Faydalı Bilgiler

Üniversitede başarı için neler yapmalı? Başarı için Üniversite Şart mı?

Üniversitede başarılar!

Üniversitede başarı | Lise öğrencileri üniversiteyi kazandıklarında veya daha önce orada nasıl başarılı olacağını merak eder! Bazı öğrenciler ise zaten işi çözmüştür ve iyi bir üniversite öğrencisi olmak için iyi bir fikirleri vardır. Mesela üniversitede başarı için her derse katılmaları, tartışmalara katkıda bulunmaları, kaliteli makaleler yazmaları ve sınavlar için çalışırken renkli yapışkan notların olması gibi…

Bazı lise öğrencileri de üniversiteli olmadan nasıl başarılı olunacağının peşindedir. Bazıları bunu üniversiteye gitmeden başarılı olmuş insanlardan öğrendiler bile. Bunlar zaten üniversite diploması gerektirmeyen kariyerlere girmeye çoktan hazırdır. Onlar ayrıca önemli iş becerilerine hakimdir ve çoktan iş ağlarını genişletmeye başlamışlardır bile!

universitede basarilar
Üniversitede Başarı!

Her iki durumda da, liseden sonraki hayata hazırlanmanız gerekiyor. Eğer üniversiteye gitmeye karar verirseniz, üniversitede başarı için neler yapmanız gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor. Ve eğer üniversiteye gitmeyi tercih etmezseniz, üniversite olmadan başarılı olmanın neler gerektirdiğini öğrenin!

Bizim ilk konumuz üniversitede başarı olacak!

Üniversitede başarı için neler yapmalı?

Üniversitede başarılı olmak için yapmanız gerekeni yapmanız gerekiyor. İyi bir öğrenci olmak sadece iyi notlar almak değildir. Üniversitede derslerin iyi olması sadece bir ilk adımdır. Orda başarılı olmanın en iyi yollarından bazıları şunlardır:

Üniversitede başarı için tüyolar!

 

  1. Derslere katılın – Bu bazı çok zeki öğrenciler için aptalca olabilir. Ne kadar zeki olursanız olun dersleri kaçırmak sıkıntı yaratır. Bunlar arasında ev ödevi ve alınan notlar konusunda geride kalma sayılabilir. Ayrıca evde sınıfta öğretilen kavramları kavramakta da güçlük çekebilirsiniz. Yani, sınıfa devam üniversitede başarı için en önemli ipuçlarından biridir.
  2. Düzenli notlar alın – Sadece bunun uğruna derslere katılmayın. Sadece not almak için not almayın. Sınavlar için gözden geçirmek için kullanabileceğiniz notları da aldığınızdan emin olun. Makul bir nedenden dolayı bir dersi kaçırırsanız, sınıf arkadaşlarınızdan ders notları ödünç alın ve aldığınız notları size özgü olacak şekilde tekrar yazın.
  3. Organize olun – Organize olmak da üniversitede başarı için en önemli anahtarlarından biridir. Organizasyon, tüm etkinlikleri planlamak ve zamanınızı yönetmek anlamına gelir. Esasen, notları nerede bulacağınızı, araştırmaları ne zaman tamamlayacağınızı ve grup tartışmasına ne zaman katılacağınızı bilmeniz gerekir. Ayrıca düzenli olmak okuma zamanınızı ve boş zamanlarınızı üniversitede nasıl geçirdiğinizi de planlamanızı sağlar. Organize olmak sizi kontrol altında tutacak ve üniversitede geçirdiğiniz zamanın kalitesini en üst düzeye çıkarmanızı sağlayacaktır.
Üniversite şart mı?
Üniversite şart mı?

Arkadaşlarını doğru seç!

  4. Arkadaşlarınızı doğru seçin! – Zamanınızın çoğunu birlikte geçirdiğiniz insanlar üniversitede başarı şansınızı etkileyecektir. Aslında, üniversitede sosyal olmaktan kaçınamazsın. Ancak, çalışma arkadaşınızı ve çalışma grubunuzun üyelerini çok dikkatle seçmelisiniz. İyi bir arkadaşla çalışmak çok verimlidir. Fakat O da üniversitede için kararlı bir kişi olmalıdır. İyi bir çalışma partneri veya bir profesyonel yeteneklerinizi geliştirmek ve farklı kavramları anlamanıza yardımcı olmalıdır. İdeal olan, hedefleriniz için birbirinize yardım etmenizdir Benzer şekilde, bir çalışma grubu öğrenmeyi keyifli hale getirmeli ve becerilerinizi geliştirmelidir. Sosyal ve akademik hayatınızı geliştirmek için aynı fikirde kişilerle çalışan bir çalışma grubu seçin.

   5. Üniversite dışı etkinliklere de katılın – Müfredat dışı etkinliklere katıl – Çeşitli kurslar gibi, mesela karate, resim, karikatür, müzik, piyano, masa tenisi, yazarlık, ahşap boyama, maket yapımı, yeni diller öğrenme vb. Bazı insanlar yetenekli oldukları için üniversiteye gitmeden başarılı olabileceklerini düşünürler. Fakat üniversite öğrencileri yeteneklerini geliştirecek üniversite dışı etkinliklere katıldıklarında daha başarılı olabilirler. Böylece hem eğitim ve hem de yetenek kazanacaklardır bu da başarılı olma olasılığı daha da yükseltmiş olacaktır.

İşte bunlar başarılı bir üniversite öğrencisinin yaptığı şeylerdir. Bunların yanında bir profesöre yakın olmak ve bir öğrencinin sınıfta anlamadığı kavramlar için açıklamalar istemesi de önemlidir. Ayrıca iyi bir profesör öğretmen bulmak ve bir üniversite başarı kitabı okumak da oldukça önemlidir.

Üniversite yılları!
Üniversite yılları!

Üniversite Başarı Yolları;

Bazı insanların üniversitede başarı stratejileri konusunda birçok seçenekleri vardır. Fakat kesin bir üniversite başarı formülü diye bir şey yoktur. Peki, konu üniversite olunca başarı nedir? Belki de işte tam da burası üniversite ile ya da üniversitesiz ilerleme konusunda başlangıç noktası olmalıdır.

Başarı; bir amaç veya hedefe ulaşmak olarak tanımlanabilir. Ancak başarı farklı insanlar için farklı şeyler anlamına gelebilir. Örneğin, bir kişi için istikrarlı bir iş, başkası için daha fazla para olan tatminkar bir hayat veya lider olarak mutlu olmak olabilir. Başka bir kişi içinde başarı, haftada kırk saatten fazla çalışmak zorunda olmamak olabilir. Başka bir kişi için ise başarılı olmak; kendi banka hesabında daha fazla para sahip olmak anlamına gelir.

Başarılı bir gelecek için üniversite gerekli mi? Cevabım hayır! Bazı insanlar üniversiteye gitmeden başarılı oldular. Diğerleri üniversiteye gitti, önemli beceriler kazandı, büyük işlerde çalıştı ve şimdi daha iyi bir yaşam sürüyorlar. Yani her şey zihinde ki algılamaya bağlıdır.

Genel kültürümüzü arttırmanın yolları!

Üniversitesiz başarı!

Üniversiteye gitmek tek seçeneğiniz değilse, yüksek öğrenim olmadan da nasıl başarılı olacağını bilmek istersiniz. İşte bir üniversite derecesi olmadan hayatta başarılı olmanın yollarından bazıları şunlardır:

  • Kendini keşfederek bilgi edinin! İnternet’te her şey hakkında bilgi bulman mümkündür. Keşfetmek ve hayatta yapmak istediğiniz şeyler hakkında bilgi edinmek için en pratik yol internettir. Böylece, bloglar, makaleler, online dergiler ve kitaplarla, hayatta yapmak istediğiniz şeyle ilgili gereken bilgileri elde etme imkanı bulabilirsiniz.
  • Deneyim kazanın ve bir portföy kurun! Olağanüstü bir portföy oluşturmak, deneyim kazanmak için zaman ayır. Bu çabanız, insanların sizi aramalarını ve sınıfta öğrendikleriniz yerine yapabileceklerinize göre size iş vermelerini sağlayacaktır.
  • Aranan beceriler edinin. Çoğu işveren olumlu davranan, proaktif, baskı altında performans yeteneğine sahip, güvenilir ve iş yerinde güçlü, etik davranan, becerili çalışanlara  ihtiyaç duyar. Bu gerekli becerilere ve deneyime sahip olduğunuz sürece, kağıtlar olmadan bile daha fazla istihdam edilebilir hale getirebilirsiniz!
universitede basari
Üniversitede başarı, üniversite şart mı?

Özetle;

Birçok kişi üniversite eğitimi peşinde olmadan hayatta başarılı hale gelmiştir. Sadece odaklanman, ne istediğini bilmen, doğru akıl hocalarını bulman ve çok çalışıp bazı riskleri alman gerekir.

Üniversite derecesi olmadan başarılı olan insanlar!

Bazı ünlü insanların hiçbiri üniversiteyi bitirmedi. Eğer merak ediyorsan söyleyelim üniversiteyi terk eden insanlar da başarılı olur! Bugünün Bill Gates’i dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Harvard’ı terk etmiş bir öğrencidir. Bu üç kişi hayatta başarılı olmak için üniversite diplomasına ihtiyacın olmadığının kanıtıdır.

University success!

SÖZÜN ÖZÜ!

Başarılı bir üniversite öğrencisi hayatta da başarı için birçok şey yapmak zorundadır. Örneğin, üniversitede başarı için temel şeyler derslerle ilgilidir. Sizin göreviniz, bitirme tezi hazırlamak, çok iyi makaleler, dergilerde yayınlanmış çalışmalar, iyi notlar almaktır. Üniversite öğrencileri derslere katılmak ve başarılı olmak için birçok zorluğu yenmeye çalışır. Birçok lise öğrencisinin üniversitede başarılı olmak için hangi becerilere ihtiyaç duyulduğunu bilmek istemesi şaşırtıcı değildir. Ama hayatta başarılı olmak farklı bir şeydir.

Öğrenciler üniversiteye kabul edildiklerinde bahsettiğimiz başarı ipuçlarını takip edebilirler. Ancak hayatta başarı; bir üniversite derecesi daha fazlasını gerektirir. Dahası bugün dünyanın en zengin insanlarından bazıları üniversiteyi bitiremedi. Bu bir kişinin bir üniversite derecesi olmadan hayatta başarılı olabileceği anlamına geliyor. Yine de, bir üniversiteden mezun olmanız kazancınıza, iş piyasasında rekabet avantajı, güvenilirlik gibi konularda size büyük artılar sağlayacaktır.

Hem üniversite mezunu, hem de Bill Gates gibi bir beyin ve girişimci olursanız, buna ‘ Yeme de yanında yat denir ! ‘

Unutmayın; Başarılı olmak ve mutlu olmak aynı şeyler değildir!

semihbulgur.com 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.