Yaşam

İş Teklifi Geldi Ne Yapmalıyım? Değerlendirme Nasıl Yapılır?

İş Teklifi Geldi Ne Yapmalıyım? Değerlendirmeyi Nasıl Yapmalıyım | Yakın zamanda size de bir iş teklifi geldi mi? İster hayallerinizdeki iş olsun, ister muhtemelen reddedeceğiniz bir şey olsun, nasıl ilerleyeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Sonuçta, çoğu sektör küçük dünyalardır. İşi kabul etmek isteyip istemediğinizden çok kendinizi daha sonra iyi hissedeceğiniz bir karar vermek, hayati bir öneme sahiptir. Geri dönmeyecek şekilde kararınızı idare etmeniz gerekir.

İş teklifi aldım ne yapmalıyım?
İş teklifi aldım ne yapmalıyım?

Bir İş Teklifi Aldığınızda Ne Yapmalısınız?

Bir iş teklifi aldığınızda, genellikle “evet” demek ve işi hemen kabul etmek istemezsiniz. İşi istediğinizi bilseniz bile, pozisyonun sizin için doğru olduğundan kesinlikle emin olmalısınız. Yani iş teklifini değerlendirmek için zaman isteyin. Ardından tazminat, maaş, şartlar gibi durumların makul olup olmadığına karar verin.

İşi istemediğinizi düşünüyorsanız, teklifi reddetmek için iyi bir neden olabilir. Ancak, değerlendirmek için zaman ayırın ve ne yapmanız gerektiğini dikkatlice düşünün.

İstediğiniz işi ve hak ettiğiniz maaş ve faydaları elde etmek için iş tekliflerini en iyi şekilde nasıl ele alacağınızı öğrenin.

İş Teklifi Geldi Ne Yapmalıyım? Teklifi Değerlendirme!

Size bir iş teklif edildiğinde, önce teklifi değerlendirmek için biraz zaman isteyin. Minnettarlığınızı ve işe olan ilginizi vurguladığınızdan emin olun ve ardından kararınızı vermeniz gereken bir son tarih olup olmadığını sorun. Size verdiklerinden daha fazla zamana ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, biraz daha fazla zaman istemek sorun değildir. Ancak kararı, teklifinizi iptal edecek kadar uzun süre ertelemeyin.

Yeni bir iş aramak
Yeni bir iş aramak

Karar verme süreci

Bu karar verme süresi boyunca, iş teklifini değerlendirin:

Sadece maaşı değil, tüm tazminat paketini dikkate aldığınızdan emin olun. Avantajları ve avantajları, seyahat etmek için harcayacağınız zamanı, çalışma saatleri ve şirket kültürünü göz önünde bulundurun.

İş teklifi şartlıysa (örneğin, teklif resmi hale gelmeden önce belirli taramalardan veya geçmiş kontrollerinden geçmeniz gerekiyorsa), teklifin yürürlüğe girmesi için tam olarak ne yapmanız gerektiğini bildiğinizden emin olun.

İstemediğinizi düşündüğünüz bir işe girmek hiç mantıklı geliyor mu? Gerçekten doğru ya da yanlış bir cevap yoktur. Ancak kabul etmenin sizin yararınıza olabileceği zamanlar vardır. Bu, özellikle aceleyle bir işe ihtiyacınız varsa veya daha iyi bir iş için gerekli bir adımsa geçerlidir.

Bir pozisyonu kabul etme veya reddetme kararı vermeden önce tüm alternatifleri göz önünde bulundurduğunuzdan ve seçeneklerinizi tarttığınızdan emin olun.

İş Teklifi Geldi Ne Yapmalıyım? Bir Karşı Teklif Düşünün!

Teklif umduğunuz gibi değilse, bir karşı teklif hakkında düşünmek isteyebilir veya bunun sizin için en iyi iş olmadığına karar verebilirsiniz. İş teklifini müzakere etmeye, kabul etmeye veya reddetmeye karar verdikten sonra, kararınızı şirkete bildirmenin zamanı geldi.

Bir İş Teklifi Nasıl Müzakere Edilir?

İşi değerlendirdiniz ve pozisyonla ilgileniyorsunuz. Ancak teklifin daha güçlü olabileceğini düşünüyorsanız, müzakere etmeyi düşünün.

Başka bir hayat
Başka bir iş

Etkili bir şekilde müzakere etmek için atabileceğiniz birkaç adım vardır. İlk olarak, neye değer olduğunuzu anlamak için işin maaşlarını araştırın. Hangi maaş ve yan haklar kombinasyonunun sizin için işe yarayacağını düşünün. Bu sizin karşı teklifiniz olacaktır. Ardından, karşı teklif hakkındaki konuşmaya başlamak için işverene bir karşı teklif mektubu veya e-posta mesajı gönderin.

Adil bir maaş ve sosyal yardım paketi için pazarlık yapmanız gerekirken, müzakereyi ne zaman bırakacağınızı ve iş teklifini kabul edeceğinizi veya uzaklaşacağınızı bilmeniz gerektiğini unutmayın. Çok zorlarsanız, işveren iş teklifini geri çekebilir.

İş Teklifi Geldi Ne Yapmalıyım? İş Teklifini Kabul Ettiniz!

Beğendiğiniz bir iş buldunuz ve sözleşme paketinden memnunsunuz. Tebrikler!

İşi telefonla veya şahsen kabul etseniz bile, işi kibar, resmi bir iş teklifi kabul mektubu ile resmi olarak kabul etmelisiniz. Bu mektup size teklifin ayrıntılarını (maaş, sosyal yardımlar, iş unvanı ve işe başlama tarihi dahil) onaylama şansı verir. Aynı zamanda profesyonelliğinizi göstermek için bir şanstır.

İş Teklifini Reddetme!

Çaresizce başka bir iş arıyorsunuz ve teklif geldi. Eğer bu işin uygun olmayacağını düşünüyorsanız, teklifi kabul etmemek en doğrusu olabilir. Bunun en iyi eylem şekli olabileceği birçok zaman vardır. Tabii ki, ihtiyacınız olanı sunmayan bir maaş ve sosyal yardım paketi, bir işe hayır demek için iyi bir nedendir (özellikle de müzakere etmeyi denediyseniz). Benzer şekilde, patronunuzla düşmanca bir ilişkiniz olacağını düşünüyorsanız, şirket finansal olarak istikrarsız görünüyorsa veya kuruluşun yüksek bir çalışan devir hızı varsa, işi almak için iki kez düşünmelisiniz.

Bir iş teklifini değerlendirdiyseniz ve sizin için uygun olmadığına karar verdiyseniz, teklifi reddetmeniz gerekir. Bir iş teklifini reddeden kibar bir mektup, işverenle olumlu bir ilişki kurmanıza yardımcı olacaktır. Bu, aynı şirkette başka bir pozisyona başvurursanız önemli olabilir.

Mektupta, teklif için takdirinizi ifade ettiğinizden emin olun ve pozisyonu kabul edemeyeceğinizi açıkça belirtin. İşi neden almadığınız konusunda ayrıntılara girmemelisiniz, özellikle de işvereni rahatsız edebilecek nedenlerden dolayı (örneğin, süpervizörü sevmediyseniz veya şirketin finansal olarak istikrarsız olduğunu düşünüyorsanız).

Bir iş teklifini zaten kabul ettiyseniz ve daha sonra istemediğinize karar verdiyseniz, işverene fikrinizi mümkün olduğunca çabuk (ve kibarca) değiştirdiğinizi bildirmeniz gerekir.

İş teklifi ve düşünen iş kadını
İş teklifi ve düşünen iş kadını

Değerlendirmeden Çekilme

Bir teklif almadan önce bir iş için değerlendirmeden çekilmek isteyebilirsiniz. Tipik olarak, bunu bir görüşme daveti aldıktan sonra ancak bir iş teklifi almadan önce yaparsınız. İşin (veya şirketin) sizin için kesinlikle uygun olmadığına karar verirseniz veya başka bir iş teklifi alıp kabul ederseniz, değerlendirmeden çekilebilirsiniz. Geri çekilme işleminizi belirten bir mektup veya e-posta gönderdiğinizden emin olun.

İş Teklifi İptal Edilirse Ne Olur?

Ne yazık ki, bazen iş teklifleri ya iptal edilir ya da beklemeye alınır. Bir şirket bir teklifi geri çekerse, yasal olarak yapabileceğiniz çok az şey vardır. Bununla birlikte, eğer işinizden ayrıldıysanız ve eski işvereninizle iyi bir ilişkiniz varsa, geri dönmek gibi durumu ele almak için atabileceğiniz adımlar vardır. İş teklifi beklemeye alınırsa, iş aramaya devam edip takip edebileceğiniz yollar vardır. Ancak en doğrusu kontrat imzalanmadan eski iş yerinizden ayrılmamak ve onlara bu durumdan bahsetmemektir!

İş Teklifi Geldi Ne Yapmalıyım? Sözün özü:

İŞ TEKLİFİNİ DEĞERLENDİRİN:

Avantajlar ve dezavantajlar dahil olmak üzere maaş paketini göz önünde bulundurun. İşin seyahat durumu, saatler ve şirket kültürü gibi yönlerini düşünün.

GEREKİRSE MÜZAKERE EDİN:

İşi istiyorsanız, ancak ücreti daha rekabetçi olabileceğini düşünüyorsanız, teklifi müzakere etmeyi düşünün.

NAZİKÇE KABUL ETME VEYA REDDETME:

Teklifi resmi olarak kabul eden veya reddeden bir mektup gönderdiğinizden emin olun. Fırsat için takdirinizi ve teşekkürlerinizi ifade edin.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.