Uzay

Mars helikopteri yakında uçuyor

Mars helikopteri yakında uçuyor | Washington DC (UPI) tarafından NASA’nın Mars helikopterinin, 8 Nisan’dan daha erken bir tarihte uçabileceğini bildirildi.  Uzay ajansı yetkilileri 23 Mart 2021 Salı günü bir açıklama yaptılar. Buna göre, NASA’nın Mars helikopteri Ingenuity’yi kızıl gezegende 8 Nisan’a kadar uçması planlanıyor. Yani Ingenuity başka bir gezegende uçan ilk motorlu uçak olacak.

Ancak görev kontrolörleri, Pasadena, Californiya’daki Jet İtiş Laboratuvarı’nda düzenlenen medya brifinginde başka bir açıklama daha yaptılar. Buna göre; helikopterin 18 Şubat’ta robotik kaşif Perseverance’ın  indiği Jezero Krateri‘nin dibinden çıkması gerekiyor!

Marsta uçmak!
Marsta uçmak!

Mars helikopteri yakında uçuyor!

NASA’nın kontrol baş pilotu Havard Grip, helikopter uçuşu hakkında açıklama yaptı. Buna göre uçuş, helikopterin ince Mars havasındaki yeteneklerini test etmek için kısa sıçramalar ile başlayacağını söyledi.

“İlk üç uçuş onun temel yeteneğini gösterecek ve daha sonra daha uzun mesafeler gitmeyi deneyeceğiz.” dedi.

“Her şey gerçekten iyi giderse, yeteneklerimizi bu temellerin ötesine genişletmeye çalışabiliriz. Ancak bu noktada bunu ayrıntılı olarak planlama imkanımız yoktu.” dedi.

Mars helikopteri kelebek ömründe!

Helikopter sadece 1,5 kilo ağırlığında ve güneş enerjisiyle çalışıyor. Ayrıca kraterin zemininin yaklaşık 150 metre karşısındaki düz bir bölümünde yaklaşık 16 feet yüksekliğinde uçuşlara kalkışacak. Grip, Preseverance’ın uçuş sırasında fotoğraflarını çekmek için helikopterden yaklaşık 59 metre uzaklaşacağını söyledi.

NASA’nın planı yaklaşık 31 Dünya günü boyunca beş uçuş içeriyor. Bu program değişebilir. Ama yaratıcılık tamamen deneysel bir zanaattır. Ayrıca helikopter soğuk ve sert Mars ortamında uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmamıştır.

Kısa ömrü boyunca, Ingenuity görüntüleri ve verileri gezgine iletecek ve o da sinyalleri Dünya’ya geri ışınlayacak.

Devamı gelecek mi?

Grip, “Saniyede 30 görüntü hızında aşağıdaki zeminde görüntü alıyor ve yerdeki özellikleri izlemek, nasıl hareket ettiğini görmek için bunları analiz ediyor.” diye bildirdi.

Ayrıca “Hareket sistemleri, planlanan rotasında kalmak ve ‘rüzgar gibi etkilerle mücadele etmek’ için saniyede yüzlerce kez ayarlamalar yapabilir.” diye ekledi.

Jet İtiş Laboratuvarı gezegen bilimi direktörü Bobby Braun, Ingenuity’nin başarılı olması halinde NASA’nın gelecekte daha fazla helikopter uçuşu deneye bileceğini söyledi.

Braun; Ingenuity’nin, küçük Sojourner Rover’ın 1997’de Mars’ta başarıyla yaptığı gibi, yeni görev olanakları açmasını beklediğini söyledi.

Braun, “Gelecekteki otonom hava sistemlerinin devreye girebileceğini Dünya’da da benzer bir evrime sahip olmamız oldukça olası.” dedi.

NASA’nın Gezegen Bilimi Bölümü direktörü Lori Glaze şöyle dedi. “NASA içinde yapmak istediğimiz şey topluluğumuza rekabet fırsatları sağlamak.”

“Umarız toplum … Mars keşfimizi gerçekten genişletmenin potansiyel bir yolu olarak hava platformlarını düşünmeye başlayacaktır.” diye ekledi.

"<yoastmark

Mars Dronları Mümkün mü?

Glaze, gelecekteki görevlerin keşif amacıyla hava drone’larını kullanabileceğini belirtti. Ayrıca alanları keşfetmek için fotoğraf çekebilecek, gelecekteki gezginler için potansiyel hedefler belirlenecek. Hatta Mars’a gelecekte gidecek olan astronotların da kullanabileceğini söyledi.

Önümüzdeki iki hafta boyunca, Ingenuity kendini açmalı, Preseverance’ten düşmeli. Ayrıca pillerini şarj etmesi de gerekiyor.

Uzay ajansının Perseverance entegrasyon lideri Farah Alibay şöyle bir bilgi verdi.

“En azından benim için en stresli gün, nihayet helikopteri ayırıp yere ustalıkla bırakmış olmamız gerekiyor.”

 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.