Nasıl

Milletvekili Olmak Veya Siyasetçi Olmak için Neler Yapmak Gerekir?

Milletvekili Olmak Veya Siyasetçi Olmak için Neler Yapmak Gerekir | “Siyasetçi olmak istiyorum” siz de böyle mi düşünüyorsunuz? O zaman milletvekilliğine giden yol başladı demektir. Ancak, politikacı olmayı arzulasanız bile, nereden başlayacağınızı bulmak zor olabilir.

Bu yazıda size tam olarak nasıl bir politikacı veya siyasetçi olunacağını göstereceğiz. Bu makale size siyasetçi olma sürecinin net bir resmini çizecektir.

Millet vekili olmak siyaset yapmak
Millet vekili olmak siyaset yapmak

Milletvekili Olmak Veya Siyasetçi Olmak için Neler Yapmak Gerekir?

Neler Öğreneceğiz?

Politikacı olmanın tek yolu seçilmektir.
Herkesin politikacı olma potansiyeli vardır.
Politikacı olma koşulları
Politikacı olmanın 5 yolu
Bölüm 1 – Aktif bir milletvekili sekreteri olmak
Bölüm 2 – Her siyasi partinin halka arzına başvurmak
Bölüm 3 – Siyaset okulu (Siyasi parti ve özel sektör)
Bölüm 4 – Yerel meclis üyesi olmak
Bölüm 5 – Siyasi parti yetkilisi olmak
Bürokrat olmak
Politikacı olmak için çalışma şarttır.
Lise ve üniversite mezunları gibi akademik geçmişi vurgulamak önemli değildir
Siyasetçilerin toplumun çeşitlenmesi nedeniyle çeşitli yeteneklere sahip olması gerekmektedir.
Politikacı olmak için biraz paraya ihtiyacın var.
Politikacı olmak için gereken para (1): para yatırın
Politikacı olmak i̇çin gereken para (2): kampanya maliyetleri
Politikacı olmak için gereken para (3): öğrenim, kitap vb.
Özet

Siyasetçi veya milletvekili olmak istiyorsunuz ancak nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, öyleyse sonuna kadar okuduğunuzdan emin olun.

Siyasetçi olmanın tek yolu seçilmektir!

Belediye meclisi üyeleri ve il meclisi üyeleri gibi “yerel üyeler” ve nihayetinde ülke meclis üyeliği siyasette en önemli noktalardır.

Yerel meclis üyeleri, şehirlerinin çıkarlarını korumanın yollarını düşünür ve uygularlar. Öte yandan, büyük millet meclisi üyeleri Türkiye’nin çıkarlarını bir bütün olarak uzlaştırmanın yollarını değerlendirecek ve uygulayacaktır.

Ülkeyi bir bütün olarak değiştirmek istiyorsanız, hedeflemeniz gereken politikacılık pozisyonu ülkenin meclis üyesi olmak olacaktır. Bundan sonra esas olarak milletvekili nasıl olacağınızı açıklayacağız.

Siyasetçi danışmanı olmak
Siyasetçi danışmanı olmak

Herkesin politikacı olma potansiyeli vardır.

Politika yapmanın tek yolu da seçilmektir. Bunun için ayrıntılı halledip meclise seçilmeniz gerekir. Nasıl mı?

Aslında seçilmek için tanınmış olmanız, iyi konuşmanız, uzun bir geçmişiniz olması, ağınızın iyi laf yapması ve bazen de şanslı olmanız gerekir.

Yani, ne yazık ki, %100 milletvekili olmanızın bir yolu yoktur. Ancak, parası olan ikinci nesil politikacıların yanında hiçbir destek almayan bağımsız politikacılar da vardır. Seçimi “herkes için” kazanma şansı vardır.

Milletvekili olma koşulları!

Milletvekili olmak için seçilmek şarttır:) Ama önce seçime gitmek için yaşadığınız ülkenin belirttiği koşulları yerine getirmelisiniz.

İnsanlar oy hakkını kullanır ve vekillerini seçer. Oy kullanma hakkı Türkiye vatandaşı olan ve doğru yaşta olan herkese verilir.

Milletvekili olarak seçilebilmek için şartlar aşağıdaki gibidir.

Öncelikle “18 yaş üstü” olmanız gerekir. En az ilk okul mezunu olmalısınız. Askerlikle ilişiğiniz olmamalıdır. Ayrıca kamu hizmetlerinden yasaklı olamazsınız!

Milletvekili Olmak! Siyasetçi olmanın 5 yolu!

Politikacı olmanın beş geniş yolu vardır. Ancak, aday olmayı şartları karşılayan herkes yapabilir. Ama kesinlikle sizin şansınızı arttıracak yollar mevcuttur.

Şu anda aktif olan ünlü politikacılar bu şekiller de seçiliyorlar.

Ayrıntılara bir göz atalım.

1- Aktif bir milletvekili sekreteri olmak!

Politikacı olmanın en kesin yollarından biridir.
Aktif bir milletvekili sekreteri olun ve gerçek siyaset sahnesi hakkında ilk elden bilgi edinin. Bir sekreter olarak eğitim alır ve deneyimlerseniz, meclis üyesinin destek zeminini devralma olasılığınız vardır. Aslında, birçok aktif siyasetçi hukuk fakültesinden politikacılığa geçmiştir.

Parlamento sekreteri olmak için akraba ve arkadaşlarınızdan yararlanabilir, iş başvurusunda bulunabilir, gönüllü olarak katılabilirsiniz. Her milletvekilinin farklı bir sekreter işe alım yöntemi vardır. Bu yüzden siyaset felsefesi olan bir milletvekiliyle iletişime geçmeye çalışın.

Ünlü siyasetçiler
Ünlü siyasetçiler

2- Siyasi partilere baş vurmak!

Türkiye’deki bütün siyasi partiler kendi seçim bölgeleri için adaylar topluyor ve onları değerlendiriyorlar. Bunun için başvurmak da başka bir yoldur.

Denemeler ve röportajlar, mülakatlara hazır olun. Kriterleri karşılarsanız adınızı siyasi partiler listesinde yer alabilir. Siyasi partiler listesinde isminizin olmasının avantajı, tanımaya başlayarak, kazanma olasılığınızın artmasıdır. Her dönem bunu deneyin.

Türkiye demokrasi tarihinde hiç umulmayan isimlerin bir rüzgar ile seçildiği görülmüştür. Siyasi partinin hızlı yükselen bir ivmesi varsa çok popüler biri olmasanız bile “partiye ait olduğunuz için” seçilme olasılığınız ortaya çıkabilir.

Buna ek olarak, resmi bir aday ve bir kadro olarak tanınıyorsanız, siyasi parti yedeği alabilirsiniz. Özellikle, siyasi partiler seçim masraflarının tamamını veya çoğunu karşılayabilirler.

Bir siyasi partinin felsefesi, siyasi inançlarınızla uyuşuyorsa yolu baştan ayırmak yada siyasetin yalanlarına kapılıp gitmek size kalmıştır.

3- Siyaset okuluna girmek (siyasi parti ve özel sektör)

“Bağlantım ve bilgim olmasa da siyasetçi olmak istiyorum” durum böyle ise siyaset okuluna girmek de etkili olabilir.

Bir siyaset okuluna girmenin avantajı, siyaseti ilk andan itibaren öğrenebilmeniz ve bağlantılar kurabilmenizdir.
Politikacı olduğunuzda, güçlü bir ağınız varsa, esnekliğiniz ve çözebileceğiniz daha fazla sorun olabilecektir. Politika  ile tıka basa dolu okullardan gelen birçok ünlü siyasetçi vardır.

SİYASET OKULUNUN YÖNETİMİ SİYASİ PARTİLER VE ÖZEL SEKTÖR OLARAK İKİYE AYRILIR. SİYASİ PARTİLERİN EV SAHİPLİĞİ YAPTIĞI OKULLAR VE SİYASET EĞİTİMİ VEREN ÜNLÜ ÖZEL OKULLAR DA VARDIR.

4- Milletvekili Olmak! Yerel meclis üyesi olmak

Yerel meclis üyeliğinden başlayıp kazandığınız başarılar ile destek zemini yaratmak önemli bir destek olabilir. Oradan başlayarak milletvekili olmak yolunda ilk adımları atabilirsiniz.

Milletvekili olmak! Politikacı olmak
Politikacı olmak

Yerel meclis üyesi olmak vekil olmaktan daha az engel içerir ve mutlaka denenmelidir.

5- Siyasi parti yetkilisi olmak

Bir siyasi parti yetkilisi olarak, siyasi parti içinde ve dışında çeşitli politikacıları tanıyabilirsiniz.

Seçim kampanyalarında aktif bir siyasi parti yetkilisi olma konusunda iyi bir siciliniz varsa, siyasette amatör olarak görülmezsiniz.

Siyasi parti üyeleri bir siyasi parti için iş tekliflerine başvurabilir ve istihdam sınavından geçebilir. yaş, eğitim geçmişi ve iş deneyimi nadiren bunu etkilenir.

Ayrıca, siyasi parti çalışanları ülkenin merkezinde çalıştıkları için, “Güvenilirler mi?” ve “İletişim becerileri yüksek mi?” gibi özellikleri dikkatle kontrol edilmektedir.

Siyasi parti çalışanı olmak, kollarınızı uzatmanın ve çalışırken siyasi işleri öğrenmenin etkili bir yoludur.

Milletvekili Olmak! Ekstralar! Bürokrat Olmak

Bürokrasinin görevi ülkenin karar verdiği politikaları uygulamaktır.

Meclis’teki yasalara politikacılar karar verirken, bürokratlar yasalara dayalı somut eylemlerde bulunan politikalarla iş yürütüyorlar.

Siyasetçi olmak çok çalışmak
Siyasetçi olmak çok çalışmak

Bürokrat olarak, politikacılar ve bürokratlardan oluşan bir ağ oluşturabilirsiniz. Buna ek olarak, ülkenin yakın bir şekilde ilerlemesini izliyorsunuz. Ve yani bu da son derece uygulanabilir politikalara karar vermenizi kolaylaştırır.

Aslında, milletvekili sekreteri olarak görev yaptıktan sonra politikacılara, aktif milletvekillerine dönüşen birçok insan vardır.

Milletvekili Olmak! Politikacı olmak için çalışma şarttır.

Politikacıların çalışmaları yüksek düzeyde bilgi ve deneyim gerektirir. Hukuk ve endüstri bilgisine ve siyasi konulara aşina olmalısınız.

Özellikle ne tür bir çalışmaya ihtiyaç olduğuna bir göz atalım.

Lise ve üniversite mezuniyeti gibi akademik geçmişi vurgulamak önemli değildir. Siyasetçi olduktan sonra temelde lise veya üniversite mezunları gibi akademik geçmişe vurgu yapılmaz.

Aslında, meclisin ilkokul geçmişine sahip birkaç üyesi vardır. Üniversiteden mezun olsanız bile, “Rakiplerinizde sözde yüksek eğitim” olmayan birçok milletvekili vardır.

Akademik geçmişiniz yüksek değil diye politikacılardan vazgeçmenize gerek yoktur.

Siyasetçinin Yetenekleri

Siyasetçilerin toplumun çeşitlenmesi nedeniyle çeşitli yeteneklere sahip olması gerekmektedir. Siber güvenliğin güçlendirilmesi ve kadın haklarının desteklenmesi gibi politikacıların çalışmaları çeşitleniyor. Buna karşılık, gerekli yetenekler de değişiyor.

Tüm bilgilerinizi tek başınıza kapsamak zorunda değilsiniz ancak her zaman katılmak istediğiniz politikalarla ilgili yeteneğinizi artırmak için çaba göstermelisiniz. Bilgili insanların sözleri ikna edicidir.

Değiştirmek istediğiniz konularda materyaller ve teknik kitaplar okuyarak başlayalım.

Milletvekili Olmak! Politikacı olmak için biraz paraya ihtiyacın var.

politikacı olmak için biraz paraya ihtiyacın var. Hangi amaç için ne kadar paraya ihtiyaç olduğuna somut bir göz atalım.

Politikacı olmak için gereken para (<>): Para yatırın

Seçimlerde aday olmak için partilere para ödemelisiniz. Bu, ciddiyetsiz adaylığı önlemek için geçici olarak ödenmesi gereken bir paradır. Giriş ücreti gibi bir şeyden biraz farklıdır ve koşulları karşılarsanız bazen geri dönebilirsiniz.

Milletvekili Olmak! Politikacı olmak i̇çin gereken para (2): Kampanya maliyetleri

Seçim faaliyetlerinde ve seçim kampanyasında yer alanlar için işçilik maliyetleri, iletişim giderleri, afiş gibi reklam giderleri vb. toplam miktar ortalama 10 binlerce TL’yi bulabilir. Seçim bölgesinin büyüklüğüne bağlı olarak, 100 binden fazla harcamanız gerekebilir.

Yerel yönetimler ve siyasi partiler seçim masraflarını sübvanse edebilir. Ancak temelde bu yükü maliyeti üstlenmek zorundasınız.

Milletvekili olmak ve siyasetçi olmak
Milletvekili olmak ve siyasetçi olmak

Politikacı olmak için gereken para (3): Öğrenim, kitap vb.

Politikacı olmak için her zaman en son trendleri öğrenmeniz gerekir. Yani o zaman, öğrenmek için harç ve kitap için ödeme yapmak vazgeçilmezdir.

Ne kadar özel bilgiye sahip olursanız, okul masrafı ve kitap maliyeti o kadar yüksek olur. Her şeyi karşılamak zorunda değilsiniz. Ancak her zaman üzerinde çalıştığınız konu için gerekli malzemeye sahip olduğundan emin olun.

Milletvekili Olmak! Özet

Politikacı olmanın tek yolu seçilmektir.

Seçim kazanma şansınızı artırmanın beş yolu vardır:

Aktif bir milletvekili sekreteri olun, siyaset eğitimi alın ve destek tabanını devralın.
Her siyasi partinin halka arzı için başvurun ve siyasi partinin desteğini alın.
Bir siyaset okuluna girin ve bir ağ oluşturup siyaset eğitimi alın.
Yerel bir meclis üyesi olun ve hızlı adım atın.
Siyasi parti yetkilisi olun ve bağlantı kurarken siyaseti öğrenin.
Bürokrat olmak, kariyer inşa etmek ve milletvekili olmak için avantajdır.

PARA!

Siyasetçi olabilmek için binlerce lira adaylık ücreti ve seçimler için giderlerin 10-100 binlerce TL harcamanız gerektiğini unutmayın.

Milletvekili olmak için özel bir akademik geçmişe ihtiyacınız yoktur. Ancak mahcup bir durumda kalmamak için her zaman çalışmaya, okumaya ve öğrenmeye devam etmeniz gerekir.

Milletvekili olmak konusunda ciddiyseniz, beş yoldan mümkün olan ilk seçenekle başlayın. Vatana millete hayırlı olsun!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.