Uzay

Madde enerji ışık hızı ve kütle ilişkisi

Madde enerji ışık hızı ve kütle ilişkisi | Işık madde midir yoksa bir enerji dalgası mı yada fotonlarla mı yayılıyor. Aslında uzayda yayılabildiğine göre madde gibi davranıyor ama ama onu tutup okşayamıyoruz. İşte bu soruların cevabı ışık madde enerji ve kütle ilişkisi ile açıklanabilir. Şimdi size ışık hızının kütleye nasıl etki ettiğini, ışık hızına çıkıldığında neler olduğunu anlatmaya çalışalım.

Işınlanmaya hazırlanın!

Işığın hızı ile herhangi bir kütle arasında enerji dışında başka bağlantılar olabileceğinden şüphelenen Einstein, kütlenin hızlandığı zaman artacağını belirten nefis bir formül buldu. Formülde yine ışığın hızı olan (c) sembolü yer alıyordu. Einstein ayrıca hıza bağlı iki tip kütle öneriyordu. Birisi sükunetteki kütle (yani hareketsiz kütle), öteki ise hareketli belli bir hızda olan kütle(v). Eğer cisim hızlanır.. hızlanır.. ışık hızına yaklaşırsa kütle de artıyordu artıyor ve ışık hızına eşit olduğu zaman sonsuz oluyordu.

Işık hızı ve kütle
Işık hızı ve kütle

Madde enerji! O zaman ışık hızına çıkalım!

Oysa o zamana kadar bize okullarda ve kitaplarda kütlenin, hacmi dolduran DEĞİŞMEYEN madde miktarı olduğunu söylüyorlardı. Gerçi halen daha okullarda bu şekilde öğretiliyor nedense… Herhalde çocukların kafaları karışmasın fazla soru sormasınlar diye :).

Uzayın neresine gidersek gidelim ağırlığın değişebileceğini fakat kütlenin değişmeyeceğini söylerlerdi.:)

Ve Einstein bu formülü bulduğunda henüz 26. yaşında daha doktorasını tamamlamış birisiydi. Ondan çok daha yaşlı profesör olmuş hocaları şaşa kalmışlardı. Ve sabah akşam Einstein ‘ın bulduğu formülleri teorileri anlamak için sabah akşam gecelerce uykusuz kalıyorlar, kafalarını yumrukluyorlardı.

Madde enerji ışık
Madde enerji ışık

Madde enerji! Einstein’in teorisi,

İşte bu kadar. Yani bir cismin hızı ışık hızına yaklaştıkça o cismin kütlesinde bir artış gözüküyor ve ışık hızına eriştiğinde kütlesi sonsuz oluyor.
Şunu da belirtelim ki ışık hızından daha yüksek bir hızda cisim olamaz. Işık hızının üstüne çıkan yani yaklaşık 300.000km/s in üstüne çıkan her madde İYONİZE olur. Yani bir nevi enerjiye dönüşür.

Şuan günümüzdeki teknolojide cisimleri iyonize edebiliyorlar fakat daha sonra iyonlarını toplayıp birleştiremiyorlar. İşte bunu başardıkları zaman cisimleri ve hatta belki insanları bile IŞINLAYABİLECEKLER. Işık madde enerji ve kütle ilişkisi aslında hala somut delillerle çözülmüş bir konu değil madde enerjiye enerjide maddeye dönüşebilir mi? Işık madde mi enerjimi eğer madde gibi davranıyorsa ışınlanma neden olmasın! Işınlanma zaten oldu izleyin:)

semihbulgur.com

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.