Uzay

Astronot olmak için neler gerekir?

Nasıl astronot olunur?

Astronot olmak için neler gerekir | Ailen büyük ihtimalle astronot olmana yardım etmez ve seni evlatlıktan reddedecekleri konusunda uyarabilirler ve seni hala basketbol ya da futbol kampına göndermek istiyorlar değil mi? Onların yardımı olmadığı için astronot olmak için neler gerekir sorusunun cevabını kendin arayacaksın! Uzay mekiği fırlatma rampasında geri sayımı beklerken ve hemen altında kalkış motorları kükreyip ön ateşlemeyi başlatırken o roketin içinde olmak istiyorsan okumaya devam etmelisin!

Astronot olmak için neler gerekir? Ülkeniz uzaya insan gönderiyor mu?

Uzay ajansı ile uzaya insan gönderme yeteneğine sahip bir ülkenin vatandaşı olun. Gerçi ülkenizde bir uzay ajansı olsa bile yer çalışmalarında elenebilir küme ve tercih ettiğiniz gibi uzaya gidemeyebilirsiniz. Ama birçok ülke uzay yarışında ve onları da deneyebilirsiniz. Şu ya da bu şekilde yarış devam ederken, Rusya, Çin, AB ve ABD önde gidiyor.

  • ESA (Avrupa Uzay Ajansı) diğer ajanslar ile kendi roketleri ile astronotlar göndermek için işbirliği yapmaktadır. Şu anda ESA yirmi ülkeden oluşur: Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Birleşik Krallık.
  • NASA’nın geçmişte yapılan uluslararası bir anlaşma ile bazı ülkelerden astronotları vardı. Bu ülkeler: Kanada, Japonya, Rusya ve Brezilya. Bu ülkelerin her birinin kendi uzay ajansı vardır.
Astronot olmak için!
Astronot olmak için!

Astronot olmak için istenen bireysel özellikler!

Doğru yaşta olmalısın!

Eğer okul kantininden yeni çıktıysanız ya da yaşlıların indirimli otobüs biletlerini kullanıyorsanız, astronot olmak için iyi bir malzeme değilsiniz. ESA, 27-37 yaş arası adaylar arıyor. NASA biraz daha az sıkı; yaş kısıtlaması yok ancak geçmişteki astronotlar 26 ve 46 yaşları arasında olmuştur yani ortalama yaş 34.

Doğru boyda olmalısın!

Bunun için parmaklarının ucunda durman yada biraz çömelmen gerekebilir 🙂  ESA boyu 153 ve 190 santimetre arasında olan adayları kabul ediyor. Çok katı değil, değil mi?
NASA’ya gelince (157 ile 190,5 cm) arasında erkek ve kadın arıyorlar.

Gözler ve tansiyon!

Gözleriniz ve sağlığınız iyi olmalı ama mükemmel olması gerekmez. NASA için bir astronot olmak için, yakın ve uzak görüş her gözde 20/20 düzeltilebilir olmalıdır. Evet, LASIK almak sorun değildir. Fiziksel sağlığınız akabinde, oturma pozisyonundayken kan basıncınız 140/90’ın üzerinde olmamalıdır.

Testin ilk turlarını geçerseniz ek görsel tarama yapılacağını unutmayın. İkinci turu geçmek için, pilot bir arka planınız yoksa uzak görme kırılma hatanız “herhangi bir meridyende +5,50 ile -5,50 diyoptri arasında” ve pilot bir arka planınız varsa “herhangi bir meridyende +2,50 ile -4,00 diyoptri arasında” olmalıdır. Ayrıca dikkat, çekici bir pilot arka plan olmadan silindir düzeltme 3,00’den fazla diyoptri gerektiren bir astigmatizma olmamalıdır (Eğer varsa silindir düzeltme en fazla 2.00 diyoptri) veya 3.5 diyoptri (2.5 pilot bir arka plan varsa 2.5). Biraz fazla teknik oldu değil mi, e tabi uzay sevdası bu kolay olur mu?

Uzayda astronot!
Uzayda astronot!

İngilizce konuş!

Adı Uluslararası Uzay İstasyonu ama dili tek. İşin aslı şu ki, çoğu insan İngilizce konuşuyor, ve siz de konuşmalısınız. Eğer hemen hemen her milletten insanlarla çalışmayı planlıyorsanız bu şart.
Rusça konuşmak da yararlı bir araçtır. İngilizce’den sonra, uzay ilişkileri söz konusu olduğunda Rusya’nın önemli bir etkisi ağırlığı vardır. Hem NASA hem de ESA her iki dili de akıcı bir şekilde bilen adaylara çok değer veriyor.

İyi yüzmeyi öğrenin!

Yerçekimi olarak bilinen sinir bozucu fenomen nedeniyle, günlük karasal yaşamı evrenin benzerlerini taklit etmek için iyi değildir. Eğitiminin bir kısmı su altında yapılacak. Eğer yüzemezsen, muhtemelen başaramazsın!

NASA askeri suda hayatta kalma eğitimi ile başa çıkmanız gerekecek bir uçuş kıyafeti suda 10 dakika kalabileceğinizden ve sonra 75 metre yüzebileceğinizden emin olun! SCUBA nitelikli dalgıç yeterliliğine sahip olduğunuzdan emin olun! Bu yüzden şimdiden yerel bir havuza eğitim için kayıt olun!

Şu ana kadar öğrendiklerimizi test edelim! Aşağıdaki soruyu doğru yanıtlamaya çalışın.

Aşağıdaki yeterliliklerden hangisi astronot olmak için geçerlidir?

a- Rusça konuşmalısınız?

b- En az 170 cm boyunda olmalısınız!

c- Oturma pozisyonunda tansiyonunuz 140 / 90 üstünde olmamalıdır!

d- 30 dakika boyunca suda durabilmelisin!

 Pavec : c

Astronot olmak için Akademik Olarak Başarılı Olmak!

Bilim alanlarının birinde parlak bir öğrenci olmanız astronot olma şansını yükselten en önemli özelliklerden biridir. Çünkü uzay ajansları insanları uzaya genellik bilimsel deneyler yapmaları için gönderir!

Lisede mükemmel notlar al. Her derste mükemmel notlar almaya çalışın. Çünkü astronotlar zeki bir ırktır. Matematik ve fen en önemlisi ama İngilizce, tarih ve dış ilişkiler de kendi has önemli yerleri vardır yerleri vardır.

Mümkün olduğunca çok yönlü olmak en iyisidir. Sanat ve sporla da ilgilenin sizden ruh ve fizik kondisyonu da istenecek. Bunlar sadece senin için geçerli değil aynı zamanda rekabet edeceğin yüzlerce kişi içinde geçerli. Emeğinin karşılığında pastanın kreması var inanç ve sabırla çalışıp beklemelisin.

Tamam, yani zamanı durduracak gücün yok. Bir makine de değilsiniz ama matematik ve bilime konsantre olun. Kariyer eğitiminizin en azından önümüzdeki on yılı boyunca bunlarla uğraşacaksınız.

Başarılı öğrenci ol!
Başarılı öğrenci ol!

Üniversitede başarı!

İyi bir üniversitede başarılı, yıldız bir öğrenci olmalısın. Saygın akredite bir okuldan matematik, fizik, mühendislik veya fen alanında lisans derecesi gereklidir. Üniversite sosyal hayatı ile dikkatinizi dağıtmayın, derslerden alacağınız notlar bir numaralı endişeniz olmalıdır.

İş deneyimi!

En az 3 yıllık çalışma deneyiminiz olmalıdır. Bu profesyonel deneyim şeklinde veya bir akademik derece şeklinde olabilir. Eğer bir akademik derece almayı seçerseniz, ne olursa olsun bu dereceyi tamamlayın ne kadar sürerse sürsün doktora ya da yüksek lisansınızı tamamlayın.

Pilotluk konusunda deneyiminiz varsa yani jet uçaklarında en az 1.000 saatlik pilotluk süresini tamamlamanız gerekir. Ayrıca uçuş testi deneyimi olduğundan emin olun.

Sadece profesyonel deneyim elde etmek için seçerseniz, bir astronotun yapmak zorunda olacağı bir şey ile ilgili bir iş bulun. Buna örnek olarak navigasyon, pilotluk, bilgisayarlarla çalışma, kimya/biyoloji veya bir gemiye komuta etmek gibi işler düşünülebilir. Ayrıca öğrenmenin bir astronot olmanın önemli bir parçası olduğunu unutmayın ve bunun için bir çok programda öğretmenler ve öğrenciler teşvik edilmektedir, teşvikleri takip edin.

Şu ana kadar öğrendiklerimizi sınayalım! Aşağıdaki soruyu doğru cevabı hangisidir?

Astronot olmak için gerekli iş tecrübesi aşağıdakilerinden hangisidir?

a- 1000 saat jet pilotu uçuş süresi

b- Üniversite eğitiminin olması

c- Müşteri servislerinde bir işte çalışmış olmak

d- ROTC programlarına katılmış olmak

 Pavec : a

Profesyonel Olun!

Orduya katılmayı düşünün! Askeri personel hiçbir şekilde normal sivillerin üzerinde düşünülmese de bu sizin için önemli bir avantaj anlamına geliyor. Orduda, (hem fiziksel hem de zihinsel) eğitim ve deneyimi kazanırsınız ve uçaklarla çalışma fırsatına sahip olacaksınız. Hem zeki hem de asker olursanız bu sizin için artı üzerine artı olur! 

NASA askeri personele sözleşmeli bir şekilde görev verebilir. Onlar uygulamalı ve kendi vatandaşların olmadığı bir askeri programlar aracılığıyla da çalışırlar.

Profesyonel olarak iş başvurusu yapın. ABD’deki sivillerin usajobs.gov yoluyla başvuruda bulunmaları ve tüm aktif görevdeki askeri personelin kendi servislerine başvuruda bulunmaları gerektiğini unutmayın (web sitesi uygulamasına ek olarak).

ESA astronotlar için yaptığı işe alımların en sonuncusunu 2009’da gerçekleştirdi. Nasıl ilerlediğinizi görmek isterseniz ESA – How to become an astronaut testler çevrimiçi olarak kullanılabilir. NASA’ya gelince, Haziran 2013 itibarinde Houston’da astronot alımı için en son eğitimlerini yaptılar. Bir sonraki Astronot alımı için bir kulaklarınızı ve gözlerinizi açık tutun!

Astronot olmak için önce iyi bir pilot olun!
Astronot olmak için önce iyi bir pilot olun!

Eğitimi Tamamla!

Son aşamalardan biri olarak; uzay ajanslarının eğitimlerini tamamlaman gerekebilir. NASA için, eğitim Teksas’ta gerçekleşiyor ve yaklaşık 2 yıl sürmektedir. ESA ise 16 ay boyunca süren Almanya’nın Köln kentinde gerçekleşen benzer bir program sunar. Uzay iletişimi ve teknolojilerinin arkasındaki bilimi incelemenin yanı sıra su altı simülatörlerde de bedenen ve mental olarak çalışacaksınız. İyi bir beden sağlığı, mühendisliğe ve astronomiye hakim olmak büyük bir avantaj sağlayacaktır. Her iki program da Rusça dilini bilmeniz sizi öne çıkaracaktır! How to do!

NASA’da ise işler şöyle yürür. Eğitimi tamamlayan siviller astronot olmadan önce 5 yıl boyunca NASA personeli olarak çalışmalıdır. Askeri kişiler ise belirli bir süre NASA’da bazı görevlere atanacaklardır.

Şu ana kadar öğrendiklerimizi sınayalım! Aşağıdaki soruyu doğru cevabı hangisidir?

Astronot olmadan önce orduya katılmanın en büyük avantajı nedir?

a- Asker olmadan önce başvuru yapamamak

b- Disiplin kazanmak

c- Uçuş tecrübesi edinmek

 Pavec : c

Astronot olmak için izleyin!

İp Uçları!

  • Zirvede hedefe birden atlamayı denemeyin, adımları atın bunu başaracaksınız.
  • Ayrıca, çok çalışmak her şeyde olduğu gibi bu amacınız içinde anahtardır. Her zaman işin içinde olun ve engel ne olursa olsun harekete geçin. Yazın bile, çalışın!
  • Spor yapın! Vücudunuzu güçlendirin. Eğer seçilirseniz test edileceksiniz. Su altında antrenman yapacaksınız. Uzayda uzun bir süre kalmak kaslarınızı zayıflatır çünkü ağırlıkların uzayda bir önemi yoktur. En iyi fiziksel durumda kalın.
  • Asla pes etme! Nihai hedefinizi aklınızda çıkarmayın ve ısrarcı olun. İlk denemenizde seçilmemeniz çok yüksek bir olasılık olabilir. Nasa astronotu Clayton Anderson eğitime seçilmeden önce 14 kez reddedildi.
Uzay istasyonunda yaşam!
Uzay istasyonunda yaşam!

Space Station NASA!

Uyarılar!

  • Bu iş kalpleri zayıf olanlara göre değildir. Çok tehlikelidir. Challenger atmosferden çıkmadan patladı ve Columbia paramparça oldu ve Apollo 1 normal bir eğitim sırasında yandı. Eğer her şey yolunda gitmezse, uzaya sürüklenebilir ya da Dünya atmosferine yanarak yeniden girebilirsiniz. Bu sadece cazibe dolu bir iş değildir.
  • Yukarıdaki tehlikeleri bir tarafa atarsak. Uzay mekiğinin içindeyken astronot olmaktan vazgeçemezsin. Uzayda dışkılamak bile güç bir iştir. Mekiğin içinde dışkıların nereye gittiğini düşündün mü? Bir kısmı dönüştürülüyor!
  • Astronot olmanın avantajlarından biri de arkanıza yaslanıp nefes kesen yörüngesel Dünya manzaralarının keyfini çıkartmaktır. Belki bu bütün emeklerinizin harika bir karşılığı olsa da, dikkatinizi çalışmak yerine buna odaklamak istiyorsanız, bu iş sizin için uygun olmayabilir.
  • Eğer hareketsizlikten dolayı kas sorunları yaşarsanız, dünya gezegeni üzerinde çalışmayı seçmek zorunda kalabilirsiniz.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.