Nasıl

Falcılar Nasıl Biliyor? Falcılık Sırları Nelerdir?

Falcılar Nasıl Biliyor? Falcılık Sırları Nelerdir | Fala inanmıyorsunuz ama falsız da kalmıyorsunuz! Hiç bir falcıyı gittiniz mi? Gittiyseniz hakkınızda bildiği şeylere şaşıp kalmış olmalısınız. Oysa uzmanların söylediğine göre insanları geleceği bildiğinize ikna etmek, geleceği bilmekten çok daha kolaydır.

Fal ve fal bakan insanlarla ilgili yapılan araştırmalar, ilk kez gördüğünüz birini “okurken” yaklaşık yüzde 82’lik bir doğruluk sağlayabileceğinizi gösteriyor. Birçoğumuz için bu durum büyülü görünse de falcıların yaptıkları tek şey; beden dilini gözlemlemek, insan doğasını bilmek ve olasılık istatistiklerini kullanmaktır. Tabi bir de ‘Forer Barnum Etkisi’ni unutmamak gerek.

Falcılık sırları nelerdir?
Falcılık sırları nelerdir?

Falcılar Nasıl Biliyor? Falcılık Sırları Nelerdir?

The Definitive Book of Body Language kitabında Allan ve Barbara Pease, falcıların bu becerisini hatırlatırken çoğumuzun sözel olmayan işaretleri okuma konusunda habersiz olduğunu ve bu yüzden geleceği bilmek için “psişik” yeteneklere sahip olmak gerektiğine inandığımızı söyler. Oysa gerçekte ne söylendiği değil, söylendiği zaman insanların nasıl göründüğü önemlidir.

Bu yazıda falcıların kullandıkları bu sözsüz iletişim taktiklerini, beden dili sinyallerini nasıl okuduklarını ve “geleceği görebilme” yetilerini iş hayatında nasıl ve “gerçek” şekilde kullanabileceğimize bakacağız.

Falcılık Sırları Nelerdir? Hedef Kitlenizi Tanıyın

Falcıların en önemli başarısı müşterilerini çok iyi analiz etmeleridir. Her insan falcıya bir beklentiyle, duymak istediğini bir cümleyle gelir. Burada önemli olan öngörüdür. Tabi bu tek başına ikna etmek için yeterli değildir. İnsanlara duymak istediklerini, duymak istedikleri biçimde söylemelisiniz.

Falcılığın arka planı
Falcılığın arka planı

Falcılar Nasıl Biliyor? Soru Sorun

Soru sormak bir sanattır. Falcılar bunu çok iyi yapar. Çünkü insanlar sorulara cevap verirken cümlelerinin arasına sakladıkları sözcüklerle hem de vücut diliyle de size ne duymak istediklerini söylerler. Görüşmenin veya sunumun başında soracağınız birkaç soru size nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini gösterecektir.

Falcılık Sırları Nelerdir? Ayrıntıları Fark Edin

Şeytan ayrıntıda gizlidir. Falcıların en önemli başarısı ayrıntıları hepimizden çok daha iyi fark etmeleridir. İş arkadaşlarınızın online bir toplantıda arkalarına astıkları bir resim, taktıkları bir aksesuar, masalarındaki bir obje size çok şey anlatır.

Falcılar Nasıl Biliyor? Gerçekten Dinleyin

İletişim zamanımızın yüzde 60’ını dinlemeye harcıyoruz. Fakat duyduklarımızın sadece yüzde 25’ini aklımızda tutuyoruz. Çünkü insanları gerçekten dinlemiyoruz. Falcıların en iyi yaptığı şey dinlemektir. Söyleyeceklerinize odaklanmak yerine karşınızdaki insanı aktif bir şekilde dinlerseniz onu nasıl bir karaktere, düşünce yapısına ve beklentilere sahip olduğunu anlayabilirsiniz.

Falcılar nasıl biliyor?
Falcılar nasıl biliyor?

Falcılık Sırları Nelerdir? Hikayeleştirin

Her ne anlatıyorsunuz hikayeleştirin. Hiçbir falcı genç bir kıza “Üç vakte kadar evleneceksin” demez. Onun yerine “Beyaz bir gelinlik giymişsin, çok güzel bir kalabalığın içindesin…” diye söyler. Veya işteki kariyerini merak eden birisine “Yakında beklediğin terfi gerçekleşecek” yerine “Seni bir dağın zirvesinde görüyorum” der. Dolayısıyla bir şey anlatırken metaforları, görsel kelimeleri kullanmanız ve vermek istediğiniz mesajı karşınızdaki insanın zihninde canlandırmanız ikna etmenizi kolaylaştırır.

Fal nihayetinde kimileri için bir illüzyon, kimileri için eğlenceli bir vakit geçirme, kimileri içinse bir manipülasyondur. Fakat ne olursa olsun hayattaki her şey gibi falcılardan da iş dünyasının öğrenebileceği çok şey var. Bedenin sinyallerini okumak, ayrıntıları fark etmek ve aktif dinlemek bunların en önemlisi. Belki de onların en büyük yeteneği yönetim bilimci Peter Druker’ın söylediği gibi, “söylenmeyeni duymak ve onları dile getirmek”tir.

Yani arkadaşlar falcıların özel güçleri veya ilahi yardımcıları falan yoktur. Geleceği yalnızca Allah bilir. Fakat çeşitli iletişim tekniklerini kullanarak insanları hızlıca tanıyıp onlarla ilgili sağlam öngörülerde bulunabiliriz. Ve bunu her yerde kullanabilir, önemli bir avantaj haline getirebiliriz. 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.