarak Stratejik Plan Yapın
 • Seyahat ederken üslerinizi koruduğunuzdan emin olun
 • Ortaklıklar ve Delegasyonlar Yoluyla Stresi Bölün ve Fethedin
 • Heyecanlı Ama Sakin Olun
 • En önemlisi, iyi eğlenceler!

Tatilleri Mümkün Olduğunca Stressiz Hale Getirmek İçin İpuçları

Stressiz tatil
Stressiz tatil

Mutlu ve Stressiz bir Tatil! Daha Erken Bir Şeyler Satın Alarak Stressiz Bir Hayata Başlayın!

Tatil telaşı gerçektir ve fiziksel olarak zorlu olabilir. Bu aynı zamanda gereksiz strese ve boşa harcanan zamana katkıda bulunabilir.

Önceden planlama yaparak bir adım önde olun, bu da başarının birçok temel anahtarından biridir.

Mesela Maldiv’lerde HARİKA bir tatil işte Böyle!

Tatillinizi alışveriş yapan ordular arasında dolaşarak geçirmeyin! Bunu şehirde zaten yapıyorsunuz!

Gerekli şeyleri daha erken, etkinlikten bir veya iki hafta önce satın alın. Şu anda, uzun ve acı verici yaralar olmadan oturduğunuz yerden yapabilirsiniz. Hızlı ve uygun fiyatlı nakliyeyi garanti edebilen Amazon gibi çevrimiçi satıcılardan satın alın. Bir nakliye ücreti ödemek, sıraya girmek için zamanınızı boşa harcamaya kıyasla daha uygun maliyetli olabilir.

Kullanmak isteyebileceğiniz diğer teknikler şunlardır:

 • Sadece tatiller için değil, aynı zamanda günlük yaşamınız için de zaman yönetimi uygulamalarını kullanma. Bu, verimliliğinizi büyük ölçüde artırabilir.
 • Bir bütçeye sahip olmaya veya takip etmeye başlayın, bu da kendinizi finansal endişelerden kurtarmanın harika bir yoludur.
 • Organizasyoncu olun veya arkadaşlarınızı ve ailenizle bölün ve fethedin. Belki sırayla ürün satın alabilir veya bir liste yapabilir ve hepsini satın alma yükünü paylaşabilirsiniz.
 • Önceden sevilen ikinci el eşyaları satın alarak gününüzü daha daha iyi hale getirin.
 • Tatil telaşı sürünmeye başlamadan önce ihtiyacınız olan her şeyi toplamaya başlarsanız kendinize teşekkür edeceksiniz.
Rahat tatil
Rahat tatil

Gerçekçi Beklentilere Sahip Olarak Stressiz Olun

Tatiller için, arkadaşlarınızla ve ailenizle çevrili sakin bir zaman geçirmeyi veya huzur ve rahatlama günü geçirmeyi bekleyebilirsiniz. Ancak gerçek şu ki, bu genellikle böyle değildir. Yüksek sesli komşularınız, korna çalan taksileriniz ve kontrolünüz dışındaki diğer dikkat dağıtıcı şeyler olabilir.

Bu tür problemlerde, sadece bir şeyden emin olabilirsiniz. Dış faktörleri kontrol edemeyebilirsiniz, ancak onlara nasıl tepki vereceğinizi kontrol edebilirsiniz.

İlk savunma

Hayal kırıklığına karşı ilk savunmanız nedir? İlk etapta yüksek beklentilere sahip olmayarak pişmanlıktan kaçının.

Hayat pişman olmak için zaman harcamak için çok kısa. Tatilinizi nasıl geçireceğiniz etrafındaki planlarınız hakkında gerçekçi olarak tüm hayal kırıklığı olasılıklarını silin.

Yolda birkaç tümsek olabilir. Ancak bu birkaç tümsek sizi stressiz bir tatilden alıkoymamalıdır. Küçük detaylar üzerinde strese girmek, zaman ve enerjiye değmez.

Mutlu ve Stressiz bir Tatil ! Anılara ve Deneyimlere Odaklanın

Tatil sezonunda nasıl stressiz olunacağını bilmek ister misiniz? Çok basit – hediyeler yerine anılar yer vererek hem kendiniz hem de cüzdanınız üzerindeki baskıyı serbest bırakın.

Hediyeler sadece paketleme değil, aynı zamanda diğer baş ağrılarıdır.

Anılar yer vererek, onlarla birlikte kalan bir şeye sahip olursunuz. Kimse bir anıyı çalamaz ve fiziksel olarak da bozulmaz.

Anılar ve deneyimler ayrıca kişiselleştirilmiş olma bonusuna sahiptir, bu da onları çok daha değerli kılar.

Bankayı aramanıza ve aylarca bir hediye saklamanıza gerek yok. Ormana veya plaja kısa bir yolculuk, sarılmış bir hediyeden daha fazla olmasa da, etkili olabilir.

Basıncı Bırakın ve Özgür Olun!

Kusursuz bir tatil geçirmenize gerek yok. Stressiz bir tatile ihtiyacınız var.

Yapılacaklar listenize bakın ve sizi neyin strese soktuğunu bulun. Basınç kaynağını bulduktan sonra, daha tolere edilebilir bir seviyeye düşürebilir veya tamamen çıkarabilirsiniz.

Stressiz tatil
Stressiz tatil

Olası stres kaynaklarından bazıları şunlardır:

 • Çok fazla yemek, bu da çok fazla hazırlık ve malzemeye ihtiyaç duyar
 • Bir seyahate çıkıyorsanız, varış noktası çok uzak veya çok pahalı olabilir
 • Planlanan etkinlik için bütçeleme
 • Seyahat programınıza veya tatil planlarınıza yakından bakmak size şaşırtıcı bilgiler sağlayabilir ve hatta sizi yaratıcı çözümlere yönlendirebilir.

Belki daha az karmaşık bir yemek veya daha az malzeme gerektiren bir alternatif bulabilirsiniz.
Daha yakın veya daha uygun fiyatlı bir yer düşünün. Ülke çapında bu kadar çok kayak merkezi varken kayak gezisi için Avrupa’ya gitmeniz gerekiyor mu? Bunlardan biri, uçak biletleri için ödeme yapmak zorunda kalmak yerine sadece bir yolculuğa çıkmayı bile gerektirebilir.

Tabii ki, unutulmaz bir tatil planlamak için bir miktar stres kaçınılmazdır. Bununla birlikte, çok fazla stres onu tamamen mahvedebilir, bu yüzden planlarınıza objektif olarak bakmaya başlayın ve kendinize sorun: “Buna değer mi?”

Mutlu ve Stressiz bir Tatil ! Hayır Diyerek Kendinizi Güçlendirin

Kendini geliştirmenin ve başarıya ulaşmanın en etkili yollarından biri, özellikle hayır demeyi öğrenerek, kendini güçlendirmektir.

Hayır demek özgürleştiricidir, özellikle de uzun vadede strese neden olacak istemediğiniz şeyler için.

Tabii ki, hayır demek, eğer uygunsuz bir şekilde yapılırsa, diğer insanları yanlış şekilde kinlendirebilir. Herhangi bir sorundan kaçınmak için diplomatik olarak yaptığınızdan emin olun.

Hayır demek!

Son olarak, hayır demek sadece diğer insanlar için geçerli değildir.

Tatilde dinlenmek
Tatilde dinlenmek

Kendinize hayır demek de yardımcı olur. Ekstra çikolatalı keki (ve kalorileri) reddetmek, paradan tasarruf etmenize ve yeni kıyafetler almak zorunda kalmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir.
İhtiyacınız olmadıkça satışa hayır demek, öz kontrolünüzü geliştirir ve gelecek için daha fazla tasarruf etmenize yardımcı olur.

Kendinize Yalnız Zaman Ayırın

Aile ve arkadaşlarla vakit geçirmek her şeyi değerli kılabilir. Bununla birlikte, kendinizden çok fazla şeyler vermek de ters etki yaratabilir. Arada bir kendinize biraz kesinti verin.

Yalnız zamanınıza sahip olmak, bütün günü yalnız geçirmeniz gerektiği anlamına gelmez. Belki de çok ihtiyaç duyulan bir veya iki saat, yenilenmiş hissetmenize yardımcı olabilir.

Yalnız zaman, zihinsel sağlığınız için ihtiyacınız olmadığı sürece keşiş olmak anlamına gelmez. Yıl boyunca neler olduğuna dair kısa bir meditasyon veya yansıma veya hatta geçmişte eğlenceli zamanları hatırlamak ruhunuzu tazeleyebilir.

Büyük Resme Bakarak Stratejik Plan Yapın

Tatil planlarınız uygun şekilde planlarsanız, bir yük değil bir eğlence haline gelebilir.

Örneğin, alışveriş merkezinde veya varış noktanızda yaya trafiğinin ne kadar yüksek olacağını tahmin etmeye çalışın ve büyük kalabalıklardan kaçınmak için kısayollar bulun. Hediyeler için alışveriş yaparken, bir liste yapın, böylece memnun olmayacağınız son dakika hediyelerini satın alma hatasına düşmeyin.

Seyahat ederken üslerinizi koruduğunuzdan emin olun

Seyahat ediyorsanız, önceden plan yaptığınızdan ve ters gidebilecek şeyleri düşündüğünüzden emin olun.

İçinizin rahat etmesi için seyahat sigortanız olduğundan emin olun. Çantalarınızın açık dikişleri olmadığından emin olun. Biletleriniz için doğru tarihleri ve yerleri rezerve ettiğinizden emin olun.

Mutlu ve stressiz bir tatil
Mutlu ve stressiz bir tatil

Mutlu ve Stressiz bir Tatil ! Stresi Bölmek ve Fethetmek

İç benliğinizi güçlendirmenin bir parçası, diğer insanlarla bazı sorumlulukları nasıl paylaşacağınızı bilmekten ibarettir.

Bir arkadaşınızla veya bir grupla mı gidiyorsunuz? Yol tarifi ve konaklama yerlerinden sorumlu olmak için bir kişiyi, cazibe merkezleri ve güzel yemek yerlerini bulmak için başka bir kişiyi atayın.

Ailenizi mi getiriyorsunuz? Çocukların paketleme konusunda yardım etmesini ve eşinizin dönüş yolculuğu için gerekli organizasyonu yapmasını sağlayın.

Heyecanlı ama Sakin Olun

Tatiller herkesin dört gözle beklediği bir şeydir. Ancak heyecan daha yüksek beklentilere, hayal kırıklıklarına ve strese yol açabilir.

Çiçekleri solmadan koklamayı unutmayın. Zengin yemeklerin tadını çıkarın ve temiz havanın da tadını çıkarın.

Tatilin tadını çıkarmak için zaman ayırın. Bunu hak ettiniz.

Mutlu ve Stressiz bir Tatil ! En önemlisi, eğlenin!

Eğlenceli bir etkinlik düzenleyin veya daha iyisi, birinden sizin için yapmasını isteyin. Tatilinizi hayatınız kadar renkli yapın.

Arkadaşlarınızdan eğlenceli fikirler isteyin. Seyahat ediyorsanız, bilinmeyen noktalar ve duvardaki delik gibi yiyecek yerleri için çevrimiçi forumlarda arama yapın.

İster evde kalıyor ister seyahate çıkıyor olun, stressiz bir tatil geçirebilirsiniz. Buradaki anahtar, tatiller yaklaştıkça yapmanız gerekenleri azaltmak için önceden mümkün olduğunca çok hazırlanmaktır.

Ayrıca, en önemlisi, eğlenin! Sevdiklerinizle anılar biriktirmek ve sezonun ruhunu kutlamak için buna zaman ayırın.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.