Yaşam

Kadınların Daha Yüksek Maaş Alması İçin En İyi Stratejiler

Kadınların Daha Yüksek Maaş Alması İçin En İyi Stratejiler | Daha İyi Bir İş Teklifi Almaya Yardımcı Olacak İpuçları. Maaş pazarlığı kolay değildir ve özellikle kadınlar için zor olabilir. Genel olarak, kadınlara iş teklif edildiğinde daha fazla para isteme olasılığı daha düşüktür ve daha düşük ücretli bir işte kalma olasılığı daha yüksektir. Nedenler değişir. Ancak bu isteksizliğin bazıları maaş pazarlığında tecrübeli olmamak ve daha fazlasını istemekte tereddüt etmeyi içerir.

Kadınların Daha Yüksek Maaş Alması İçin En İyi Stratejiler!

Neler Öğreneceğiz?

  • Cinsiyet Maaş Farkı
  • Cinsiyet, Irk ve Maaş Geçmişi Yasakları
  • Maaşı Tartışırken Rahat Olmak
  • Ne Zaman Maaş Pazarlığı Yapılır Ne zaman Yapılmaz?
  • Teklif Üzerinde Anlaşmayı Belirleme
  • Karşı Teklif Ne Zaman Müzakere Edilmeli?
  • Daha Fazla Para İstemek için İpuçları
Kadınlar ve maaş pazarlığı
Kadınlar ve maaş pazarlığı

Daha İyi Bir İş için Yardımcı Olacak İpuçları.

Cinsiyet Maaş Farkı

Kadınların erkeklerden daha az kazanması kadınların hayatını zorlaştırıyor. PayScale’in 2020’de Cinsiyet Maaş Farkı araştırmasına göre, kadınlar bir erkeğin kazandığı her dolar karşılık 0.81 dolar kazanıyor. Bu arada Renkli Kadınlar, Beyaz bir adamın kazandığı her dolar için 0.75 dolar kazanıyor.

Kadınlar ve erkekler arasında cinsiyet farkı olmadığı tek zaman, bekar çocuksuz bir erkekle bekar kadınları karşılaştırdığınız zamandır. Ondan sonra, oyun alanı eşit değil.

Kim çalışkan

PayScale’in Kariyer Haberleri bloğunun eski Editörü Jen Hubley Luckwaldt şöyle diyor: “Veriler, kadınların iş yerine aileye öncelik vermeseler bile evlenmeleri ve çocuk sahibi olmaları idurumunda bir ceza ödediğini gösteriyor. Maaş farkının yüzde 0,0 olduğu tek zaman, aynı iş ve deneyime sahip bekar çocuksuz erkek ve kadınları karşılaştırdığımız zamandır. Bunun anlamı, maaş farkının en azından kısmen bilinçsiz önyargıdan kaynaklandığıdır. Erkeklerle aynı işlere sahip olsalar ve meslektaşları kadar sıkı çalıştıklarında bile, aileleri olan kadınlar daha az adanmış oldukları gibi bir algıya maruz kalıyorlar.”

Seviyeli bir oyun alanında başlamadığınız göz önüne alındığında, bir tazminat paketi üzerinde pazarlık edebilmek önemlidir. Cinsiyetinle eşit olmak zorunda bile değil. Bugünün iş piyasasında ne kadar ederseniz o kadar para almak da bir o kadar önemli.

Cinsiyet, Irk ve Maaş Geçmişi Yasakları

İşverenlerin maaş geçmişinizi soramayacağı bir yerdeyseniz, maaş geçmişi sorularının yasal olduğu yerlerde iş arayanlara göre avantajlısınız demektir.

Daha fazla kazanmak
Daha fazla kazanmak

Boston Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden yapılan bir araştırma, işverenlerin maaş geçmişi hakkında soru soramadığı yerlerde, % 5 daha fazla maaş artırdığını bildirmektedir. Genel olarak kadınlarda %8’lik bir artış olmuş. Afro-Amerikalı kadınlar için bu maaş artışı %14 oldu. Afro-Amerikalı erkekler, maaş geçmişi sorularının yasaklandığı yerlerde % 16 daha yüksek ücretler kazandılar. Yabancı kökenli işçiler de artış yaşadı.

Maaş Hakkında Konuşmaktan Rahatsız olan, Sadece Siz Değilsiniz

Ne kazandığınızı ve ne kazanmayı beklediğinizi tartışmak sizi rahatsız ediyorsa yalnız değilsiniz. Glassdoor tarafından yapılan bir anket, kadınların% 60’ının ve erkeklerin% 48’inin maaş geçmişi sorularının sorulmaması gerektiğine inandığını bildiriyor. Kadınların tazminat pazarlığı yapma olasılığı da daha düşüktür ve her üç kadından ikisi (%68) erkeklerin sadece %52’sine kıyasla maaş pazarlığı yapmaz.

Maaş Pazarlığı Ne Zaman (ve Ne Zaman Yapılmaz)

Bazı uzmanlar her zaman maaş pazarlığı yapmanız ve daha fazla para istemeniz gerektiğine inanıyor. Bunu yapmadan önce, tazminat paketinin pazarlık edilebilir olduğundan emin olmak için işi ve işvereni araştırmak iyi bir fikirdir.

Belirli Bir Ödeme Oranına Sahip İşler

Ödeme oranının önceden belirlendiği bazı pozisyonlar vardır. İyi tarafından bakarsak, cinsiyet ayrımcılığı olmayacaktır. Çünkü herkese aynı ücret ödeniyor. Düşündürücü tarafı, size sunulan şey size ne ödeneceğidir.

Sabit bir ödeme oranına sahip olma eğiliminde olan işlerden bazıları şunlardır:

Perakende, müşteri hizmetleri ve düşük seviyeli konaklama işleri
Saatlik pozisyonlar
Giriş düzeyi işler
Sendika işleri
Geçerli bir oran ödeyen işler
Devlet ve kamu hizmeti işleri
Yapılandırılmış bir tazminat planına sahip büyük şirketlerdeki işler (bu durumda bir aralıkta daha yüksek bir miktar üzerinde pazarlık edebilirsiniz)

Çalışan kadın ve yüksek maaş
Çalışan kadın ve yüksek maaş

Üst Düzey Pozisyonlar

Kariyer basamaklarını yükseldikçe ve tazminat daha rekabetçi hale geldikçe, cinsiyet maaş farkı daha önemli hale gelir. PayScale, kadınların en yüksek kazançlarına 44 yaşında ulaştıklarını ve ortalama yılda 66.700 dolar kazandıklarını bildiriyor. Ancak erkekler, ortalama yılda 101.200 dolar kazanarak 55 yaşında en yüksek kazançlarına ulaşıyor.

En büyük maaş farkı, kadınların 35 yaşında 75.000 dolarlık en yüksek ücretlerine ulaştığı, erkeklerin ise 56 yaşında 168.800 dolarlık en yüksek ücretlerine ulaştığı hukuk mesleğinde bulunabilir. Bu arada, Siyah veya Afro-Amerikalı erkek ve kadınlar sırasıyla 80.000 $ ve 61.100 $ ile en düşük maaşa sahipler.

Pazarlık edilebilir maaş

Kariyer ortasından üst düzey işlere kadar pek çok kişi pazarlık edilebilir maaşlara sahiptir. Tazminat, düşük, orta ve yüksek bir noktaya sahip bir maaş aralığının parçası olabilir veya adayın niteliklerine göre seçici olarak ödenebilir. Bu da cinsiyetin bir faktör haline geldiği zamandır.

Kadınlar daha düşük bir fiyat noktasında başladıkları için ölçeğin alt ucundan ödeme alma olasılıkları daha yüksektir. Şu anda daha az kazandığınız için, daha az teklif edilebilir. Bu, çalışma kariyeriniz boyunca önemli miktarda kayıp tazminat demek olabilir.

Bir İş Teklifinin Pazarlık Edilebilir Olup Olmadığını Belirleme

Bir iş teklifinin pazarlık edilebilir olup olmadığını belirlemenin en iyi yolu, iş ve şirket hakkında mümkün olduğunca çok araştırma yapmaktır. Hemen evet demek zorunda değilsin.

Teklifi değerlendirmek için biraz zaman isteyin ve ardından toplayabileceğiniz kadar veri toplayın. İşin ve sizin değerinizi araştırmak için Payscale ve Glassdoor gibi siteleri kullanın.

Şirkette birini tanıyorsanız, teklifi değerlendirmenize yardımcı olup olmayacağını sorun. Ayrıca, şirketin tazminat politikaları ve uygulamaları hakkında size herhangi bir fikir verip veremeyeceğinizi de sorabilirsiniz.

Karşı Teklif Ne Zaman Müzakere Etmeli?

Bir iş teklifi ile kesinlikle heyecanlıysanız, hemen kabul edebilirsiniz. Veya emin olmak için biraz daha zaman ayırabilirsiniz:

Teklifi dikkatlice değerlendirin, şu anda sahip olduğunuz işle, mevcut işvereninizin gelecekteki beklentileriyle ve başvurduğunuz diğer işlerle karşılaştırarak değerlendirin.
Anlaşmaya başlamadan önce avantajları, emeklilik planını, hisse senedi seçeneklerini ve diğer ekstraları göz önünde bulundurun.

Hangi çalışan avantajlarının genellikle müzakereye açık olduğunu bilin.
Her şey mükemmel görünüyorsa, sırf yapabilirsiniz diye daha fazla para istemenize gerek yoktur. Kabul ederseniz, bu işin gelecekteki kazançlarınızın temeli olduğunu unutmayın, bu nedenle kabul etmeden önce bir karşı teklif yapıp yapmayacağınızı dikkatlice düşünün.

Daha Fazla Para İsterken Kadınlar İçin İpuçları

Ne kadar kazanmak istediğini bil. Maaş pazarlığı yapmayı düşünmeden önce, bir sonraki işinizde ne kadar kazanmayı beklediğinizi bilmek önemlidir. Teklif yakın değilse, kabul etmenize gerek yoktur. Örneğin yıllık 60.000 $ bekliyorsanız ve teklif 40.000 $ içindeyse, muhtemelen zaman kaybıdır. Beklentilerinizi yeniden düşünün ve bunun muhtemelen sizin için iyi bir iş olmadığını fark edin.

Sormanın kabul edilebilir olduğunu bilin. Daha fazla para istemekten rahatsız olabilirsiniz, ancak bu sormanın uygun olmadığı anlamına gelmez. Soruyu sormak, daha iyi bir teklif için pazarlık yapıp yapamayacağınızı merak etmekten daha iyidir. Örneğin, bir adaya hayalindeki işveren tarafından müthiş bir tazminat paketi teklif edildi. İlk teklifi kabul etmesine rağmen, herhangi bir maaş esnekliği olup olmadığını sordu. Şirket ona daha fazla temel ücret ve ikramiye teklif etti. Sormasaydı, daha iyi bir anlaşma yapmak için yer olduğunu bilemezdi.

Kadınlar yüksek maaş almak için ne yapmalı?
Kadınlar yüksek maaş almak için ne yapmalı?

Sorgula ve iş birliği yap!

İşe alma müdürünü yanına al. İşe alma yöneticisi daha iyi bir teklif için kahramanınız olabilir. Sizi gerçekten işe almak istiyorsa insan kaynaklarına işe alım için bastırabilirler. Buna yaklaşmanın bir yolu, “Pozisyondan çok memnun olurdum ama maaş paketinde daha iyisi için herhangi bir yol var mı?” gibi bir şey söylemektir. Bu şekilde doğrudan daha fazlasını istemezsiniz, sadece sorgularsınız.

Bilgili olun ve bir sunum yapmaya hazır olun. Bir işverenle iş teklifini tartışırken, neden daha yüksek bir maaşa değer olduğunuzu açıklamaya hazır olun. Topladığınız verileri paylaşabilir, işe alma yöneticisine kimlik bilgilerinizi hatırlatabilir ve kuruluşun başarılı olmasına yardımcı olma yeteneğinizi vurgulayabilirsiniz.

Her kelime önemlidir!

Söylediklerine dikkat et. Daha fazla para istemek ve daha iyi bir iş için iyi yollar vardır ama dikkatli olmalısınız. Maaş pazarlığı yaparken söylemekten kaçınmanız gereken bazı şeyler vardır. Çünkü bunlar sonuca ulaşmanıza yardımcı olmaz.

Pozitif olsa da, İş teklifi beklediğinden çok daha düşük olduğunda, sahip olabileceğiniz olumsuz düşünceleri kendinize saklayın. Daha fazla para istemek için karşı teklifiniz kabul olsa bile şirket içinde kırgınlıklara neden olabilir.

Teklif kabul etmeyeceğiniz kadar düşükse, teklifin beklediğiniz gibi olmadığını belirtmek gerekir. İşverene teklif için teşekkür edin ve yolunuza devam edin.

Zorunda değilsin!

İşi kabul etmek zorunda olmadığını bil. Sizin ve kuruluşun kabul edilebilir makul bir maaş paketi üzerinde anlaşmaya varmanızın bir yolu yoksa! Ve ayrıca bir karşı teklif aradaki farkı kapatmaya yardımcı olmayacaksa. Teklifi kibarca reddedebilir ve iş aramanıza devam edebilirsiniz.

Maaş pazarlığı kolay olmasa da, ne kadar iyi bilgi toplar, ne kadar çok araştırma yapar ve ne kadar çok veri toplarsanız, bir iş teklifini başarıyla müzakere etmek için o kadar donanımlı olursunuz. Sormaktan kaçınmayın ama kelimeleri doğru kullanın böylece daha yüksek bir maaş alabilirsiniz.

Unutmayın, bu iş için maaşı artırabilirseniz, gelecekteki kazanç potansiyelinizi de artıracaksınız.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.