Uzay

Hubble Uzay Teleskobu Duvak Nebula Bulutsusunu yeniden ziyaret ediyor

Hubble Uzay Teleskobu, Duvak Nebula Bulutsusunu yeniden ziyaret ediyor | Bu görüntü NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu tarafından kaydedildi. Ayrıca bu görüntüde, nebulanın hassas ipliklerinin ve iyonize gazın filamentlerinin ince ayrıntıları ortaya çıkarıldı. Hubble, daha önce de görüntü dizinine aldığı Duvak Bulutsusu’nu yeniden ziyaret ediliyor. Bunun için yeni görüntü işleme teknikleri uygulanmıştır.

Hubble Uzay Teleskobu ve Duvak Nebula Bulutsusu:

Bu renkli görüntüyü oluşturmak için Hubble’ın Kapsamlı Alan Kamerası 3’ü kullanıldı.  Bu kamera tarafından beş farklı filtre kullanılarak gözlemler yapıldı. Bu yeni işlem teknolojileri sonrası ayrıntıların algılanabilmesi daha da artırmıştır. Bu fotoğrafta, iki kat iyonize oksijenden (burada mavi renkte görülür), iyonize hidrojenden ve iyonize azottan (burada kırmızılarda görülür) kaynaklanan emisyonlar görülmektedir.

Duvak Bulutsusu, Kuğu takımyıldızı yönünde Dünya’dan yaklaşık 2.110 ışık yılı mesafede bulunmaktadır. Yani astronomik açıdan göreceli olarak bize yakın olan bir komşudur. Bu karede bulutsunun sadece küçük bir parçası yakalanmıştır.

Duvak bulutsusu, yaklaşık 9.900 yıl önce kocaman bir yıldızın ölümüyle meydana geldi. Ayrıca bir süpernova kalıntısı olan kuğu döngüsünün görünebilen bölümüdür. Güneş‘in kütlesinin 20 katı olan bu yıldız hızlı yaşadı ve genç yaşta rahmetli oldu. Bunun yanında yaşamına bir enerji salınımı felaketi ile son verdi. Bu yıldızda oluşan patlama çok şiddetliydi. Bu yüzden süpernovanın şok dalgaları ve enkazı, Duvak Bulutsusu’nun iyonize gazlarının hassas izlerini şekillendirdi. Ayrıca şaşırtıcı astronomik güzellikte bir sahne yarattı.

 

Hubble uzay teleskobu ve görüntüler
Hubble uzay teleskobu ve görüntüler

Nebula Görüntüleri:

Duvak Nebula / Bulutsusu, sanki uzaydan değil de denizlerin derinliklerinden rengarenk bir canlı gibi bize poz verdi! Milyonlarca dolar harcanan Hubble uzay teleskobu evrenin derinliklerinden bize şaşırtıcı kareler göndermeye devam ediyor. Biz de Ya Rabbi ” Yarattıkların şaşkınlık vericidir!” diyoruz.

Hubble tarafından resmedilmiş Duvak Nebula / Bulutsusu… Hubble’ın Caldwell Kataloğu’nda da meraklılarına harika fotoğraf kareleri ile göz kırpmaktadır. Ayrıca bu kadar net ve renkli olmasa da Duvak Nebula / Bulutsusu, amatör astronomlar tarafından da görülebilir. Gece gökyüzünde görülebilen astronomik nesnelerden en güzelidir.

Uzay hep bize güzelliklerle gelsin, cennet gibi gezegenlerle gelsin. Şu dinozorları yok eden dev göktaşı ve kuyruklu yıldızlarla değil!

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.