Sanat

Ünlü bir ressam olmak için neler yapmalı? Profesyonellerden tavsiyeler!

Ünlü bir ressam olmak için neler yapmalı? Profesyonellerden tavsiyeler | Nasıl ünlü bir sanatçı olabilirim? Bu, başarılı olmayı öğrenmek isteyen genç sanatçılar tarafından sıkça sorulan bir sorudur. Peki, sanatçı olabilir misin? Elbette, yapabilirsin. Ünlü bir sanatçı olabilir misin? Belki. Belki de değildir. Ama sanatta, hiçbir şeyin garantisi yoktur.

Ünlü bir ressam Picasso
Ünlü bir ressam Picasso

Yakın tarihli bir reality TV programında, Avustralyalı koreograf Jason Coleman şöyle dedi: “Ünlü olmak sizin seçtiğiniz bir şey değildir, başınıza gelen bir şeydir.” Bazen sanatçılar geçimlerini sağlarken harika işler yaparlar. Fakat en yakın çevresi veya birkaç koleksiyoncunun ötesine asla iyi gidemezler. Ama çok ünlü olmayan sanatçılar, doğru sosyokültürel dokunuşlar yaparak veya doğru satıcı tarafından alınarak marka isimler haline gelebilirler. Fakat yine de Şöhret kararsız bir iştir.

Ünlü bir ressam olmak: Ne İstediğinizi Bilin!

Sanatçı olmanın ne demek olduğunu biliyor musun? İnsanların sanatçı olmakla ilgili çok fazla efsaneye inanması şaşırtıcıdır. Yani bazılarını çok ciddiye alırsanız sizin için gerçek bir sorun olabilir. Ayrıca tuhaf bir şekilde, bir sanatçı olup açlıktan ölmek, uyuşturucu sorunu olması ve hatta alışılmadık bir saç kesimine sahip olmak… Bunların hepsi kişisel isteğe ve seçime bağlı şeylerdir! Birçok büyük sanatçıyı sokakta görseniz tesisatçı veya ev boyacısı olduğunu düşündüğünüz! Yani oldukça ayık insanlardır.

Da vinci ve kendisi
Da vinci ve kendisi

Ünlü bir ressam olmak: Önce Sanatçı Olmak!

Ünlü bir ressam olmak için yapmanız gereken ilk şey, bir sanatçı olmaktır! Bunu nasıl yapıyorsun? Sanat yaparak yapıyorsun. Fakat bu adımı sanat okulundan önce atmalısın. Çünkü sanat okuluna girmek için bir portfolyoya ihtiyacın var. Yani sanat okulu sizi daha iyi bir sanatçı yapabilir. Ancak ilk etapta sanat yapma içgüdüsüne ve arzusuna sahip olmalısınız. Becerileri gittikçe geliştirebilirsiniz. Fakat başladığınız yer yaratmaya başlamaktır. Eskiz defteri başlamak için mükemmel bir yerdir.

Van Gogh Kafası
Van Gogh Kafası

Ders Çalış:

Ünlü bir ressam olmak istiyorsan ortalamadan daha iyi olmalısın. Çizim ve resim, dijital sanat teknikleri, heykel veya çağdaş enstalasyon yöntemleri ya da video prodüksiyon yapın, fark etmez! İhtiyacınız olan teknikleri öğrenmenin yanı sıra sanat teorileri ve sanat tarihi hakkında bilgi edinmeniz gerekir. Sanat okulu size tüm bunlarda yardımcı olabilecektir. Ayrıca felsefe hakkında derinlemesine düşünmenizi ve diğer sanatçılarla iletişime geçmenizi de teşvik edebilir. Bununla birlikte bağımsız çalışma, okuma, gece dersleri ve atölye çalışmaları ile kendinizi geliştirebilirsiniz. Sanat okuluna gitmek yetenekli biri için bir tercihtir. Yani siz yine de sanat okuluna gidip gitmemeniz gerektiğiyle ilgili profesyonellerden destek alın.

Ünlü bir ressam olmak: Plan Yap!

Sanat kariyeri kurmak zaman alır. Koleksiyonerler, satın aldıkları sanatın değerinin artmasını istiyorlar. Ayrıca eseri satın almak isteyecek insanların olması ve bu çevrenin geliştirmeye devam ettiğini bilmek istiyorlar. Bu nedenle portföyünüzü geliştirmeniz, galerilere ve bayilere ulaşmanız gerekiyor. Ayrıca tanınmak içi yarışmalara katılmanız gerekir. Metodik bir yaklaşım başarının anahtarıdır. Yani bu, sizi zaman kaybetmekten ve aslında keyifli sanat yapma görevinden uzaklaşmaktan kurtarır.

Frida Ressam
Frida Ressam

Ünlü bir ressam olmak: Çok Üretin!

İşin zor kısmı bu. Ünlü bir ressam olmanın anahtarı bir isim olmaktır. Yani bu popüler olmak demek. Sanatta, bunu yapmanın iki ana yolu var gibi görünüyor. Bunlardan biri, işinize tamamen bağlı olmak, anlamlı ve iyi teknik becerilere sahip olmaktır. Böylece satıcıların, alıcıların ve dünyanın onunla derin bir düzeyde ‘bağlantı kuracağı’ doğru ve içten bir işler üretmektir. Bir şekilde, anlayabilecekleri eşsiz bir dünya vizyonuna sahip olduğunuzun farkına varıyorlar. Lucian Freud, Anselm Kiefer, Jean-Michel Basquiat, Banksy’yi düşünün. Ancak büyük bir sanatçı gibi çalışmak yeterli değildir: Ayrıca sizi onlar kadar eşsiz bir vizyoner yapan şeyi bulmalısınız. Bir sanat ihtisası odaklanabilirsin. Böylece zaman kazanmış olursunuz.

Diğer yol, halkın zevkine hitap etmeye çalışmak, en çok satan konuları seçmek. Yani popüler olacağını bildiğiniz işleri yapmaktır. Bazen bu çok hızlı değişir. Trend belirleyenlerin kuyruklarına binecek kadar hızlıysanız işe yarayabilecektir. Mevcut bir trende uyacak şekilde kasıtlı olarak ‘agresif’ veya “funky” bir çalışma olabilir. Daha sık olarak, ilgili kitle için şirin mum ışığında kır evleri veya diğerleri için ‘saucy’ çıplaklıklar olabilir. Ya da mülayim yarı gerçekçi eserler olabilir. Eğer tarzın seni mutlu ediyorsa, devam et.

Eserlerinizi pazarlayın!

Bu bölüm zaman zaman eğlenceli olabilir. Ancak ÇOK zor bir iş de olabilir ve dikkat dağıtıcı da olabilir. Kendinizi tanıtmada kaybolmayın ve stüdyonuzda zaman geçirmeyi bir süre unutun. Çünkü ünlü bir ressam olmak için sanatınızı seyircinin önüne çıkarmalısın. Büyük bir seyirci kitlesi bulun. Ayrıca bir galeriye yaklaşmalı ve büyük bir sanat fuarında temsil için çalışmalısınız.

Bazı sanatçılar çalışmalarını bağımsız ve çevrimiçi olarak satmayı tercih eder. Ancak koleksiyonculardan dikkat çekmek için geleneksel sanat ağlarından yararlanmanız gerekir.

Ünlü bir ressam olmak!
Ünlü bir ressam olmak!

Bununla birlikte, çevrimiçi pazarlar gelişmekte olan bir sanatçı için iyi bir durak olabilir. Ayrıca hem özel türlerde çalışan sanatçılar hem de popüler kitle pazarı çalışmaları internet üzerinden satılabilir. Özellikle baskılar ve posterler çok popülerdir.

Bu Şöhret Denen Şey Hakkında…

Şöhret olan bir şeydir, seçtiğin bir şey değil. Sadece ünlü olmak istiyorsanız, muhtemelen bir reality TV şovuna çıkmaya veya ünlülerden biriyle evlenmeye çalışmalısınız. Profesyonel sanatçı olmayan arkadaşlarınızdan beş çağdaş ressamın adını vermelerini isteyin. Alışılmadık derecede yaratıcı bir ortamda yaşamıyorsanız, akıllarına bir şey gelmeyecektir! Asıl önemli olan gurur duyabileceğiniz iyi sanat eserleri yaratmaktır.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.