Sanat

Saksafon Çalmak için Uzmanlardan ipuçları…

Saksafon çalmak için uzmanlardan ipuçları | Saksafon nasıl çalınır hakkında uzman tavsiyeleri! Acemi saksafoncular için 10 ipucu. Yeni başlayanlar genellikle bu enstrümanda basit şarkıları nispeten hızlı bir şekilde çalmaya başlayabileceklerini fark ederler. Ancak saksafon çalarken harika ses getirmenin esas sırrı nedir biliyor musunuz?

Merak etmeyin! Her gün saatler boyunca ölçek uygulamanız önerilmiyor. Aylarca aynı şarkıyı denemenin motive ettiğini de sanmıyoruz. İster alto, soprano, ister tenor saksafon çalıyor olun fark etmez. Bu kılavuzda yer alan saksafon çalma ipuçları tüm saksafoncularda yaygındır. Yani bunlara hakim olduktan sonra çalmaya hazır olacaksınız.

Saksafon güzelliği
Saksafon güzelliği

Öyleyse, saksafon çalmak için en iyi 10 ipucuna bir göz atalım!

1. Bir nota tanıyın ve saksafonda nasıl çalınır öğrenin

Saksafonla nasıl tiz çalındığını hiç merak ettiniz mi? Ya da keskin (#), düz (b) sesler çalmak için parmağınız nasıl çalışmalı? Burada, Tomplay’in Saksafon Parmak Tablosu’nu tanıtmak istiyoruz.

Çift Yönlü Parmaklama Tablosu aracıyla, herhangi bir notu seçebilir ve ilişkili tuşları ve kolları görüntüleyen bir görsel enstrüman aracıyla çalabilirsiniz. Buna ek olarak, tüm parmaklamaların uygun olduğu tek bir sayfada gösteren parmaklama tablosunu indirmeniz de mümkündür. Saksafon parmaklama aracı ve PDF ücretsiz olarak kullanılabilir.

2. Kulaklarınızı eğitin ve saksafonlarla hoş görünen bir profesyonel olun!

Soprano, alto ve tenor saksafonda çeşitli sesler çalabildiğinizde, doğru sahada oynayıp oynamadığınızı görmek isteyeceksiniz. Bunun için harika kelime, saksafon perdesinin doğruluğunu temsil eden “intonasyon”dur. Tonlama yapmanın sayısız yolu vardır. Ancak hangisini öğrenmek en eğlenceli olanıdır? İOS için In Tune uygulamasını denedik ve basit ve etkili müzik oyunları oynayarak kulaklarımızı güçlendirmede çok yardımcı olan iyi bir uygulamadır. İntonasyon ile bir sıçrama hissedeceksiniz ve diğer müzisyenlerle birlikte performans sergilerken çok yardımcı olacaktır.

3. Saksafon Çalmak! Şarkı söylemek saksafonun performansını nasıl değiştirir?

Bu başlığı okuyunca “şarkı söylemek neden saksafonun performansını artırıyor?” diye düşünebilirsiniz. Mantıksız görünebilir. Ama aslında, bu profesyonel saksafoncuların en büyük sırlarından biridir. Saksafon melodisini doğru perdede söyleyebilirseniz, kafanızda tam olarak nasıl bir ses olduğunu bileceksiniz. Saksafonda çalmadan önce notaları hayal edebilmek, gelişmek için büyük bir anahtardır!

Üflemeli çalgılar
Üflemeli çalgılar

Ama merak etmeyin. Eğitimli bir şarkıcı olmak zorunda değilsin. Saksafon şarkısını tek bir hece ile (örneğin La La La) söyleyebilirsiniz sorun değildir. Evde bir piyanonuz veya klavyeniz varsa, Saksafon skorunun her notasını çalıp şarkı da söyleyebilirsiniz. Alternatif olarak, Tomplay’in müzik uygulamasında bir saksafon solo ses kaynağı seçebilir ve buna göre şarkı söyleyebilirsiniz. Bu arada, “Meleklere Aşk Şarkısı…” filminden öğrendiğimiz gibi, şarkı sesi ne kadar yüksekse, algılama o kadar iyi olur.

4. Saksafon Çalmak! Derin nefes… Nefes alma tekniklerini deneyin

Sadece “sadece nefes al!” demek birçok saksafoncu için gerçekten denemekten daha kolaydır. Acemi saksafoncuların çoğu, saksafon şarkılarında uzun notalar ve ifadeler çalabilmeleri için akciğerlerine yeterli havayı doldurmakta zorlanırlar. McGill Music Sax School’dan Nigel McGill, bu kısa videoda bazı nefes alma ipuçları ve teknikleri sunuyor:

5. Ambushua her şeydir! saksafonda harika sesler çıkarmak için ağız kasları!

Saksafon çalmayı öğrenmek için söyleyeceğimiz önemli bir kelime daha… Ambushua kelimesi, özellikle sesin neslini etkileyen fransızca (“bouche”) türetilmiştir ve sanatçının bir pirinç veya rüzgar etkisi ile nasıl konuştuğunu ifade eder.

Ambusure kaslarını güçlendirmek, aletin tınısını ve süresini büyük ölçüde iyileştirir. Nereden başlamak daha iyi? Bettersax.com Jay Metcalf, Ambshua hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve ücretsiz bir video dersinde nasıl geliştireceğinizi açıklıyor:

6. Müzik bizim son aşkımız!

Seviyenize uygun en sevdiğiniz saksafon notasyonunu bulun! “Yeni başlayanlar ne tür müzik çalmalı?” diye sorarsanız, en sevdiğiniz şarkıyı çalmalısınız!

Yüz binlerce saksafon şarkısından hangisini denemeliyim? Ve bu şarkının seviyenize uygun olup olmadığını nasıl kontrol edersiniz? Çok fazla iş gibi görünebilir. Ama Tomplay üzerinden çalışmak bunu kolaylaştırıyor.

Her yıl müzisyenlerden gelen yüzlerce şarkı isteğini kabul ediyorlar. Profesyonel müzisyenlerden oluşan bir ekip, farklı enstrümanlar ve seviyeler için puanlar ve eşlik kaynakları üretir. Her şey hazır olduğunda, Tomplay’in müzik kataloğunda yayınlanacaktır. Böylece herkes tadını çıkarabilir.

7. Saksafon Çalmak! Diğer müzisyenlerle çalalım.

Grubunuza veya orkestranıza saksafon çalmak! Arkadaş canlısı bir müzisyenle çalmak, müziği en keyifli haline getirir. Ayrıca bir grupta, orkestrada veya toplulukta çalmak sizi daha da motive eder ve enstrüman becerilerinizi daha hızlı geliştirir. Covid-19 salgınının çileli bir yıl olduğunu ve diğer müzisyenlerle aynı odada canlı çalmanın zor olduğunu biliyoruz. Kendi başına saksafon çalıyorsanız ve bir grupta çalarken en üst düzeyde nasıl hissedebileceğinizi bilmiyorsanız bunu denemelisiniz.

Tomplay’in saksafon notasyonu çeşitli çift yönlü eşlik kaynaklarını içerir. Ayrıca eş seçebilir, tempoyu değiştirebilir, ses seviyesini ayarlayabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Denemeye hazır mısın? Tomplay Premium aboneliğinizin ilk 14 günü tamamen ücretsizdir ve herhangi bir zamanda iptal edilebilir. 14 günlük ücretsiz deneme süresince alt, soprano ve tenor saksafon (ve diğer enstrüman) nota kataloglarının tamamına kısıtlama olmaksızın erişebilirsiniz. Tomplay’in saksafon notasyonunu buradan ücretsiz deneyin:

8. Performansınızı kaydedin ve tekrar dinleyin

Kendi sesinizi kaydedip dinlerken sesinizin neden farklı geldiğini hiç merak ettiniz mi? Bu konuşurken başın salınan kemikleriyle ilgilidir. Sesinizin kaydını dinlediğinizde, herhangi bir ek kafa titreşimi olmadan yalnızca sesinizi duyarsınız. Aynı şey saksafon çalarken de geçerlidir. Saksafon çalarken, her zaman ses dışarıdan algılanandan farklı gelir.

Saksafon Çalmak için ipuçları
Saksafon Çalmak için ipuçları

Cesur olun ve performansı dinlemek için kayıt düğmesine basın! Ve kendinizi eleştirin. Kayıt, pratik amaçlıdır. Kimseyle paylaşmanıza gerek yoktur ve istediğiniz zaman silebilirsiniz. deneyin!

9. Saksafon Çalmak! Sihrin gerçekleştiği yer… sahnede saksafon çalalım!

Tomplay’in ücretsiz uygulamasıyla sahnede en sevdiğiniz şarkıları çalın kulağa cesurca gelebilir. Ancak her seviyeden müzisyen, kamusal alanda performans gösterme hedefini takip ederek enstrümantal becerilerini en hızlı şekilde geliştirebilir. Merak etme. Herkesin içinde saksafon çalmak, binlerce insanın önünde bir konserde sahne almak zorunda olduğunuz anlamına gelmez.

Acemi bir saksafoncu için sahnede performans gösterme olanakları sonsuzdur. Saksafon atölyelerini, ücretsiz katılımlı sahneleri, yerel veya çevrimiçi müzik okulu konserlerini ve daha fazlasını izleyin. Busking (cips karşılığında halka açık yerlerde sahne sanatları) amatör saksafoncular arasında da çok popülerdir.

Gerekirse, tomplay kayıtları sahnede kullanılabilir ve eşlik ses kaynağına göre çalınabilir. İOS veya Android cihazlar için Tomplay uygulamasını (ücretsiz) indirebilirsiniz. En sevdiğiniz şarkıları uygulamaya indirin ve en sevdiğiniz şarkıları internet bağlantınız hakkında endişelenmeden her yerde çevrimdışı çalın.

Ve en önemlisi: Saksafon çalmanın tadını çıkarın!!

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.