Sanat

Seslendirme Sanatçısı Nasıl Olunur? Ne iş yaparlar? Ne Kazanırlar?

Seslendirme Sanatçısı Nasıl Olunur? Ne iş yaparlar? Ne Kazanırlar | Seslendirme sanatçısı olma hayali çok harika bir rüyadır. Seslendirme oyuncuları kendi sesleriyle başkalarına cesaret, heyecan ve karakterlere hayat verebilirler. Tabii ki kolay bir yol değildir ama kolay pes etmek büyük bir israf olur! Doğru yer ve zamanda çaba sarf edin ve profesyonel olma hayalinizi gerçekleştirin.

Seslendirme Sanatçısı Nasıl Olunur?

Şimdi bile yapabilirsin! Seslendirme sanatçısı olmak için nasıl pratik yapılır? Seslendirme sanatçısı olmak için en önemlisi beceri kazanıp yeteneği geliştirmektir.

Şimdi bunun nasıl çalışılacağına görmek için aşağıdaki pratik yöntemlere bakalım!

Vokal pratiği

Seslendirme sanatçısı olmak için önce doğru konuşma şeklini öğrenin. Bunu iyi yapalım ki, söyleniş sırasındaki garip alışkanlıklar mantıksız bir ses tonu ve konuşma şekli yaparak işinize zarar vermesin.

Vokal pratiği sırasında karın, diyafram solunum çok önemlidir ve bunu öğrenerek daha iyi konuşabileceksiniz. Aşağıda detaylandıracağız! Seslendirme oyuncusu olmayı amaçlayanlar mutlaka bir ses eğitimi almalıdır.

Seslendirme sanatçısı nasıl olunur?
Seslendirme sanatçısı nasıl olunur?

Seslendirme Sanatçısı! Yüksek sesle okuma!

Kitap okumak ve konuşmak seslendirme oyuncusunun işidir. Bazı seslendirme oyuncuları, aniden gözlerine giren cümleleri yüksek sesle okumayı alışkanlık haline gelmektedirler. Yani yumuşak dilinizi yüksek sesle okuyarak eğitebilirsiniz ve cümleler daha etkileyiciyse, kendi ifadenizin peşine düşebilirsiniz.

Yüksek sesle okuma pratiği daha iyi dil kullanımında etkilidir

Alıştırma satırları

En sevdiğiniz anime ve diğer satırları alın ve bir ses alıştırması yapın. Gerçeğine yaklaştırarak, profesyonel konuşmanın temposunu ve nefesin zamanlamasını anlayacaksınız. İnsanları taklit etmenin anlamsız olduğunu düşünebilirsiniz ancak çeşitli insanların seslerinin ifadelerini deneyimleyerek ifadenizin aralığını da genişletebilirsiniz.

Seslendirme Sanatçısı! Oyunculuk pratiği

Filmlerdeki oyuncuların aksine, vücutlarıyla mikrofon karşısında performans gösteremeyen seslendirme oyuncuları, repliklerinde özellikle yüksek düzeyde oyunculuk becerisine ihtiyaç duyarlar. Oyunculuk pratiği, özellikle çizgilerinize en çok duyguyu koyabilen bir seslendirme sanatçısı olmak için gereklidir.

Seslendirme oyuncularının oyunculuk becerilerine mi ihtiyacı vardır!

Kayıt sonrası uygulama

Bence, herhangi bir şekilde anime gibi seslendirme sanatçısı olmayı arzulayan insanlar şunu yapmalı. En sevdiğiniz bir DVD vb. olabilir ve satırları ezberlediğiniz bir bölüm seçin.

Aslında DVD’yi oynatabilir veya sessize alabilir vb. Bu uygulama hevesli seslendirme oyuncuları için çok eğlenceli bir uygulamadır ve kendi temponuzu, zamanlamanızı ve kötü noktalarınızı görebileceğiniz için önerilir.

Evde kayıt alıştırması yapmaya çalışın.

Abdominal solunum!

Doğru nefes almak seslendirme  işinde çok önemli bir faktördür. Bu, özellikle uzun hatlarınız veya yüksek hatlarınız varsa gereklidir. Burnunuzdan çok fazla hava soluyan ve doğru nefes veren teknikleri öğrenin ve devamlı aklınızda bulundurun. Diyafram solunumunu her gün pratik edin

Seslendirme Sanatçısı! Dilinin farkında olun

Seslendirme sanatçısı olmak için, net pürüzsüz bir dile sahip olmak önemlidir. Tabii ki, kişinin orijinal dilini değiştirmek zordur ancak günlük konuşmada her zaman bilinçli olarak pürüzsüz dil gelişir.

Ek olarak, pürüzsüz dil iyi olsa bile, hızlı konuşursanız veya tonlama ile ilgili bir sorun varsa, konuşmak zor bir iş olacaktır. Bu nedenle, sadece pürüzsüz olup olmadığına bakılmaksızın konuşma şeklinizi objektif olarak gözden geçirmek önemlidir.

Okuma

Seslendirme oyuncuları, senaryoda kelimeler olarak yazılan satırları canlı bir ifade haline getirmelidir.
Bu nedenle, satırlara konulması gereken duyguları ve gerginlikleri üretmek için hayal gücüne sahip olmak gerekir.

Anime vb. izlerseniz, profesyoneller size doğru bir cevabı gösterecektir. Bu yüzden çalışma fırsatlarını kaçırmayın ayrıca hayal gücünüzü eğitmelisiniz. Düzenli olarak okuyarak ve karakterlerin duygularını hayal ederek, seslendirme oyuncuları için gerekli hayal gücünü geliştirebileceksiniz.

Aktif iletişim
Aktif iletişim

Seslendirme Sanatçısı! Aktif iletişim

Satırlar neredeyse her zaman konuşmalardır. Sadece konuşmacının duyguları değil, aynı zamanda konuşma şekliniz de karşı tarafla etkileşime bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir. Gerçek insanlarla nasıl konuşulabileceğini bilmek ve duygularınızı bilmek oyunculuk yelpazenizi büyük ölçüde genişletebilir.
Bir seslendirme oyuncusu olarak derinlik yaratmak için birçok insanla aktif olarak iletişim kuralım ve birçok insanı tanıyalım.

Özetle, karın solunumu ve pürüzsüz dil günlük yaşamda bilinçli olarak uygulanabilir bu yüzden lütfen deneyin.

Ancak kendinizin uygulamanın doğru yolu olup olmadığını söyleyebileceği bazı bölümler vardır ve bir profesyonelden tavsiye almak önemlidir.

Seslendirme Sanatçıları Ne iş Yapar, Ne Kadar Kazanır?

Anime affreco:

Anime karakterinin güzel kızı. Seslendirmecinin ana sahası animasyon çalışmalarıdır diyebiliriz.
Seslendirme oyuncuları denilince akla ilk gelen anime karakterlerinin sesidir. Anime eserleri güçlü bir karakterin kişiliğine sahiptir ve seslendirme oyuncularının genellikle kendi tarzlarını ifade etmeleri gerekir.

Kayıt süresi 30 dakikalık animede yaklaşık 4 saattir ve yeni başlayanlar için ücret yaklaşık 150 dolardan başlar.

Oyun kaydı

Simülasyon oyunu görüntüsü ve oyun karakter çizgilerinin sayısı yıllar içinde oldukça arttı. Bir görüntü olarak, anime veya filmlerin çalışmasına benzer bir şey düşünebilirsiniz. Ancak şaşırtıcı bir şekilde birçok farklı bölüm ve karışıklık olabilir. Anime ve filmlerde, rol arkadaşlarının kayıt stüdyosuna girmeleri ve birbirleriyle etkileşimde bulunmaları için kayıt yapması yaygındır. Ancak oyun durumunda, çoğu zaman stüdyoya yalnız girmek gerekebilir.

Ayrıca, oyun senaryoları sadece sabit bir akış değildir ve seneryoda karakter hareketi yoktur. Bu nedenle, stüdyoda, mikrofonun önünde TEXT istikrarlı bir şekilde kaydedilmelidir. Hikayede birçok desen var ve text miktarı çok fazla ise kaydetmek için tam bir gün ve zorlu bir çalışma gerekebilir.

Oyunculuk Pratiği
Oyunculuk Pratiği

Seslendirme Sanatçısı! Tv ve radyo anlatımı

SESLENDİRME OYUNCULARI AYRICA BELGESELLER, HABER PROGRAMLARI, ÇEŞİTLİ ŞOVLAR, REKLAMLAR, RADYO VE DAHA FAZLASI İÇİN ANLATIMCI OLARAK ÇALIŞABİLİRLER.

Sadece tv ve radyo değil, video veya ses kullanan her şeyi anlatmanız gerekir.

ÖRNEĞIN, ÜRÜNLERİN ÖZELLİKLERINİ AÇIKLAYAN VIDEOLAR, OKULLARDA KULLANILAN ÖĞRETİM MATERYALLERİ VE BÖLGENİN PR VIDEOLARI GİBİ ŞİRKETLERİN, OKULLARIN VE DEVLET KURUMLARININ HERHANGİ BİR ALANINDA YAPILMASI GEREKEN BİR İŞTİR.

Duyurular!

Kamu tesisi duyuruları, alışveriş merkezi anonsları seslendirme alanına girebilir.
Mağazada ticari tesislerin yayınlanması, tiyatroda anonslar, ulaşım aracında anonslar gibi çeşitli faaliyet alanları bulunmaktadır.

İnsanların sesleri, konuşma ev aletleri, zaman raporları ve seçim arabaları gibi günlük hayatın her sahnesinde kullanılır. Duyurular, oyunculuk becerilerinden ziyade ses ve telaffuz becerilerinin sorgu edildiği görevlerdir.
Bir meslek okulunda veya seslendirme eğitim okulunda vokal söyleminin temellerini öğrenirseniz, duyuru çalışmalarında yeteneğinizi gösterebileceksiniz.

Seslendirme Sanatçısı! Film Dublaj

Amerikan filmlerinin öncülüğünde Kore’den yapılan eserlerin sayısının son zamanlarda arttığı görülüyor.
Buna ek olarak, Almanya, Fransa ve İtalya gibi çeşitli ülkelerden gelen çalışmalarda konuşma temposu ve ağzın hareketi farklıdır ve ateleco oldukça yüksek bir teknoloji gerektirir.

Yaklaşık 2 saatlik bir film için 7 ila 10 saatlik kayıt süresi gerekir.

Nefes Pratiği
Nefes Pratiği

Seslendirme oyuncularının dublaj çalışmaları hakkında

Ses draması

Ses draması, sadece radyoda yayınlanan ses için olan bir dramadır. Çizgilerin zamanlamasını yani görüntüyü ayarlamak zorunda olmadığınız için oyunculuğa odaklanabilirsiniz. Başka bir deyişle, video olmadığı için sesin oyunculuk yeteneğinin test edildiği bir iştir.

ON AIR RADYO KABİNİ

Bazen seslendirme sanatçısı radyo kişiliği olarak çalışır. Radyo karaketr çalışması tamamen sabit bir senaryoya sahip değildir ve bazı reklam-libbing becerileri sorusu nedeniyle bazı insanlar için çok zor bir görev olabilir.

Bu nedenle, bir radyo kişiliği olarak çalışmak istiyorsanız, belirli bir konuşma becerisinden ve genel sağduyudan daha fazlasını edinmeniz gerekecektir.

Sahnede hareket eden bir adam

Seslendirme oyuncusu sadece seslendirme işi değil aynı zamanda sahnede de yer alıyor.
Bir sahne durumunda, sadece sesli bir oyundan farklı bir tam vücut ifadesi ile oyunculuk becerilerine sahip olmak gerekir.

Bununla birlikte, sahnede performansı sergilemek için gerekli olan yüksek ifade seviyesi kesinlikle sadece sesli oyunlarda kullanılacaktır. Çoğu durumda, sahne, seslendirme sanatçısının meslek yüksekokulunda müfredatın temel noktasıdır.

“İdol seslendirme oyuncuları” olarak adlandırılan seslendirme oyuncuları da  şarkı programlarında görülebiliyor.
Tabii ki, seslendirme sanatçısının çalışmalarının esası sesin çalışmasıdır ancak çok sesli aktörleri hedefleyen şan derslerine odaklanmak yorucu olabilir ve sesi bozabilir.

Seslendirme Sanatçısı! Seslendirme sanatçısı etkinlikleri hakkında

VTuber (Sanal YouTuber)
VTuber Görüntü Karakteri
VTuber’lar video dağıtmak için avatarları kullanır.
VTuber’lar için ses çok önemlidir.
Birçok popüler VTuber, karakterlerinin görselleri için mükemmel bir sese sahiptir.

Karakterin görünümüne ve karaktere göre çalışma iyi bir seslendirme alanıdır.
Sonuç olarak, VTuber olarak aktif olan seslendirme oyuncularının sayısı artmaktadır.

Sesli Okuma
Sesli Okuma

Bebek karakter sesi

Çocuk gösterileri için kukla gösterileri, tema parkları için kostümler ve kahraman gösterileri gibi karakter seslerinden sorumlu çalışmalar da vardır. Anime, film ve oyunların aksine, karakterler kayda göre performans gösterir ve önce seslendirme oyuncularının satırlarını kaydederler. Bu presco adında bir tekniktir. Presco’da seslendirme sanatçısı karakterin hareketlerini hayal ederken harekete geçmelidir.

Seslendirme sanatçısı olarak çalışmak!

Freelance bir seslendirmeci olmanız durumunda, kendi işlerinizi almalısınız ve bir ofisiniz olmalı. Bazı deneyimler ve başarılar kazandıktan sonra özel bir ofis açmak daha doğrudur.

Yada bir ofise bağlı olarak çalışabilirsin. Yeni başlayanlar için daha fazla seçmeye girmeleri ve iyi iş bulmaları için gereklidir.

Ünlü seslendirme oyuncuları da şovmenler yoğun bir programla ilerliyor ve iyi para kazanıyorlar. Ancak buna karşılık, iş bulmakta zorlanan ve yarı zamanlı iş yaparak geçimini sağlamak zorunda kalan birçok yeni seslendirme sanatçısı vardır.

Seslendirme Sanatçısı! Seslendirme sanatçısı ve gelir?

İlk etapta, seslendirme oyuncularının ortalama gelirlerini bilmek isteyen insanlar “gelecekte bir seslendirmeci olarak yaşayabilir miyim?” diye endişelenebilirler.

Gelir kaygısını ortadan kaldırmak için piyasa fiyatını ve nasıl karlı bir seslendirme sanatçısı olunacağını bilmek önemlidir. Aşağıdaki öğelerde, ayrıntılı olarak anlatacağız.

Seslendirme Sanatçısı ve stüdyo
Seslendirme Sanatçısı ve stüdyo

Küçük rütbe, yeni başlayan!

Küçük rütbe, seslendirme sanatçısının ofisinin, yani çıraklık döneminin bağlantısıdır.
Çalışma başına 100 dolar gibi bir gala yaparlar.

Tecrübeliler

3 yıl boyunca küçük rütbeler yaşarsanız ve sonra bir rütbeli olursunuz.
İşin her 30 dakikası için en az 100 dolar ile 300 dolar arası ücret alırsınız.

AYRICA, SESLENDİRDİĞİNİZ PROGRAM DVD’YE VEYA YENIDEN YAYINLANIRSA, IKINCIL BIR KULLANIM ÜCRETI TAHSIL EDILECEKTIR.

Peki belirli miktar nedir?

Örneğin, en düşük dereceli dereceli oyuncu 30 dakikalık bir tv animesinde harika bir sese sahipse, 12 bölüm için 150 Dolar × 150 Dolar olacaktır.

Ayrıca, çalışmasının DVD ve internet dağıtımına karar verilirse, ikincil bir kullanım ücreti tahakkuk edecek ve gala yaklaşık 2,4 katı olacaktır. Başka bir deyişle, son gala yaklaşık 4.000 dolardır.

Seslendirme sanatçılarının tipik çalışmalarını örnek göstererek piyasa fiyatına bir göz atalım.

Anime
Anime güzel kız karakter profili. Kademe sistemi nedeniyle, anime çalışmasının fiyatı 30 dakikalık çalışmalar için 150 Dolar ile 400 dolardır.

EJDERHA OYUNLARI CG
Oyunun çalışmasında ödüller kelime sayısına göre belirlenir.
her kelime için, yeni gelenler için 2-3 dolar ve popüler seslendirme oyuncuları için yaklaşık 20-30 dolar olması yaygındır.

Anlatım

Seslendirmeci ekrana bakarken anlatıyor. Anlatım çalışması, TV programları için 1000 dolar ve reklamlar için 10000 veya daha fazla olma eğilimindedir.

Ses draması

Ses draması çalışmasının fiyatı iş başına 300 Dolar ile 800 Dolar arasındadır.
Buna ek olarak, gelirin yaklaşık % 1’i drama CD’leri için ödenir.

Radyo

Radyo seslendirmeci ücretleri çok yüksek değildir. Ancak, radyo daha fazla hayrana yol açabilir bu yüzden performansa değer.

Seslendirme sanatçısı olmak!
Seslendirme sanatçısı olmak!

Seslendirme Sanatçısı ve Geçim?

Sadece seslendirme sanatçısı olarak yaşanabilir mi?
Yeni başlayan biri olduğunuz zaman, fazla iş bulamadığınızda geliriniz kaçınılmaz olarak azalacaktır.
Bazı insanlar seslendirme sanatçısı olmanın yanında yarı zamanlı işlerde çalışırlar.

Sadece bir seslendirme sanatçısı olarak yaşayabilmek için sadece yetenek yeterli değildir. Aynı zamanda iş yelpazesini genişletmek ve geniş bir çevreye sahip olmak ta önemlidir.

Gördüğümüz gibi, seslendirme oyuncularının çalışmaları çeşitlendirilebilir ve bu gala çalışmalarının içeriğine bağlı olarak değişir.

Ne kadar çok şey yapabilirseniz, o kadar çok gelir elde edebilirsiniz. Yani böylece şarkı söyleme, dans etme, sahnede oyunculuk becerileri ve konuşma becerileri gibi çok çeşitli beceriler de kazanma şansına sahip olursunuz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.