Uzay

Yıldız savaşları geri dönüyor! Kıtalararası Füze Uyarı Uydusu Hazır!

Yıldız savaşları geri dönüyor! Kıtalararası Füze Uyarı Uydusu Hazır | Füze Uyarı Uydusu Cape Canaveral’a Teslim Edildi. Ayrıca dosya adı SBIRS GEO-5 olan uydu Cape Canaveral’a sevkiyat öncesi son testleri başarıyla geçti.
ABD Uzay Kuvvetleri, Uzay ve Füze Sistemleri Merkezi, beşinci Uzay Tabanlı Kızılötesi Sistem uydusunu SBIRS GEO-5’i misafir ediyor. Yani Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndaki işleme tesisine başarıyla teslim edildi.

Uydunun üretimi, 18 Mart’ta Sunnyvale, Kaliforniya’daki Lockheed Martin Uzay Sistemleri Merkezi’nde tamamlandı. Uydu entegrasyon tesisinden sonra C-5M Super Galaxy aracılığıyla ülke çapında seyahat etti.

Yıldız savaşları geri dönüyor!

Uydunun Cape Canaveral’a teslim edilmesiyle, GEO-5’i bekleyen 17 Mayıs fırlatması için önemli bir adım daha geride bırakıldı. Bir sonraki adım, Fırlatma Rampası Güvenlik Testi ile başlayacak. Böylece uydu bütünlüğünü doğrulamak için son yer test faaliyetleri yürütülmüş olacak. Testlerin başarıyla tamamlanmasının ardından yakıta onay verilecek ve uydu yakıt işlemleri başlayacaktır.

Bu faaliyetler, görev ekibinin, Birleşik Fırlatma Atlas V roketinden ayrılmasının ardından başlayacak. Ayrıca bu işlemler uyduyu jeosenkron yörüngeye yerleştirmek için GEO-5’in tahrik sistemini kullanma çabaları için hayati önem taşıyor. Uydunun kapsüllenmesi ve fırlatma aracıyla entegrasyonu fırlatmadan önce tamamlanacaktır.

Yıldız savaşları geri dönüyor!
Yıldız savaşları geri dönüyor!

Kıtalararası Füzelere Karşı  Uzay savunması!

“Bu teslimat SBIRS programı için önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. Ayrıca GEO-5’i savaş savunması için yörüngeye koyma yolunda kritik bir adım olacaktır. Bunun yanında bu çalışma, Lockheed Martin ve birden fazla destek yüklenicisi tarafından tamamlandı. Ayrıca devlet personelinden de oluşan birleşik ekibin sıkı çalışmasını ve özverisini temsil ediyor”. SBIRS GEO-5/6 üretim lideri Yarbay Ryan Laughton görüşlerini bu şekilde ifade etti.

SBIRS takımyıldızı GEO-5, 45 yılı aşkın süredir ulusal füze tespit ve füze uyarı sistemlerini sağlayan bir sistemin yerini alacak. Yani eski Savunma Destek Programı’nın (DSP) görevini alacak şekilde tasarlandı. SBIRS, füze uyarı, füze savunması, savaş alanı farkındalığı sistemlerine sahip. Ayrıca teknik istihbarat görevlerini desteklemek için kalıcı kızılötesi gözetim sağlamaktadır. Böyle bir savunma uydusunun fırlatılacak olması. Akıllara soğuk savaş döneminin yıldız savaşları geri mi dönüyor sorusunu getirdi.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.