Nasıl

Kovboy Şapkası Nasıl Yapılır? En Güzel Modeller

Kovboy Şapkası Nasıl Yapılır? En Güzel Modeller | Batının en hızlı kovboyları için kovboy şapkası yapma heyecanını sizinle paylaşıyoruz. Ayrıca güzel kovboy şapkası modelleri de burada olacak! Biraz emek ve sabırla bunu herkes yapabilir. Ayrıca bu şapka sadece birkaç ayarlamayla kolayca bir yuvarlak şapkaya, bir zanaat şapkasına veya başka bir şapka türüne dönüştürülebilir.

Yani ister kovboy şapkası, ister zanaat şapkası veya yuvarlak şapka isteyin, bu basit adımlar sizin için işe yarayacaktır. Burada birçok yararlı ipucu ile harika bir talimatlar var. Belki size de kovboy şapkası yapmak için büyük bir ilham verebilir. Ama önce aşağıdaki galeride en güzel kovboy şapkası modellerini görelim. Hayalinizdeki kovboy şapkasını bulmanız dileğiyle.

En iyi kovboy sapkasi modelleri
En iyi kovboy şapkası modelleri

En Güzel Kovboy Şapkası Modelleri Bu Galeride:

Kovboy Şapkası Nasıl Yapılır?

Gerekli Malzemeler

 • Büyük bir kağıt parçası
 • Bir ölçü aleti ve bir cetvel
 • Yaklaşık 220 kumlu zımpara kağıdı
 • Bir kalem
 • Deriyi kesmek için keskin bir bıçak
 • Bir kayakçı
 • Balmumu örgülü iplik
 • Bir dikiş işaretleme aleti veya tırmık deliği delme aleti
 • Bir baykuş
 • Deri kalıp
 • Deri sızdırmazlık elemanı
 • 2-3 ons deri parçası
 • Deri uyumlu yapıştırıcı
Deri şapka yap!
Deri şapka yapmak için ekipmanlar!

Şapka Deseni Çizmek! Kovboy Şapkası Nasıl Yapılır

Deseni yapmak zor değil. Şapka esas olarak üç parçadan oluşur; ağız, yan parça ve üst. Ağzı için başınızın bir ölçümünü almak ve daha sonra 1/2 – 3/4 “ekleyebilirsiniz. Yani bu, başınızın girdiği deliğin büyüklüğü olacaktır. Deseni çizerken, deliğin önden arkaya doğru daha uzun olduğundan emin olun. O zaman bir yandan diğer yana ölçülür çünkü başımızın şekli budur.

Deri Kovboy Şapkası Yapılışı:

Eğer onu yuvarlak bir delik haline getirecek olsaydınız, şapkayı çok rahatsız edici olurdu. Ağzı 3-1/2 ” delikten daha büyük yapın. Yan parça için, deliğiniz etrafı kadar çizin ve 1/2 inç ekleyin. Çünkü dikmek için biraz üst üste binmesi gerekecektir. Bir kovboy şapkası veya zanaat şapkası yapıyorsanız, her iki tarafta da tepeye doğru eğimli olmalısınız. Yani üstte 2 inç daha küçük hale getirin. Böylece daha iyi bir görünüm vermek için tepeye doğru biraz eğimli olacaktır. Güzel bir kovboy sözü gelsin; “Yakışıklı bir kovboy şapkasız asla atına binmez!”

Şapka kalıp çizimi
Şapka kalıp çizimi

Yan parçayı 4 1/2 inç boyunda yapın, daha uzun veya daha kısa hale getirebilirsiniz. Sadece bu, şapkanın ne kadar aşağıda oturmasını istediğinize bağlıdır. Şimdi en üstteki parçaya gelelim; deliği korumak için delik için kestiğiniz parçayı kullanabilirsiniz. Bir kovboy şapkası görünümü vermek için kesimi yuvarlak bir noktaya doğru yapmak gerekir. Bu aynı zamanda bir zanaat şapkası için de işe yarayacaktır. Ancak şapka üstünü sadece yuvarlak bırakmak istemezsiniz. Artık desenlerinizi yaptığınıza göre onları derinize aktarın ve kesin. Yine bu kalıplar istediğiniz her şeye çok kolay bir şekilde değiştirilebilir. Ne tür bir şapka istediğinize karar vermek size kalmış!

Kıvrımları Ayarlamak! Kovboy Şapkası Nasıl Yapılır

Şimdi şapka kıvrım bıçağı almak ve sadece süet tarafta, yan ve yukarıdan aşağıya doğru kenarları kaydırmak isteyeceksiniz. Bu, özellikle 2-3 onstan daha kalın deri kullanıyorsanız, dikiş söz konusu olduğunda yardımcı olacaktır. Bir kıvrım bıçağınız yoksa, bir parça zımpara kağıdı kullanabilirsiniz. Ayrıca bir kenarı eğimli kullanmanızı ve ağzın kenarını yuvarlamanızı tavsiye ederiz.

Şapka Kıvrım Bıçağı
Şapka Kıvrım Bıçağı

Sonra yan parçayı bir araya getiriyoruz. Şapka kenar parçalarını dışardan dışarıya süet ile birlikte sabitliyoruz. Üstünü dikmek için deliklerinizi işaretlemeniz ve yan parçada üst parçada yaptığınız gibi aynı miktarda delik olduğundan emin olmanız gerekir. Böylece içinde herhangi bir kırışıklık veya garip bombe olmaz. Ayrıca, önden başlayıp her iki tarafta da arkaya doğru çalışırsanız en iyisidir. Ayrıca süet tarafı yukarı bakacak şekilde diktiğinizden emin olun.

Şapkanın Dikilmesi
Şapkanın Dikilmesi

Şapkanın Üst Dikişi

İlk önce sağ tarafı dışarı çevirmeniz gerekecektir. Bunu yapmak için yumuşak ve uygulanabilir hale gelene kadar suya batırınız. Islatmadan sağ tarafını çevirmeye çalışırsanız, deride çıkmayacak kırışıklıklar oluşacaktır (yuvarlak bir ahşap aletle ovalayın). Artık tepeden etrafını kadar dikmeye hazırsınız. Bunu, üst parçayı yanlara diktiğiniz gibi yapın.

Kovboy Şapkası Üst Dikiş
Kovboy Şapkası Üst Dikiş

 

 

 

 

 

 

 

Dikişi çok sıkı çekmeyin bu, ağzın kırışmasına ve hoş görünmemesine neden olacaktır. Üstünü ağıza kadar diktikten sonra, istediğiniz şekle dönüştürmeye başlamaya hazırsınız demektir. Bunu yapmak için bir püskürtme tabancası alın şekillendirmek istediğiniz parçayı buğulayın ve kuruyana kadar şekillendirmeye devam edin. Oluşturmak için parmaklarınızı veya herhangi bir yuvarlak nesneyi kullanabilirsiniz. Kafanıza uyacak şekilde şekillendirmek için hala nemliyken kafanızda denemek iyi bir fikirdir. Evet, şapkamızın bitmesine çok az kaldı.

Şapkaya Ter Bandının Takılması

Şimdi bir parça geyik postu şeridi alın ve şapka boşluğu ne kadar uzun olursa olsun 2-3 cm genişliğinde kesin. Bunu şapkaya sabitlemek için sadece deri birleştirmeye uygun yapıştırıcı kullanmalısınız. Yapıştırmadan sonra dikey olarak dikebilirsiniz.

Şapka Ter Bandı
Şapka Ter Bandı

Şapkanın Boyanması: Kovboy Şapkası Nasıl Yapılır

Şimdiye kadar her şeyi yaptınız ve artık boyamaya hazır olmalısınız. Bu çalışmada Tandy deriden, orta kahverengi Eco-Flo boyası kullandım. Boyama oldukça kolaydır, sadece hepsini mümkün olduğunca eşit bir şekilde yaydığınızdan emin olun. Burada önemli olan şapkanın içine boya kaçırmamaktır. Şapka içine çok fazla boya kaçırırsanız alnınızda büyük kahverengi bir leke görmek hoşunuza gitmeye bilir.

Kovboy Şapkası Boyama
Kovboy Şapkası Boyama

Boya tamamen kurumadan önce bir kenar kayganlaştırıcı kullanmanızı ve daha yumuşak bir his vermek için şapkanızın ağzının kenarlarına sürmenizi tavsiye ederiz. Ve son kat olarak Eco-Flo süper shene deri kaplama boyası kullanılmıştır. Bunu uygulamak zor değil sadece şapkanın tamamını örttüğünüzden emin olun. Ayrıca ekstra koruma için iki kat boyama uygulaması daha iyi sonuç verebilir. Boya tam kuruduğunda son katı vurursanız şapka daha sert olacaktır.

Şapka Bandının Takılması

Şapka Bandı
Şapka Bandı

Şapka bandı, şapkanın yapıldığı deriden yapılmalıdır. Tek yapmanız gereken şapkanızın üst kısım çapını ölçmek ve dikiş için bundan biraz daha uzun ve istediğiniz genişlikte bir deri parçası kesmektir. Burada bir inç genişliğinde kullanılmıştır ve şapkanın geri kalanıyla aynı boya kaplaması kullanarak aynı renge boyanmıştır. Ön tarafa metal bir şey koymak isterseniz o da size kalmış. Karakter eklemek için metal bir toka kullandık ama gerisi tamamen size kalmış. Bant arka tarafından dikildi ve sonra şapkaya takmak için uygun deri yapıştırıcısı kullanılmıştır.

Ve şapkamızı bitiriyoruz!

Şapkanın Son Hali
Şapkanın Son Hali

Umarız bu bilgiler bir kovboy şapkası yapmaya karar verirseniz size yardımcı olur. Şapka yapmak o kadar da zor değil, herkes isterse yapabilir. Sadece bunu yapabileceğinize karar vermeli ve iş bitene kadar ona bağlı kalmalı ve pes etmemelisiniz. Böyle bir şapka yapmaya karar verirseniz size iyi şanslar diliyoruz!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.