Sanat

Şiir Nasıl Yazılır? Yeni Başlayanlar için Adım Adım Anlatım!

Şiir Nasıl Yazılır? Yeni Başlayanlar için Adım Adım Anlatım | İlk kez bir şiir yazmak korkutucu gelebilir veya özgür hissettirebilir. Birkaç basit adımı izlerseniz, düşüncelerinizi, duygularınızı veya fikirlerinizi ifade eden bir şiirin nasıl yazılacağını öğrenebilirsiniz. En sevdiğiniz yazma araçlarını alın ve şiirinize başlayın!

Kafiye ve şiir
Kafiye ve şiir

Adım 1: Şiirin Ne Olduğunu Öğrenin

Basit bir şiir yazabilmeniz için önce, bir şiiri şiir yapan şeyin ne olduğunu bilmeniz gerekir! Şiir, bir duyguyu veya fikri standart konuşma veya düz yazıdan daha konsantre bir tarzda ifade eden kelimelerin bir araya getirilmesi veya düzenlenmesi olarak tanımlanır.

Şiirler genellikle paragraflar yerine satırlar şeklinde yazılır. Tam cümleler veya devrik cümleler içerebilirler ve genellikle bir ritimleri vardır. Unutmayın, şiirler kafiyeli olmak zorunda değildir.

Şiir Nasıl Yazılır? Adım 2: Amacınızı Anlayın

Neden bir şiir yazıyorsun ve ne yazmak istiyorsun? Şiirinizin amacı, hangi formu veya stili kullanması gerektiğini, ne kadar uzun veya kısa olması gerektiğini ve kullandığınız dil türlerini dikte edebilir. Kendin için mi yazıyorsun, ödev için mi yoksa başkası için mi?

Adım 3: Bir Konu Seçin

Konu şiirinizin odak noktasıdır. Ya da şiirinizin ne hakkında olduğudur. Yazmadan önce bir konu seçmek, zihninizi bu konuya odaklamanıza yardımcı olabilir. Başlamak için fikirlere ihtiyacınız varsa, bir şiir listesi yardımcı olabilir.

Bazı yaygın şiir konuları şunlardır:

Aşk veya korku gibi bir duygu
Gerçek ya da kurgusal bir insan
Gerçek ya da kurgusal bir yer
Kabul veya reddedilme gibi bir duygu
Nesneler
Bir hayvan
Bir zaman

Şiir Nasıl Yazılır? Adım 4: Beyin Fırtınası

Konunuzu düşündüğünüzde aklınıza gelen tüm kelimeleri yazarak başlayın. Şairler ve yazarlar genellikle diğer insanların veya nesnelerin ne gördüğünü veya hissettiğini hayal eder. Bir şair bir elma gördüyse, neden orada olduğunu, onu oraya kimin koyduğunu, elmanın ne düşündüğünü veya elma püresi veya elmalı turta gibi ne olacağını merak edebilir.

Bir yürüyüşe çıkın ve her fiziksel duyuyu deneyimlemeye çalışın: dokunma, koku, ses, tat ve görme… İnsanları ve hayvanları izlemeye çalışın ve duygularını ve bakış açılarını hayal edin. Deli ol ve çılgın hikayeler uydur. Tek yapman gereken gevşemek, eğlenmek ve aklına ne gelirse yazmaya başlamak.

Adım 5: Şiir Biçimi Seçin

Şiirinizin formatı konu ve tondan etkilenir. Yeni başlayan biri olarak, stil hakkında çok fazla endişelenmenize veya bir formatı mükemmelleştirmeye çalışmanıza gerek yoktur. Birini seçin, temel kuralları öğrenin ve bunlara bağlı kalmak için elinizden geleni yapın.

Şiir Nasıl Yazılır? Şiir Türleri ve Şiir Stilleri

Yazabileceğiniz birçok şiir türü vardır. Şiirlerin kafiyeli olmasına gerek yoktur. Ancak bunları kullanırken rahat hissediyorsanız yapabilirsiniz Bir format seçtikten sonra, bu tür şiirlerin birçok örneğini okuyarak bu şiir tarzı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Şekilli şiir
Şekilli şiir

Yeni başlayanlar için daha kolay şiir türleri ve şiir stillerinden bazıları şunlardır:

Akrostistik: Her satırdaki ilk kelimenin ilk harfi bir kelimeyi heceler.

Serbest dize: Kural yoktur. Aklına geleni yaz.

Haiku: Bu kısa şiir, satır başına belirli sayıda hece kullanır.

Ben: Senin hakkında başka kurallara uymak zorunda olmayan bir şiir yaz.

Anlatı: Bir anlatı şiiri bir hikaye anlatır ve baladlar ve destanlar içerir.

Kafiyeli dizeler: Ardışık iki satırın her birinde son kelime kafiyelidir.

Adım 6: Bir Satır Yazın

Amacınız, konunuz, ilgili kelimeleriniz ve bir biçiminiz var. Şimdi yazma zamanı. Başlamak için bir satır not edin. Bu, başlığınız, açılış satırınız veya son satırınız olabilir. Çizgiye bir göz atın ve fikrinizin spektrumunda nereye düştüğünü görün. Şiir tek bir satır da olabilir.

Şiir Nasıl Yazılır? Adım 7: Gerisini Yazın

İlk satırı açılış satırınız olarak kullanırsanız, ondan sonra satır eklemeye başlamanız yeterlidir. Bitiş satırınızsa, geriye doğru çalışabilir veya bu satıra doğru çalışabilirsiniz. Yazarken, mükemmel biçimlendirme konusunda çok fazla endişelenmeyin. Bunu daha sonra düzeltebilirsin.

Adım 8: Şiirinizi Düzenleyin

Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, şiirinizin ilk taslağını bir iki günlüğüne geride bırakmaktır. Ona geri dön ve yeni bir çift gözle herhangi bir iyileştirme yapıp yapamayacağına bak. Hatta başka birinin okumasını ve eleştirmesini isteyebilirsiniz. Şiir hakkında iyi hissettiğinde, bu iş biter.

Şiir nasıl yazılır
Şiir nasıl yazılır

Şiir nasıl yazılır? İlk Şiiriniz

İlk şiirin mükemmel ya da iyi olmayabilir. Tamam, sorun değil. Yazarken tavsiyelerimizi aklınızda tutarsanız, şiirinizin gurur duyduğunuz bir şey olma olasılığı daha yüksektir.

Hissederek yazın:

Benzetmeler ve metaforlar kullanın: Benzetmeler iki şeyi karşılaştırır ve genellikle “benzer” veya “gibi” kelimesini kullanılır. Metaforlar da aynı şeyi yapar, ama “benzer” veya “gibi” kullanmadan.

Şiirinize Başlayın!

İster bir ödev için ister kişisel nedenlerle yazıyor olun, şiir yazmayı öğrenmek kolay olabilir. Tek yapman gereken yazmaya başlamak. İlk şiirin nasıl olacak? Hadi görelim!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.