Uzay

Dev göktaşı Dünya’ya çarpacak mı? NASA’dan en son haberler!

Dev göktaşı Dünya’ya çarpacak mı? NASA’dan en son haberler | NASA, Ekim 2022’de Dünya’ya yaklaşacak olan ‘Didymos’ adlı katil bir göktaşının rotasını belirledi. Bu göktaşının neler yapacağını öğrenin!

NASA, ilk günlerinden beri göktaşlarının hareketini izliyor ve takip ediyor. Çünkü büyük çapta bir asteroit çarpması tüm gezegendeki yaşamı yok etme potansiyeline sahiptir. Ayrıca asteroitler insanlar için her zaman bir korku nesnesi olmuştur. Şu anda NASA, Dünya’daki insan yaşamı için potansiyel olarak tehlikeli olabilecek yüzlerce asteroidin seyrini takip ediyor.

Bu sebeple NASA birden fazla Asteroid izleme uydusunu yörüngeye konuşlandırdı. Uzay ajansı ayrıca resmi web sitesinde bir açıklama yaptı. Buna göre; NASA Asteroid izleme verilerinin yardımıyla bütün hareketlerinin bir kaydını tutuyor. Dünya’ya çarpma ihtimali olan katil göktaşını tanımak ve öğrenmek için okumaya devam edin.

Dev göktaşı Dünya’ya çarpacak mı?

NASA’nın gezegen güvenlik sorumlusu Lindl Johns, resmi internet sitesinden yaptığı açıklama yaptı. “Katil dev bir göktaşını durdurmanın ilk adımı onu bulmaktır. Yani kelimenin tam anlamıyla orada yüzbinlerce asteroit var. Bu yüzden zaman içinde daha yakından izlememiz ve takip etmemiz gerekenleri ayırmak istiyoruz.

Johns, NASA’nın kataloğunda şu ana kadar yaklaşık 2.077 potansiyel olarak tehlikeli asteroit olduğunu açıkladı. Ekim 2022’de Didymos adlı yarım mil genişliğindeki bir asteroid Dünya’ya yaklaşacak.

NASA dev göktaşına ne yapmayı planlıyor?

NASA, dev göktaşı durdurma operasyonu için DART görevini Temmuz 2021’de fırlatılacak şekilde planladı. Görev, NASA’nın Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı (APL) tarafından inşa edilen yarım tonluk bir uzay aracının yaklaşan katil asteroide çarpma senaryosunu test edecek. Bu nedenle, uzay ajansı asteroid parçalayacak uzay aracını Dünya’dan yedi milyon mil uzakta hedefe odaklamayı planlıyor. Buzdolabı büyüklüğündeki uzay aracı Didymos’a yaklaşacak.

Dev göktaşı Dünya'ya çarpacak mı?
Dev göktaşı Dünya’ya çarpacak mı?

Ancak Didymos NASA radarında olmayacak. NASA’nın DART görevi ‘Göktaşının uydusu Didymoon’a göz dikecek. Didymoon’un kendisi büyük şehirleri yıkacak kadar büyük. NASA’nın DART görevinin resmi sayfasında, Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’ndan Megan Bruck Syal bir çaıklama yaptı. DART’ın Didymoon’a saatte yaklaşık 14.700 mil hızla çarpmasından hemen önce kayıt yapılacak. Yani NASA uzay aracı, İtalyan Uzay Ajansı tarafından kurgulanmış ayakkabı kutusu büyüklüğünde bir kamera tarafından çarpmadan hemen önce yayınlanacak.

Kamera, uzay aracının Didymoon ile çarpışmasına tanıklık edecek. Ayrıca enkaz tozunun ve hatta belki de ortaya çıkan kraterin fotoğraflarını çekecek. Çarpışma, uydunun 12 saatlik yörüngesini yedi dakikaya kadar düşürebilir.

 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.