Yaşam

Gerçek Başarı Hikayeleri Hangi Yolu İzliyor? Amaç ve Anlam Bulmak

Gerçek Başarı Hikayeleri Hangi Yolu İzliyor? Amaç ve Anlam Bulmak | Genellikle “başarıdan anlama geçiş” çerçevesi iyi niyetle ifade edilmiş olsa da kötüye kullanılmaktadır. Burada kastedilen, kariyerlerini para, güç, statü ve başarı gibi kaynaklar biriktirerek harcayan insanları, zamanlarını ve yeteneklerini başkalarının hizmetinde kullanmaya teşvik etmekti. Ancak bu aynı zamanda, profesyonel “başarı” ile mutlu, anlamlı bir yaşamın bir arada olamayacağı anlamına geliyor. Aslında, anlam olmadan başarı da mümkün değildir.

Bronnie Ware’in Ölmeden Önceki Beş En Büyük Pişmanlık adlı muhteşem eserini, Harvard Grant araştırmasını, Daniel Kahneman ve Angus Deaton’ın mutluluk ve gelir konusundaki öncü çalışmalarını ya da hemen hemen her eski din veya felsefenin öğretilerini okursanız göreceksiniz ki insanlar hayatlarının sonunda parayı, şöhreti veya gücü düşündükleri kadar önemsemiyor.

Gerçek Başarı Hikayeleri Hangi Yolu İzliyor?

Hemen hemen herkes, anlamlı ilişkilerin eksikliğinden veya işlerinde ve yaşamlarındaki anlam yoksunluğundan pişmanlık duyuyor. Doğru bir başarı anlayışı, insanın gelişmesine yöneliktir. Yunanlılar bunu eudaimonia sözcüğüyle ifade etmiştir. Bu sözcük başarılı bir yaşam için daha zengin bir tanım öneriyor: Refah içinde ama aynı zamanda amacı olan bir yaşam.

Son on yılımı liderlik, kişisel gelişim ve özellikle de amaç kavramı üzerine yazarak geçirdim. Çalışmalarımdan çıkardığım en önemli içgörülerden biri, anlamı olmadığında maddi başarının içi boş olması. Anlamı amaç, hizmet ve anlamlı ilişkiler olarak tanımlıyorum. Anlamsız başarı, aslında başarı değildir. Gerçek başarıya ulaşmak için hayatınızın ikinci yarısına gelene kadar beklemek müsrifliktir.

Amaç ve Anlam Bulmak

Çoğumuz, üzerine dikkatlice düşünmeden ana akım başarı kavramına göre hareket ediyor. Hangi konuda iyi olduğunuzu veya hayran olduğunuz kişilerin gittikleri yolları düşünerek bir iş veya kariyer seçebilirsiniz. Ancak zamanla bu iş, hayatınızın diğer anlamlı kısımlarına hükmedebilir (ki hepimiz iş yaşam dengesi sağlamak için mücadele ediyoruz). Diğer bir olasılık, bu kariyeri en başta neyin anlamlı kıldığını bir noktada gözden kaçırabiliriz. Diğer bir deyişle çoğu zaman, gerçekten nedenini sorgulamadan maddi ilerlemeyi hedefliyoruz.

“Başarı”nın yüzeysel süslerinden ziyade, yaptığınız her şeyi derin bir amaç ve neşeyle doldurduğunuz bir hayatı nasıl yaşayabileceğiniz hakkında düşünmeye önem vermelisiniz. Psikolog Martin Seligman’ın ifade ettiği gibi gerçek gelişim, elbette bazı başarı öğelerini içerir, ancak aynı zamanda anlam, olumlu duygular, bağlılık ve ilişkileri de barındırır. Başarının bu daha derin tanımı üzerinde düşünmek sizi popüler kültürde savunulan başarı türünden çok daha farklı bir yol benimsemeye itecektir. Daha fazla beklemeden bu düşünce tarzını alışkanlık haline getirmek, anlamla dolu bir hayatı daha tutarlı bir şekilde yaratmamızı sağlar.

Gerçek Başarı Hikayeleri! Amaç ve hedef nedir?

“Amacınızı Oluşturmak için HBR Kılavuzu” (HBR Guide to Crafting Your Purpose) adlı yeni kitabımda, anlamlı sevgi (olumlu ilişkiler), uğraşlar, güzellik, meslek (iyi iş), dini veya felsefi inançlar ve diğer insanlara hizmet etmek dahil olmak üzere, gelişen bir yaşamın amaçlarla dolu olduğunu öneriyorum. Bunlar üzerine düşünmek için en iyi zaman hayatınızda bir geçiş aşamasında olduğunuz zamanlardır.

Bu geçiş süreçleri genellikle mezun olduğunuz, iş değiştirmeyi düşündüğünüz, evlendiğiniz, çocuk sahibi olduğunuz, boşandığınız veya emekli olduğunuz; yani insan hayatındaki önemli değişikliklerin dolduğu zamanlardır. Ancak her şey anlamsızlaşmış gibi hissettiğinizde de mevcut kariyerinizi veya içinde bulunduğunuz etkinlikleri canlandırmak adına düşünmeye koyulabilirsiniz.

Başarı için anlamlı sorular

Anlam içeren bir başarı için daha derin bir vizyon üzerine düşünmeye başladığınızda kendinize şunları sorabilirsiniz:

İşimin temel amacı nedir? İşim hangi yollarla dünyayı daha iyi hale getiriyor?

  • Bu amaca nasıl odaklanabilirim?
  • İşimi bu amacı odağına alacak şekilde nasıl şekillendirebilirim?
  • İşimde ve işim dışında hayatımdaki en önemli ilişkiler kimlerle?
  • Bu ilişkileri nasıl derinleştirip zenginleştirebilirim?
  • İşimde ve işim dışında kime hizmet ediyorum?
  • Diğer insanlara hizmet etmek adına işimde, evimde ve içinde bulunduğum toplumda daha fazla ne yapabilirim?
  • Her gün nasıl gelişebilirim?
  • Kişisel veya mesleki hayatımda ne gibi anlamlı uğraşlar edinebilirim?

Gerçek Başarı Hikayeleri! Anlamlı cevaplar

Bu soruları düşünmek için hayatlarının ikinci yarısına kadar bekleyen birçok insan, bu süre zarfında boş bir yol izledikleri için gerçek başarıyı deneyimleme yeteneklerinin köreldiğini görüyor. Anlam dolu bir hayata dönmek için asla çok geç olmasa da en başından anlam dolu bir yaşam sürmek daha iyidir. Bugünden itibaren hayatınızı anlamlı hale getirmeye başlayabilirsiniz. İşinize bakış açınızı değiştirebilir veya daha anlamlı pozitif ilişkilere yatırım yapabilirsiniz.

İnsanlara hizmet ve mutluluk

Diğer insanlara daha iyi hizmet etmeyi düşünebilir, yeni ve anlamlı uğraşlar arayabilir veya mesleğiniz, yaşadığınız yer veya yaşam tarzınızda daha büyük bir değişiklik yapmayı seçebilirsiniz. Hayatınızı anlamlı kılmak için her halükarda şu anki hayatınızın ciddi bir değerlendirmesini yapmalısınız. Bunun için şu anda durup gittiğiniz yolun sizi gerçekten gitmek istediğiniz yere götürüp götürmediğini derinlemesine düşünmelisiniz.

Gelişim ve anlam dolu bir hayat yaşamak için alanınızda zirveye çıkana kadar veya geç kalana kadar beklemeyin. 15, 25 veya 55 yaşında da olsanız şimdiden başlayın. Hayatınızı anlamlı, neşeli ve doyumlu kılacak şeyleri ciddi şekilde düşünün.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.