Yaşam

Güven Kazanmak için ne Yapılır? Liderler için Beş Beceri

Güven Kazanmak için ne Yapılır? Liderler için Beş Beceri | Güven iletişimden daha önemli olabilir! Bunu,  kariyerini insanlara liderlikte iletişim becerilerinin ne kadar etkili olduğunu öğreterek geçiren biri söylemiştir. Ama çok geçmeden David’in kesinlikle haklı olduğunu anlaşıldı. Sunum becerilerimizin etkili olabilmesi için öncelikle dinleyicilerimizle aramızda güven oluşturmamız gerekir.

Güven Kazanmak için ne Yapılır?

Bir sunum hazırladığımızda, bazen mesajı daha etkili kılacak strateji ve vizyondan ziyade mesajı nasıl ileteceğimize daha fazla zaman harcarız. Stratejiyi atlayıp doğrudan mesajı iletmeye yöneldiğimizde çok büyük bir hata yapmış oluruz.

Güven Bir Süreçtir

David, kariyerini kuruluşların güven inşa etmesine yardım ederek geçirdi. David ve Trust Edge Liderlik Enstitüsü’ndeki ekibi, her yıl güvenin endüstriler ve dünya çapındaki etkisine ilişkin Güvenin Görünümü adlı bir çalışma yayımlıyor. Yıllar boyunca, güven oluşturmanın önemi ve liderlerin bunu nasıl kazanıp kaybettiği hakkında birçok bilgi edindi.

2020’de yürütülen Güvenin Görünümü çalışmasında, Amerikalıların yüzde 80’i güvenmedikleri bir liderin peşinden gitmeyeceklerini söyledi. Araştırmaya göre, insanların bir satış elemanından satın almamalarının bir numaralı nedeni güven eksikliği. Ayrıca, ABD’de yaklaşık her 10 kişiden 8’i güvenmedikleri birinin ürün veya hizmetlerini başka bir kişiye tavsiye etmiyor. Kuruluşlar güven sayesinde bağlılığımızı kazanırlar: Katılımcılar, bir kuruluşta çalışmak istemelerinin en önemli nedeninin ücret veya şirket kültüründen ziyade güvenilir liderlik olduğunu belirtti.

Güven Kazanmak! Beceriler için yeni yollar!

Konferanstan sonra Allison, liderlerin güven oluşturmak için iletişim becerilerini kullanabilecekleri yeni yollar üzerinde düşündü. Kendisinin ve ekibinin ikna hakkında nasıl eğitim verdiklerini düşündü: İknanın konuşmayla ilgili olmadığını, bunun bir süreç olduğunu vurguluyorlardı. Uyguladığınız strateji, izleyicilerin katılımını kazanmak için konuşmadan çok daha önemlidir.

Allison, bu anlayış ile güven sorunu arasında doğrudan bir bağlantı buldu. Konuşmacılar olarak ilk hedefimiz güvenilirliğimize, yaptığımız işe olan inancımıza veya değer sunma becerimize dair güven oluşturmaktır. Ancak bu şekilde hedef kitlemizi ortak bir vizyon etrafında harekete geçirebiliriz.

Güven Kazanmak! Liderler için Beş Beceri

Allison sonradan David ile konuştuğunda, ikisi de konuyla ilgili görüşlerinin birbirini tamamladığını fark etti. İkisi beraber David’in araştırmasına dayanarak, bir liderin sunum bağlamında katılım sağlamak ve güven oluşturmak için kullanabileceği beş beceri belirlediler. Bir lider, herkesin katıldığı bir toplantıya veya liderlik ekibine yapılacak bir sunuma hazırlanırken, bu beş becerinin tümünü gözden geçirebilir ve kendisine sunumlarında her bir beceriyi nasıl kullandığını sorabilir.

1. Netlik

Allison’ın liderlik iletişim programlarına Amerikalı şirket yöneticileri ve birçok sektörden uluslararası lider katılıyor. Bu toplantılarda en sık sorulan sorulardan biri nasıl özlü konuşulacağı. Liderler ve ekipleri, lafı dolandırdıklarında izleyicilerin dikkatini ve ikna olasılığını kaybettiklerini bilirler. Önemli bir noktaya parmak basıyorlar: David’in araştırması, insanların açık mesajlara güvendiğini, belirsiz veya aşırı karmaşık mesajlara ise güvenmediğini gösteriyor. Bir lider vizyonu ve beklentileri hakkında açık değilse güven kazanamaz. Benzer şekilde, bir satış uzmanı ürünleri veya hizmetlerinin faydaları konusunda net değilse güven kazanamaz.

Özellikle de işiniz hakkında önceden bilgisi olmayan ve tanımadığınız bir dinleyici kitlesine konuşuyorsanız, netlik daha da önem kazanır. Açık bir iletişim, yetkinliğimizin göze çarpmasını sağlar. Bu netliği sağlamak için sunumun amacını önceden belirlemeli, ardından bu amaca ulaşmak için mantıklı geçişler içeren net bir yapı kullanmalıyız. Sonrasında, sunumu kendi kendimize yüksek sesle okumalı ve izleyicilerimiz için bir anlam ifade ettiğini görene kadar sunumu geliştirmeliyiz.

2. Şefkat

2018 Güvenin Görünümü araştırmasına göre, insanların işten ayrılmalarının en önemli nedeni takdir edilmemekti. David’in ekibi, takdir etme yoluyla iş yerinde şefkatin öğretilebileceğini savunuyor. Liderler kendilerine şu soruyu sormalı: “İzleyicilerimi önemsediğimi nasıl gösterebilirim?”

Şefkat iletmenin birkaç yolu vardır. “Bunu sizin için yaptım” yerine “Bunu birlikte yaptık” gibi daha kapsayıcı bir dil kullandığımızda izleyiciyi çekeriz. Kendimizi izleyicilerin yerine koyup empati kurduğumuzda duyulmuş ve anlaşılmış hissederler. Aynı zamanda, izleyiciye hitap edecek bir sunum hazırlamak için zaman harcayarak onları yeterince önemsediğimizi göstermiş oluruz. Şefkatle sunum yapan bir kişi sürekli olarak “Peki bu sizin için ne anlama geliyor…” gibi ifadeler kullanır.

3. Yetkinlik

İşimiz konusunda bilgili olduğumuzu göstermek de güven aşılamanın yollarından biridir. Konuşma yaptığımızda, izleyiciler sadece söylediklerimize olan inancımızı değil, aynı zamanda söylediklerimizi yapabilme yetkinliğimizi de değerlendirir.

Konuşma yaparken yetkin olduğumuzu birçok şekilde gösterebiliriz. Öncelikle, kendi deneyimlerimizden örnekler vererek veya sektörümüzdeki mevcut trendleri paylaşarak, konumuzla ilgili bilgi birikimimizi gösterebiliriz. İkinci olarak, tutarlı, ikna edici bir sunum yapmak için sunum becerilerimizi geliştirebiliriz. Bir lider “Sadece 20 dakikamız olduğunu biliyorum ama bu konu hakkında bir saat konuşabilirim, o yüzden süremiz dolunca sözümü kesebilirsin” dediğinde, ayrılan süreye göre içerik hazırlamada yetkinliğinin eksik olduğunu ve aynı zamanda izleyicilerin zamanını önemsemediğini iletir.

4. Yakınlık

Profesör Paul Zak etkileyici HBR makalesi “Güvenin Sinirbilimi”nde , kişisel hikayelerin izleyicilerin duygularına dokunduğunu, beyinlerinde oksitosin üreterek güven ve yakınlık duyguları uyandırdığını paylaşıyor. Kişisel hikayelerinizi kullanmak, kendinizi yeni bir kitleye tanıtmanın etkili bir yoludur, çünkü izleyiciler paylaşılan değerler aracılığıyla sizinle kişisel düzeyde bağlantı kurmaya başlar.

Peki sunumunuzda ne gibi kişisel hikayeler paylaşabilirsiniz? Özel olarak şeffaflık ve kırılganlık gösteren hikayelere odaklanmanızı öneriyoruz. 2020 Güvenin Görünümü araştırmasında çalışanların yüzde 92’si, bir lider hataları konusunda daha şeffaf olursa daha güvenilir olacağını belirtti. Elbette burada ince bir fark var: Şeffaflık güvenle aynı şey değildir, çünkü gizliliğe de güvenilir. Bununla birlikte, bir insanın yeteneklerinden çok yaşadığı zorluklarla ilgileniyoruz.

Güven kazanmak için ne yapılır?
Güven kazanmak için ne yapılır?

5. Tutarlılık

Son olarak bu beceriyi ele alıyor olsak da aslında tutarlılık, güven oluşturmak için en önemli becerilerden biridir. Allison’ın en sevdiği konuşmacılardan biri, bir Fortune 50 finans kurumunda bir birimin başkanıdır. Bu kadın, üstün hitabet becerileri olduğu için değil, beş kişilik bir grubun önünde olduğu gibi bin kişinin önünde de özgüvenli ve samimi olma yeteneği sayesinde güçlü bir konuşmacı.

Mesajınız sürekli değişiyor mu yoksa tutarlı mı? Eylemleriniz sözlerinizle tutarlı mı?

Güven Kazanmak! Sonuç

Yukarıda saydığımız beş beceriyi geliştirmek kolay değildir. Ancak bir lider olarak bu becerileri standart uygulama haline getirerek geliştirebilirsiniz. Bir sunum, konuşma veya zor bir mesaj hazırlamak için zaman ayırdığınızda, kendinize izleyicilerle aranızda nasıl güven inşa ettiğinizi sormak için zaman ayırın. Elde edeceğiniz sonuçların, işte tutma, şirket morali, üretkenlik ve iş çıktıları üzerinde büyük ve olumlu bir etkisi olacaktır.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.