Uzay

Mars haberleri, Mars cep atlası yayınlandı. Artık Mars’ta kaybolmak yok!

Mars haberleri, Mar cep atlası yayımlandı. Artık Mars’ta kaybolmak yok | Kızıl Gezegen’in yüzeyinin yanı sıra iklimi ve bulut örtüsü hakkında çok sayıda bilgiyi ortaya çıkaracağız. Bu sebeple coğrafi teknikleri kullanılarak geliştirilen yersel haritaların yansıttığı atlas Mars yüzeyini temsil edecek şekilde yayımlandı. Bu haritalar önümüzdeki Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı’nda tanıtılıyor.

Atlas şu anda İngilizce, Macarca ve Çekçe olarak satışa sunuldu ve 84 sayfadan oluşuyor. Ayrıca bu yıl içinde dijital formda meraklıların satın almasına sunulacaktır. Astronomi guruplarında ve eğitim kurumlarında faydalı olması için tasarlanmıştır. Atlas, Europlanet Society tarafından Orta Avrupa Merkezi aracılığıyla finansmanı sağlandı.

Mars haritası!
Mars haritası!

Mars haberleri, Mars cep atlası yayınlandı.

Atlasın ana kısmında Mars yüzeyi, ABD Jeoloji Araştırmacıları tarafından 30 bölüme ayrılan kartografik dörtgenlerden oluşuyor. Ayrıca kartografik dörtgenler her birini gösteren bir dizi açıklamada var.

Yayınlanan bir Mars atlasında ilk de var. Yani mevsimsel sıcaklık ve don verilerinin birleştirilmesiyle tanımlanan sınırlara sahip, 13 iklim dilimini gösteren iklim haritaları yer alıyor. Bir dizi iklim diyagramı, Mars yılı boyunca sıcaklıktaki değişimlerini her bölge için göstermektedir. Buna ek olarak, bir hava haritası Mars’ın batı yarımküresinde yer seviyesindeki sıcaklığı, iki yıllık gündönümünde göstermektedir.

Mars haberleri: Artık Mars’ta kaybolmak yok!

Ayrıca Atlas’ta  Mars Express ve Mars Global Surveyor verilerinden elde edilen bilgilerde var. Yani yüzeyden yansıyan güneş ışığı miktarını, sık bulutlu bölgeleri ve Mars kutuplarındaki donmuş karbondioksit durumu… Ayrıca su buzunun mevsimsel olarak kapladığı maksimum alanı gösteren bir albedo haritası da yer alıyor.

Budapeşte Eotvos Lorand Üniversitesi’nden  Hargitai bir açıklama yaptı. Aynı zamanda Uluslararası Kartografi Derneği Gezegen Kartografisi Komisyonu’nun eski başkanı olan harita editörü Hargitai şunları söyledi:

“Atlastaki haritalar, Mars görevlerden ve modellerden doğru veriler kullanılarak manuel olarak düzenleniyor.”

Mars'tan haberler cep atlası
Mars’tan haberler cep atlası

Mars takvimi:

Fiziksel coğrafyadaki kalıpları ortaya getiren tematik haritalar, karasal atlaslarda on yıllardır kullanılmaktadır. Ancak ilk kez Mars için bir atlasta da mevcuttur. Bu baskının yayınlanması, son yirmi yıldaki haritalama çabalarının doruk noktasıdır. Ayrıca atlas, Mars’taki mevsimsel değişikliklerdeki kilometre taşlarını açıklamaktadır. Şubat 2021’den Aralık 2022’ye kadar olan dönemi kapsayan Mars yılı (İki Dünya Yılı) için tek sayfalık bir takvim içeriyor.

Atlas için gelecek planları arasında ilgi alanlarını ayrıntılı olarak gösteren temalı haritaların eklenmesi planlanıyor. Ayrıca eğitimciler için atlas tabanlı etkinlikler de yer alabilir. Sosyal yardım ve eğitim için bir araç olacaktır. Bunun yanı sıra, bu tür çok temalı harita, Mars’ın jeolojik evrimini yorumlamada yardımcı olacaktır. Bunun yanında Mars’taki bir alanın hayata ev sahipliği yapıp yapmadığını tahmin etmede fikir yürütmemizi sağlayabilir. Veya gelecekteki insan keşif misyonlarını desteklemek için yer kaynaklarını belirlemede bilim topluluğu için değerli olabilir.

 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

One Comment

  1. Sitenizi gerçekten çok beğeniyorum. Bilimsel makalelerden çevre bilimine kadar geniş bir yelpazede yüksek kaliteli içerikler sunuyor. Özellikle küresel ısınma konusundaki yazıları çok bilgilendirici ve güncel. Bu siteyi keşfettikten sonra, dünya genelinde iklim değişikliği ve küresel ısınma hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi oldum. İlgilenenler için, küresel ısınma hakkında daha fazla bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.