Sanat

Film Oyuncusu Nasıl Olabilirsiniz?

Film Oyuncusu Nasıl Olabilirsiniz | Birçok insan oyuncu olmayı yani artist olmayı hayal eder. Ancak filmlerde oynamak zaman, sabır, özveri, beceri ve yetenek gerektirir. Bunların yanında sanatınıza zaman ayırır, çok çalışır ve pratik yaparsanız. iyi bir aktör olabilirsiniz! Eğer bu özelliklere sahipseniz, hadi başlayalım!

Film Oyuncusu Nasıl Olabilirsiniz? Sanatı Öğrenmek!

Oyunculuk dersleri almalısın. Oyunculuk bir sanattır. Ayrıca çok fazla beceri ve teknik gerektiren bir zanaattır. Bunun yanında tiyatro sınıfları temelleri öğrenmek için harika yerlerdir. Bazı şehirlerde gidebileceğiniz oyunculuk kampları olabilir. Ayrıca bunlar size nasıl oyuncu olunacağını öğretmek için daha da fazla zaman ayıracaktır.

Oyunculuk dersleri, film oyuncusu olmak isteyen çocuklar için de avantajlıdır. Çünkü özgeçmişte iyi görünürler ve bağlantılar bulmak için iyi yerdirler.

Sınıfta, neler öğreneceksiniz?

  • Kendinize güvenmek ve utangaçlığın ve sahne korkusun üstesinden gelmek
  • Sesinizi yansıtın ve iyi bir sahne varlığına sahip olmak
  • Karakterleri hayata geçirmek için olayları farklı açılardan görmek
Lokal tiyatrolar
Lokal tiyatrolar

Film oyuncusu olmak: Yerel tiyatrolara gidin!

Bu kaynakların çoğu her yıl birden fazla oyun sahneler. Bu nedenle roller için seçmeler açıp açmadıklarını görmek için sık sık kontrol edin. Oyunculuk rolleri açısından olmasa bile, ekibe katılarak her zaman iyidir.

Ayrıca şehrinizde doğaçlama aktivitelerine, yetenek gösterilerine ve açık mikrofon gecelerinde yer alabilirsiniz. Böylece sahnede deneyim kazanır ve rahat edebilirsiniz.

Film oyunculuğu becerilerini geliştirin.

Film oyunculuğun tiyatro ve diğer oyunculuk türlerinden farklı olmasına neden olan birkaç sebep vardır. Başarılı bir film oyuncusu olmak için, bu sanata özgü farklı becerileri öğrenmeniz ve uygulamanız gerekir.

Bazı oyuncular sahne korkusuna kapılırken, bazıları kamera önünde donuyor. Kamera önünde rahat çalışmak biraz zaman alacaktır. Ancak yapımcının, yönetmenin ve oyuncu arkadaşlarınızın canlı izleyiciniz olduğunu unutmayın. Kamera yerine onlara odaklanmaya çalış.

Film oyunculuğunda kameranın vücut dilinizi ve yüz ifadelerinizi yakaladığından emin olmanız gerekiyor. Aynı zamanda doğal davranmak ve kamera orada değilmiş gibi davranmak arasında hassas bir denge vardır.

Diğer aktörlerle etkileşimlerinizin ve diyaloglarınızın da mümkün olduğunca doğal olması gerekir. İzin sürenizde arkadaşlarınızla ve iş arkadaşlarınızla çeşitli roller, karakterler ve diyaloglar prova ederek bunu uygulayın.

Oyunculuk ve prova!
Oyunculuk ve prova!

Çoğu film yapımı her sahne için birden fazla çekim yapmak anlamına gelir. Yani aynı sahneyi yirminci kez yeniden çekerken bile sabırlı olmalısınız. Ayrıca sürekli olarak mükemmel performanslar sunacak dayanıklılığa sahip olmalısınız.

Bir akıl hocası bulun!

Sizi film oyuncusu olmaK yolunda yönlendirmek için deneyimli bir aktörden daha iyi kimse yoktur. Çünkü bu kişi zaten tam olarak neler yaşadığınızı deneyimlemiştir. Toplum tiyatronuzda veya drama kulübünüzde sizi kanatları altına alacak ustalar var mı? Köklü oyuncular olup olmadığını öğrenmek için çevrenizden destek alın.

Mentörler size ipuçları verebilir, sizi sektördeki diğer kişilerle tanıştırabilir. Ayrıca size bu işin ticaretin püf noktalarını öğretebilirler. Bununla birlikte  rolleri nerede bulacağınız hakkında tavsiyelerde bulunabilir ve zanaatınızı geliştirmenize yardımcı olabilirler.

Film oyuncusu olmak: İşin içine Girin!

Oyunculuk için güzel sanatlar lisans programına kaydolun. Ayrıca kolejde veya üniversitede oyunculuk, drama veya tiyatro alanında eğitimlere katılın! Size farklı oyunculuk türlerinin tarihini, tekniklerini ve teorilerini öğreten performansa dayalı bir eğitim almış olursunuz. Oyunculukta eğitim almanız iş bulabilmeniz demektir.

Ayrıca eğitim size saatler süren prova ve performans tecrübesi kazandırır.
Karakterlerin nasıl kendi karakteriniz haline getirebileceğinizi öğretir.
Bunun yanında rolleri özgün hale getirmek için nasıl araştırma yapacağınızı öğretir.

Özverinizi ve sabrınızı artırır. Piyasada ki bağlantıları bulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca seni daha iyi bir aktör yapabilir.

Film oyuncusu ve eğitim
Film oyuncusu ve eğitim

Sektörde sabit bir iş bulun.

Eğlence sektörüne atlamak ve hemen bir aktör olarak iş bulmak her zaman mümkün değildir. Yani ünlü aktörlerin çoğu, sektörde çalışarak ve sette oyunculuk dışında şeyler yaparak başladı.

Dublörlük gereken işler için, iletişime geçin veya bir dublör olarak başvurun. Eğlence sektöründe tam zamanlı işler, stajlar, mentörlük programları ve çıraklık işleri arayın. Prodüksiyon şirketlerinde idari ve asistan pozisyonları da arayabilirsiniz.

İş arkadaşları edinin!

Bazen sektördeki bağlantılarınız, sahip olduğunuz yetenek kadar önemli olabilir. Bu nedenle ne kadar çok insan tanırsanız, oyunculuk işi almak o kadar kolay olacaktır. İnsanlarla tanışmanın yolları şunlardır:

  • İş yoluyla
  • Partilerde ve sosyal etkinliklerde
  • Seçmelerde, setlerde ve oyunculuk derslerinde
  • Sosyal medya aracılığıyla,
Film Seti!
Film Seti!

Büyük stüdyolara yakın olun!

Büyük bir üretim merkezine geçmeyi düşünün. Kuzey Amerika’daki iki ana film merkezi Los Angeles ve New York’tür ve bu şehirlerde her yıl binlerce film çekilmektedir. İstanbul’da ise Yeşilçam’a yakın olun! Bu şehirlerde üretilen film sayısı çok yüksektir. Yani burada bir oyunculuk işi alma şansınız, filmlerin hiç yapılmadığı küçük bir kasabadan çok daha fazla olacak.

ABD’de çok sayıda filmin çekildiği diğer şehirler arasında New Orleans, Albuquerque, Pittsburgh, Austin, Atlanta ve Boston bulunmaktadır.
Popüler çekim ve prodüksiyon yerleri olan Kanada şehirleri arasında Toronto, Vancouver ve Montreal bulunmaktadır.

Birkaç uluslar arası film şehri Paris, Prag, Madrid, Londra, Barselona ve Sidney’dir. Hindistan ve Nijerya da büyük film yapımcılarıdır. Ayrıca Fas’ta ve Türkiye’de de birçok film çekilmektedir.

Film Oyuncusu: İyi bir Vesikalık fotoğrafınız olsun!

Oyunculuk fiziksel ve görünüme dayalı bir meslektir. Bu yüzden oyuncuların, oyuncu seçimi çağrısı almaya veya yeni bağlantılar kurmaya çalışırken vesikalık fotoğraf sahibi olmaları önemlidir.

Vesikalık fotoğraflar, kafa ve büstün 8 x 10 inçlik fotoğraflarıdır. Profesyonel bir fotoğrafçıya çektirmek için para harcamanın bir zararı yoktur. Ayrıca bunları yaparken iyi giyimli, kepli ve profesyonel görünmelisiniz.

Vesikalık fotoğraflarınızı çektirin. Daha sonra özgeçmişinize bir tane zımbalayın ve bir rol için seçmelere katıldığınızda oyuncu yönetmenine verin.

Film oyuncusu ol!
Film oyuncusu ol!

Filmlere giriş:

Kendine bir ajans bul. Bir temsilciye sahip olmak rol almak için kesinlikle gerekli değildir. Yani bir ajansın tek işi iş bulmanıza yardımcı olmaktır ve bu ilk bir kaç işinizi bulmanızı kolaylaştırabilir.

Bölgenizde yeni müşteriler alan ajanlar olup olmadığını çevrimiçi kontrol edin. Sadece katıldığın ajansa dikkat et. Ajanlar müşteriler için iş bulduklarında para kazanıyorlar. Bu yüzden üyelik ücreti isteyen ajanslardan yardım kabul etmeyin.

Film Oyuncusu Olmak: Figüranlık işleri de bul!

Ekstra olarak iş bul. Ekstralar filmlerdeki arka plan aktörleridir. Bu nedenle genellikle konuşma bölümleri olmaz. Ancak, bazen ücretli bir iştir ve sizi teşhir edebilir. Ayrıca dışarıda figüran olarak çalışırken keşfedilen ünlü bir sürü aktörler vardır.

Figüran olarak iş bulmak için yayınları, cast çağrılarını, gazeteleri ve interneti kontrol edin. Ayrıca yakınlarda yardım gerektiren filmler çekilip çekilmediğini kontrol edin.

Filmlerde figüran olmak
Filmlerde figüran olmak

Bölgenizde çekim filmleri araştırın.

Büyük bir film yapım merkezi yerine daha küçük bir kasabada yaşayabilirsiniz. Ama şehrinizin büyük bir filmin çekim yeri olarak seçilme olasılığı her zaman vardır. Aksi takdirde, zaman zaman aktör gerektirebilecek sanat evleri, kolejler ve yakındaki diğer prodüksiyon stüdyolarını arayın. Yani herhangi bir fırsat olduğunda seçmelere katıl.

Olası roller hakkında daha fazla şey öğrenmek için yerel ve topluluk makalelerini, bültenleri, tiyatroları ve kolejleri kontrol edin.
Şehrinizde büyük bir yapım çekiliyorsa. Oyunculuk veya figüranlık seçmeleri hakkında bilgi almak için cast şirketiyle iletişime geçin.

Seçmelere katıl!

Yapabileceğin her şey için seçmelere katılın. Seçmeler zor ve sinir bozucudur. Ama büyük bir aktör değilseniz, genellikle rol almanın tek yolu budur. Her şey gibi, seçmeler de bir pratik şansıdır. Yani ne kadar çok yaparsanız o kadar iyidir. Böylece daha büyük roller için seçmelere katıldığınızda iyi bir izlenim bırakmak daha kolay olacaktır.

Film ne kadar küçük olursa olsun burun kıvırmayın! Hatta ne kadar düşük bütçeli olursa olsun, herhangi bir rol için seçmelere katılabilirsiniz. Rolü istememeniz önemli değildir. Çünkü seçmelerin pratiği paha biçilmezdir ve büyük bir rol için iyi bir fırsat olabilir.

Seçmelere gittiğinizde repliklerinizi, sahnelerinizi, temel hikayenizi ve oynadığınız karakteri çalışmış olun.

Size sunulan her rolü kabul edin!

Oyunculuk sektörüne ilk başladığınızda. Yani henüz kendiniz için herhangi bir isim yapmadığınızda. Elde edebileceğiniz her fırsatta kendinizi teşhir etmeye ihtiyacınız vardır. Bu film ne kadar aptalca, düşük bütçeli veya başarısız olursa olsun! Yani bu alabileceğiniz herhangi bir oyunculuk teklifini kabul edeceğiniz anlamına gelir.

Ne kadar çok seçmeye katılırsanız o kadar çok rol alırsınız. Yani ne kadar çok rolünüz olursa, bir aktör olarak fark edilirsiniz ve size daha fazla fırsat verilir.

Oyuncu olmak için sorular!
Oyuncu olmak için sorular!

Soru ve Cevaplar:

Soru: İyi bir kişiliğe, sese veya rahatlığa sahip olmayan biri nasıl oyuncu olabilir?

Cevap:  Önce kendini tanımalısın. Böylece hem iyi hem de kötü özelliklerinden yararlanabilirsin. Kötü bir kişilik, garip bir ses ve hatta cesaret eksikliği, iradesi varsa oyuncu olmanın dezavantajları değildir.

Soru: Oyunculuk okuluna gitmeden oyuncu olmak mümkün mü?

Cevap: Oyuncu olmak için oyunculuk dersleri almak gerekli olmasa da, kesinlikle yardımcı olacaktır. Çoğu iş ve meslek özel eğitim ve öğretim gerektirir ve oyunculuk da böyledir. Yakınınızda oyunculuk dersleri veren herhangi bir yer yoksa. Bir okula veya topluluk tiyatrosuna katılın. Ayrıca oyunculuk teorisini ve tekniklerini araştırın. Ve yani sizin ve arkadaşlarınızın pratik yapabileceği kendi oyunculuk kulübünüzü kurmayı düşünün.

Soru: Hollywood’da gitsem, gelecekte seçmelere katılmak daha kolay olacak mı?

Cevap: Daha fazla deneyiminiz ve daha uzun, daha etkileyici bir özgeçmişiniz varsa seçmeler her zaman daha kolay olacaktır. Hollywood’a başlamak zordur, ancak oyuncu olmayı planlıyorsanız buna değer.

Soru: Utangaçsam nasıl sinema oyuncusu olabilirim?

Cevap: Önce bir kişinin önünde performans göstererek güven oluşturun. Ve daha sonra kendinizi rahat hissedene kadar tekrarlayın.

Aktörlük nasıl olur?
Aktörlük nasıl olur?

Sıkça sorulan sorular:

Soru: Oyunculuk dersleri olmadan oyuncu olabilir miyim? Bir dramada oyunculuk yaptım ama kanıt belgem yok.

Cevap: Seçmelere git. Yönetmenler ve oyuncu yönetmenleri oyunculuk dersleri alıp almadığınızı umursamıyorlar.

Soru: Deneyimim yoksa oyuncu olabilir miyim?

Cevap: Sinema oyuncusu olan herkes hayatlarının bir noktasında tecrübesizdi. Yani, evet. Film ve oyunculuk konusunda tutkuluysanız ve çok çalışmaya istekliyseniz, devam edin.

Soru: Bir filmde yer almak için kaç yaşında olmalıyım?

Cevap: Bir film için yaş sınırı yoktur. Filme ve yönetmenin ne isteyeceğine bağlı. İster bir çocuk, ister bir ergen, ister genç bir yetişkin, orta yaşlı bir yetişkin, vb. Hepsinin filmin veya şovun gerektirdiğine bağlı olarak

Soru: Boy bir aktör için önemli bir faktör mü?

Cevap: Pek bir önemi yok. Çok kısadan çok uzuna kadar her türlü boyda başarılı aktörler var.

Soru: Bir çocuk veya gençsem ve oyunculuk deneyimim yoksa başlamak için en iyi yer neresidir?

Cevap: Biraz oyunculuk dersi al ya da halk tiyatrosuna katıl. Bu şeyler size deneyim kazandıracak ve özgeçmişinizde daha iyi görünecektir. Boş bir özgeçmişiniz olabilir. Ancak bu durumda rolü alma olasılığınız daha düşük olacaktır. Hiçbir deneyime sahip olmadan baş vurmaya karar verirseniz. Bir temsilci bulmanızı önerilir. Ancak 18 yaşın altındaysanız, ebeveyn izni gerekmektedir.

Soru: Los Angeles veya New York’taki üniversitelerde oyunculuk dersleri almak, büyük bir isim oyuncusu olma şansımı artıracak mı?

Cevap: Oyunculuk derslerini herhangi bir yerde alman şansını artıracaktır. Tabii Los Angeles’ta olmak ve orada ders almak zirveye daha yakın olmanı sağlayabilir.

Film oyuncusu olmak
Film oyuncusu olmak

İpucu:

Film oyunculuğuna girmeye çalışan bir çocuksanız. En iyi şansınız bir menajer ile başlamaktır. Onlar sektördeki uzmanlardır ve doğru yerleri bulmanıza yardımcı olabilirler. Çocuk oyuncular gerektiren roller genellikle çok belirli bir yaş aralığı ararlar. Yani temsilciniz tam olarak hangi rollerin sizin için mükemmel olduğunu bilecektir. Bol şanslar!

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.