Sanat

Dizi oyuncusu nasıl olunur?

Dizi oyuncusu nasıl olunur | Bir TV dizisinde karakterlerden birini oynamak, film oyuncularının veya tiyatro oyuncularının tercihine kalmış bir durumdur. Aynı zamanda, bu dalların hepsi ayrı bir sahne sanatları disiplini olarak görülür.  Dizi oyuncusu kurgu dünyasına taşıyabilir ve herhangi bir karakter olabilir. Dizilerde ki başrol oyuncuları büyük aktör maaşları kazanırlar. Ancak küçük roller ve cast aktörleri yaptıkları işler için günlük ve daha az kazanmaktadırlar. Ayrıca başrol aktörler genellikle doğru muamele gördüklerinden ve düzgün ödeme aldıklarından emin olacakları sanatçı birliklerine veya sendikalara aittir. Televizyonun dizilerinde oyuncularından biri olmak istiyorsanız, mezun olduktan sonra, en kısa sürede bir topluluğa veya sendikaya katılın.

Oyuncular kamera arkası
Oyuncular kamera arkası

Dizi oyuncusu neler yapar?

Dizi oyuncuları bir hikayeye hayat verme görevine sahiptirler. Ayrıca onlar karakterlerdir ve repliklerini hatırlarken sette ikna edici bir şekilde hareket edebilmelidirler. Bir televizyon oyuncusu veya aktör olarak, çekim günlerine alışmak için TV şovlarının provalarına da katılmanız gerekebilir. Burada rol için ihtiyacınız olan bazı becerileri öğrenebilirsin. Birçok dizi oyuncusu kılıç dövüşü, silah tutup ateş etme, dublörlerin nasıl düştüğü, hızlı araba kullanma ve daha fazlasını öğrenir. Aktörlerin maaşları da yapabilecekleri rolün türüne bağlı olacaktır. Eğer dizi oyuncusu kendi dublörlüğünü yaparsa ve daha fazla ödeme alacaktır.

Dizi Oyuncusu ve Oyuncu Eğitimi:

Dizilerin önde gelen aktörlerinden biri olmak istiyor musunuz? O zaman uygun oyunculuk eğitimine sahip olmalısınız. Bunun yanında tüm TV oyuncularının resmi eğitimi yoktur. Ancak çoğu konuşma, drama, film ve TV veya gece oyunculuk kurslarını tamamlamışlardır. Birçok TV şovu oyuncusu film işlerine de devam ediyor. Ayrıca birçoğu özellikle pembe diziler söz konusu olduğunda, tüm oyunculuk kariyeri boyunca TV’de kalıyor. Dizi yardımcı veya cast aktörleri için eğitim aslında oyunculuk eğitimi değildir. Daha çok kamera ile nasıl çalışılacağı hakkındadır ve çok fazla modelleme gerektirir. Bununla birlikte çoğu TV reklamında aktör yerine, modeller ve cast oyuncuları kullanılır.

Dizi oyuncusu sahneler
Dizi oyuncusu sahneler

TV Reklam Oyuncusu veya Dizi Oyuncusu Nasıl Olunur?

Öncelikle bir TV oyuncusu olmak için oyunculuk ve TV endüstrisinde çalışma tutkunuz olmalıdır.

Oyunculuk için bir yeteneğiniz olmalı ve ayrıca güçlü bir kararlılığa ve dayanıklılığa sahip olmalısınız. Çünkü bir TV şovu parçası veya TV reklamı bile alamadan birçok kez reddedileceksiniz. Eğitimden sonra dizi oyuncusu birçok oyunculuk imkanına sahip olabilir. Buna rağmen TV oyuncuları genellikle ajanslara üye olurlar. Bir veri tabanı aracılığıyla yönetmenlere tanıtılırlar. Ayrıca çeşitli cast ve oyuncu seçmelerine gönderilirler. Seçmeler için her zaman hazır ve doğru prosedüre uygun olmalısınız.

Kaç kez seçmelere katılırsanız katılın denemeye devam etmelisiniz. Çünkü sonunda mutlaka bir şey için seçileceksiniz. İşin püf noktası meşgul olmak ve sürekli insanlarla tanışmak ve temaslarda bulunmaktır. Yakında daha iyi seçmeler olacak ve daha iyi roller alacaksınız.

Dizi oyuncusu nasıl olunur?
Dizi oyuncusu nasıl olunur?

TV Oyuncuları Maaşları:

Oyuncular TV dizileri için maaşlarını bölüm başına alırlar ve provalar da buna eklenir. Provalar, bölüm oranının bir yüzdesi üzerinden hesaplanır. TV reklam oyuncuları çektikleri günler için ödeme alırlar. Ayrıca anlaşmaya göre çekimden sonra reklamın TV’de yayınlandığı süre için bir telif ücreti alırlar. Bu genellikle günlük oranın bir yüzdesi kadardır. Tahmin edebileceğiniz gibi aktörlerin maaşları her zaman değişir.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.