Nasıl

Kovboy Nedir? Gerçek Kovboylar Kimlerdi?

Kovboy nedir? Gerçek kovboylar kimlerdi? Tarihi doğru bir şekilde anlamak, kimliğimiz ve geleceğimiz için son derece önemlidir. Bu yazıda kovboy tarihi ile ilgili eksik parçaları tamamlıyoruz. Vahşi batı filmlerinde hayran olduğumuz o yakışıklı ve hızlı ve beyaz kovboylar gerçek mi?

Küresel Kontrol Ahtapotu ve Paradigma Araştırma Grubu İcra Direktörü Bassett şunları söylemiş:

“‘Gerçeğin’ 20.000 parçadan oluşan büyük bir yapboz kutusu olduğunu hayal edin…. Bu, dünyanın gerçekte olduğu gibi bir resmidir. Bu dünyaya geliyorsun… Bu kutu size verilir ve maharet tüm parçaları bir araya getirmektir. Ve parçaları bir araya getirirseniz… dünya hakkındaki gerçek bu olacaktır… Böylece bunu yapmaya başladınız… Ama bir sorun var. Bu neredeyse imkansız bir durumdur.

Kovboy Nedir? Gerçek Kovboylar Kimlerdi?

Peki, Batı’nın tarih bulmacasında, hangi önemli parçalar dışarıda bırakıldı? Ayrıca ait olmayan neler eklendi? Bu kolay bir iş değil, çünkü “Amerikalı” olmanın ne anlama geldiğine dair imaj, aileler, eğitim ve medya tarafından doğduğumuz andan itibaren hazırlanmış bir senaryo var. Yani, “bildiğinizi” düşündüğümüz şey aslında sadece size söylenenlerdir. Peki, dışarıda bırakılan ve eklenen kurguları ortadan kaldıran önemli gerçekleri bilseydik, Amerika nasıl görünürdü?

Gerçek kovboy nedir?
Gerçek kovboy nedir?Amerikan kovboyunun hikayesi efsanevidir ve Amerikalılar ve dünyadaki insanlar için “Amerikalı” olmanın ne olduğunu tanımlar. Kovboy, Hollywood tarafından sağlam, sert adamı, kendisi için savaşabilen mükemmel bir atlı ve kahraman olarak tasvir edilir. Amerikan kovboyunu düşündüğümüzde aklımıza Clint Eastwood, John Wayne, Lone Ranger, Roy Rogers, Butch Cassidy ve Sundance Kid ve bir dizi Hollywood yıldızı geliyor. Hayalimizdeki kovboy ve gerçek kovboy ne kadar farklı?

Marlboro Adamı

Marlboro’nun kovboyu evrensel olarak hayranlık duyulan ikonik bir figürdür. Bu, çoğu erkeğin görülmeyi özlediği havalı, kontrolü elinde tutan bir adamın özetidir. Marlboro Adamı Batı’yı kovboylar ve atlarla ilişkilendirmiştir. Özgürlüğü, cesareti ve sağlam bireyciliği ve he-man yetkinliğini sembolize eder.

1969’da PHILIP MORRIS BIG TOBACCO REKLAM KAMPANYASI için kovboy imajını benimsediğinde satışların tavan yaptığını açıklamıştır.

“Bir imgenin Amerikan dilinin bir parçası haline gelecek kadar nasıl güçlendiğinin bir hikayesidir bu. O kadar iyi tanımlanmış erkeksi bir imge ki, bugün kovboy Marlboro ile eşanlamlıdır ve ‘Marlboro ülkesi’ Amerikan deyiminin bir parçası haline gelmiştir.”

Kovboy İmajı


Marlboro’nun sigara reklamı benimsendiği için kovboy imajıyla özdeşleşmek isteyen erkekler, sağlıklarını tahrip eden bir kanserojen satın alırlar. Kovboy, Amerikalı bir adam olmanın ne anlama geldiğinin özetidir. Kovboylar idealleştirilmiş kahramanlar olarak görülür. Dallas, futbol takımına “Dallas Kovboyları” adını verdi. Ronald Reagan, Kaliforniya Valisi ve daha sonra Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olmadan önce bir Hollywood kovboyuydu. Kovboy, Amerikan erkekliğinin özlü tasviridir.

Gerçek kovboy nedir? Siyahi Kovboylar.
Gerçek kovboy nedir? Siyahi Kovboylar.

Kovboy Nedir? Kovboyun Hollywood imajı ne kadar doğru?

Gerçek kovboylar kimlerdi ve neden onları duymadık? Bu bulmacada eksik olan nedir? Hollywood bize gerçek kovboyların kim olduğunu söyleseydi Amerikan imajı nasıl olurdu? Yani gerçek tasvir edilseydi Amerikan erkekliğinin imajı nasıl değişirdi? Bu gerçekliğe dayanarak Amerikalı bir adam olmak ne anlama gelir?

Gerçek kovboylar kimlerdi ve neden onları duymadık?

Batı Afrika’ya pamuk dokumacılığını tanıtan Fulaniler, yeteneklerini Amerika’ya da getirdiler ve burada Kral Pamuğu yarattılar. Kral pamuk köleliği nasıl değiştirdi?. Pirinç Müzesi Direktörü James Fitch, Batı Afrikalıların Güney Carolina’da pirinç yetiştirme becerisinin piramitlerin inşasıyla benzer olduğunu söylüyor!

Güney Carolina’nın Pirinç Tarlaları, DevrimSavaşı’nda pamuk Amerika’nın en zengin şehirlerini yaptığını bildiriyorlar. “Carolina Gold” dünyanın en iyi pirinci olarak kabul edildi! Üstün lezzeti ve dokusu nedeniyle Avrupa ve Asya’nın kraliyet aileleri tarafından da benimsendi. Dünya çapında imrenilen “Carolina Gold”, iki yüzyıl boyunca Güney Carolina’nın ekonomisini tanımlayan mahsuldü.

Kovboy Nedir? Pirinç ve Kovboy

Güney Carolina, Avrupa’ya pirinç ihraç ediyordu ve yetenekli Afrikalı pirinç yetiştiricilerinden o kadar zengin oldu ki, Kuzey olmadan da ayakta kalabileceğini bildikleri için İç Savaş’ı başlattılar! Afrikalılar çok çeşitli zorlu arazi ve iklimlerde Afrika pirincinin farklı türlerini kullanarak 5.000 yıldır pirinç yetiştirmekteydiler. Avrupalılar bu bilgiye veya becerilere sahip değildi.

Shabazz, düğünlerde pirinç fırlatmanın bir Afrika geleneği olduğunu açıklıyor! Bu nedenle, bir dahaki sefere bir düğüne gittiğinizde ve pirinç fırlattığınızda, eski bir Afrika geleneğine katıldığınızı unutmayın!

Kovboy Nedir? Neden Bütün Kovboylar Siyahtı?

“Gerçek Onaylandı” adlı kitabında Shabazz, göçebe bir halk olan Fulani’nin, sığırlarını Amerika’nın Doğu kıyılarından Teksas’a sürdüklerini söylüyor. Sığır yetiştirme kültürünü kurdukları yer; “kovboy” kültürünün oluştuğu yerdir.

Ayrıca (Gerçek Kovboyların Siyah Olduğunu Doğruladı) adlı kitabında da açıklıyor. Beyaz erkeklere asla “kovboylar” veya başka herhangi bir erkek türü olarak atıfta bulunulmadığına dikkat çekiyor. Bu onursuzluk Siyah erkeklere ayrılmıştı. Beyaz çiftçilere “cattleMEN” adı verildi. Yani, “kovboyların” Siyah olması GEREKTİĞİNİ biliyoruz. Shabazz, insanların kültürümüzü çalmasına izin vermeyi ve kendi kültürlerini iddia etmeyi bırakmamız gerektiğine dikkat çekiyor.

Kovboy Nedir? Gerçek Kovboylar Siyah Bir Adamlar mıydı?

Bass Reeves: Vahşi Batı’nın Gerçek Yalnız Korucusu

“Tipik olarak, Bass Reeves Oklahoma’da, genellikle bir Kızılderili arkadaşlardan oluşan küçük bir ekiple dolaşıyordu. Kölelerin okuma ve yazmalarına izin verilmediği için Reeves asla okumayı öğrenmedi. Yüksek sesle okunduktan sonra her bir Kovboy arama emrinin içeriğini ezberlemek zorundaydı. Bu sebeple Serif Reeves yaratıcı bir yaklaşım kullanarak suçluları aradı.”

Belki de siyahi Şerif Reeves’in maceralarıyla ilgili bu hikayeler akla daha tanıdık bir karakter getiriyor: Kurgusal Lone Ranger. 1933’te radyoda ve daha sonra çizgi romanlarda ve televizyonda yayınlanan The Lone Ranger – kuşkusuz tarihsel olmasına rağmen – Kovboyun kültürel belleğine derinden gömülüdür.

Lone Ranger karakterinin gerçek hayattaki ilham kaynağı tarihçiler tarafından hararetle tartışıldı. Bazıları, kanunsuz kelle avcısı olan Teksas Şerifi John R. Hughes’un model olduğunu iddia ediyor. Ancak 2006’da Art T. Burton’ın biyografisi Black Gun, Silver Star; Lone Ranger’a en çok benzeyenin efsanevi sınır mareşali Burton olduğu teorisini ortaya koydu.

Hollywood Sonunda Siyah Kovboyları Keşfetti!

Gerçek, Değişim ve Amerikan Kovboyları üzerine araştırmacılar şunu diyor;

“Amerikan filminin en kalıcı türlerinden biri The Western’dir. O kadar ‘eski okul’ bir tarz ki, yani aslında 100 yıldan daha eski… Paul Newman ve Robert Redford’un Butch Cassidy ve Sundance Kid’deki ‘klasiklerini’ düşünün; veya Clint Eastwood, Unforgiven’da; veya sayısız John Wayne filmi (Örneğin; Stage coach veyaThe Searchers).

Bu filmler beyaz Amerikan kovboylarının dünyasını sunuyor ve varsayıyor. Bu, Hollywood’un hem fantezi hem de gerçek tarih algılarını şekillendiren Batı fikridir. Oysa gerçek farklıydı. Yaklaşık dört ABD “kovboyu”ndan biri siyahtı. The Smithsonian’a göre, “Afrikalı-Amerikalı kovboylar, geçtikleri kasabalarda ayrımcılığa maruz kaldılar… Ancak ekipleri içinde, dönemin diğer Afrikalı-Amerikalıları tarafından bir saygı ve eşitlik seviyesi buldular. “

Dolayısıyla, kovboylarının en az % 25’inin Siyah olduğunu kabul ediyoruz. Bununla birlikte, “oğlan” Siyah erkekler için ayrılmış aşağılayıcı bir terim olduğundan, Shabazz muhtemelen herhangi bir kovboyun tanımı gereği Siyah olduğu konusunda haklıdır.

Kovboy Nedir? Doğruyu söylemek

Bazı yorumcular bazı filmleri “Batı’yı yeniden hayal etmek” için kabullendiler. Farklı görünse ve farklı hissedebilse de, bu bizi oldukça geriye götürür. Filmlerde bulunan bir asırlık kaybolan insanlar ve karakterlerden sonra bu hikayeleri orijinal konumlarına ve gerçeklerine dikkat etmek getiriyor. Ve gerçeği söylemek bir “radikal eylem” gibi hissettirir. Bu genellikle yanlış bir şey olduğu anlamına gelir. Filmler uzun zamandır gömülü bir gerçeğin bir versiyonunu sunuyor ve bu hoş bir restorasyon gibi duruyor.

Kovboy Dönemi Renklerle Doluydu. Hollywood onu yıkadı.

“The Harder They Fall, filminde gerçek bir Siyah kovboy olan Nat Love’ı, ebeveynlerinin katiline meydan okumak için çetesini yeniden bir araya getirme macerasına çıkan bir kovboy olarak canlandırıldı. Nat Love, rodeodaki yetenekleri nedeniyle ‘Deadwood Dick’ takma adıyla ve nişancı yeteneğini ile ‘Red River Dick’ takma adıyla adlandırıldı… Geleneğin her anlamında gerçek siyah bir kovboydu. “

“Nat Love, diğer adıyla Deadwood Dick, Amerikan Kovboyu’nun ilk prototiplerinden biriydi. Ancak Hollywood’da baskın olan prototip bu siyahi değildi. Tennessee’deki bir plantasyonda köle olarak doğdu, 1869’da evden ayrıldı ve daha iyi bir yaşam bulmak için Batı’ya gitti. Yani ilk büyük Batı sığır patlamasının zirvesindeki birçok kovboy siyahtı.

Nat Love 1854-1921:D 1870’lerde ve 1880’lerde,Teksas’tan Montana’ya Chisholm Trail’e kadar efsanevi sığır sürüşlerinde 5.000’den fazla siyah kovboy yer aldı. En ünlüleri arasında, daha çok “Batı’nın şampiyonu” olan “Deadwood Dick” olarak bilinen Nat Love vardı. 

Kovboy nedir? Siyah Kovboy

Amerikan tarihi siyah kovboyların katkılarını tartışsa da, 1907’de Nat Love, 20 yıllık kariyerinin önemli noktalarını hatırladı ve yazdı. ” ‘Deadwood Dick’ olarak bilinen Nat Love’ın Hayatı ve Maceraları adında, Sığır Ülkesinde İyi Bilinen bir otobiyografi hazırladı. “

Amerika’nın Batısını Şekillendiren Afrikalı-Amerikalı Kovboy incelenmelerinden alınmış notlardır.

“Gerçek şu ki, Siyah insanlar, Vahşi Batı yaşamında olduğu gibi mevcuttu ve herhangi bir beyaz kovboy gibi her konuda yetenekliydiler. Bu yüzden popüler kültürde böyle bir temsil eksikliğinin olması talihsizliktir”

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.