İnsan

İyi Konuşmak için Ne Yapmalı?

İyi Konuşmak için Ne Yapmalı | “İnsanlarla konuşmakta iyi değilim”, “Sohbete güvenmiyorum ve düşüncelerimi iyi aktaramıyorum“, “İnsanları çeken konuşma becerileri kazanmak istiyorum.”  İnsanlarla konuşmakta, iletişimde başarılı ve etkili olmanın yollarını açıklıyoruz. Dikkatle dinleyin çünkü iyi konuşmanın temeli iyi dinleme ile inşa edilir! Yani konuştuğunuz kişiye bakmak ve ne istediğini anlamak! Güzel konuşmak sizin söylediğiniz şeylerle değil karşınızdakinin ilgilendiği şeylerle alakalıdır! 

İyi Konuşmak için Ne Yapmalı?

Dijital iletişiminin zirvede olduğu bu çağda, giderek artan sayıda insanın kendileriyle konuşmak gibi analog iletişimde iyi olmadığı görülüyor. Aslında, sadece öğrenciyken yaşıtlarıyla konuşmak zorunda kaldıkları için zor zamanlar geçiren birçok insan var. Ancak topluma çıktıkları için, çeşitli yaş ve cinsiyetten insanlarla konuşmak zorunda kalıyorlar.

İyi bir konuşmacı olmak
İyi bir konuşmacı olmak

Öte yandan, bu tür zorluklara rağmen çeşitli insanlarla iletişim kuran ve çalışarak eğlenen insanlar olduğu da doğrudur. Bu yüzden bir reklam ajansında çalıştığı süre boyunca 3.000’den fazla VIP ile etkileşime giren ve “konuşma şeklini” inceleyen bir profesyonel Raul’dan bilgi aldık.

Konuşma konusunda iyi olmayan insanlar tarafından bile kullanılabilecek “İyi konuşanların sırları” hakkında konuştuk.

Güzel konuşanların sırları!

İyi konuşan insanlarla, konuşmakta çok iyi olmayanlar arasındaki fark nedir? 3,000 görüşme yaptım ve onları kendi tarzımda keşfettim. Ve yani bakış açısının farklı olduğunu gördüm. Kötü konuşan ve iyi konuşan insanlar arasındaki fark bakış açısıdır.

Genel olarak, iyi bir konuşmacı olmak istiyorsanız, çok okumanın ve çeşitli konulara hakimiyet bilincinde olup onları parlatmanın önemli olduğunu düşünmek kolaydır. Ancak böyle şeyleri çok önemsemiyorlar. Değer verdikleri şey perspektif yani bakış!

Konuşmada iyi olmayan veya dili zayıf olan insanları gözlemlerseniz, bilincin “ben” için uygun olduğunu görebilirsiniz. Başka bir deyişle, “İyi konuşmalıyım” veya “Başarısız olmak istemiyorum” gibi nasıl olmaları gerektiğine odaklanırlar. Ve kendilerine odaklanıp ona bağlı kaldığın için, konuşma boşta kalmaktadır.

İyi Konuşmak! Karşındakine bak ve düşün!

Öte yandan, konuşmada iyi olan bir kişiyi gözlemlerseniz. Bilincin karşı taraf için uygun olduğunu görebilirsiniz. “Karşımdaki için yararlı mı?” ve “Karşı taraf için ilginç bir konu mu?” bunu hissederler. Konuşmada iyi olan insanlar “Size yararlı olan konuları sunmak istiyorum” “bakış açısından” konuşmalara dalarlar. Yani kime ve neye odaklanacaklarını bilen “bakış açısı farkı”, konuşmada iyi oldukları şeydir.

Siyasetçileri Düşünün! Aslında boyları, gözleri, bıyıkları, saçları çok önemli değildir. Onları iyi konuşmacı yapan dinleyicilerin duymak istedikleri şeyleri söylemeleri ve onlara bakmalarıdır. Yalan da olsa!

Konuşma becerileriniz ne kadar yüksek olursa olsun, kendi önceliğiyle konuşan kişilerin konuşmaları beğenilmeyebilir. Bununla birlikte, birinin konuşma şekli zayıf olsa bile hatta sizinle sert bir tutumla konuşsa da eğer iyi bir konuşmacıysa, iyi hislerine sahip olacaksınız ve daha fazla duymak istemenizi sağlayacaktır.

Konuşurken gül
Konuşurken gül

Güzel konuşmak olmak i̇çin “4 i̇pucu”

“PERSPEKTİF”IN EN ÖNEMLİ ŞEY OLDUĞU GERÇEĞİNE DAYANARAK, GÜZEL KONUŞMAK İSTEYEN INSANLARA FARKINDALIKLA NASIL KONUŞULACAKLARINA DAİR BAZI İPUÇLARI. LÜTFEN GÜNLÜK HAYATINIZA HER ŞEKİLDE DAHİL EDİN.

İyi Konuşmak! Konuşma ipucu 1:

Konuşmayı doğum günü hediyesi olarak düşünün. Farkındalıklarını karşı tarafa çevirdiği söylense bile somut bir görüntü olmadan insanlar bunu benimsemez. Hoşunuza giderse, bir konuşmayı doğum günü hediyesi olarak düşün.

Değer verdiğiniz birine üzerinde reklamlar olan bir hediye alıyor musunuz? Bunu yapmıyorsun değil mi? Karşı tarafı düşünerek “onu en çok memnun edecek” bir ürün hazırlamayı düşünüyorsun. Konuşma da aynıdır. lütfen karşındakinin neyle mutlu olacağını ve ilginisini çekeceğini düşünün ve içeriği önceden, konuşmak için hazırlayın. Dikkatli olun, çünkü ne kadar az konuşursanız, o kadar az hazırlı olduğunuz anlamına gelir. Ve bir ikna konuşması başlatma olasılığınız o kadar azalacaktır.

Güzel konuşma için ipuçları 2:

Görünümün % 90’ını düşünün! Melbian yasasının psikolojik fikri gibi, insanlar konuşmadan çok görünüş ve ses tonu gibi “diğer kişinin atmosferinden” etkilenirler. Başka bir deyişle, duruşunuzu karşı tarafa geçirmek için karşı tarafa hoş görünmeniz gerekir.

Bunu yapmanın en etkili yolu sadece güzel giyinmek değil, gülümseyerek konuşmaktır. Görünüş, konuştuklarınızdan daha önemlidir. Bunu, diğer kişinin izlenimini belirleyen ŞEYLERİN % 90’ı olarak düşünün. Uzun zamandır hatırlanmayan “Gözler konuştuğunuz kadar konuşur” diye bir atasözü de vardır.

İyi konuşma 3 için ipuçları: Tatlı Dil

AYNI İÇERİKTE OLMASINA RAĞMEN, BAY A ILE SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE KONUŞUP BAY B İLE ANLAŞAMADIĞINIZ OLUR MU? BELKİ DE KARŞINIZDAKİ İLE OLAN RITIMLE ILGILI BIR SORUN VARDIR.

Konuşma mochitsuki ile ilişkilidir “uyum” ve “ritim” çok önemlidir. Tekli konuşmak yerine, karşındakinin kavrayışını izlerken uyum sağlamanın bir yolunu tasarlamak gerekir. Ritmik bozukluklar sadece konuşmanın daha kötü çalışmasını sağlamakla kalmaz aynı zamanda diğer kişide sizin izleniminizi de kötüleştirir. Ritminizi karşınızdakine ayarladığınızdan emin olun. Yani nabza göre şerbet verin!

Konuşma ipucu 4: Olumsuz kelimeleri yorumlama:

Kimsenin ters konuşan insanlarla çıkmak isteyeceğini sanmıyoruz. İnsanlar olumsuz dil kullanan insanlardan kaçınma eğilimindedir. Ancak, tüm konuşmaları olumlu konuşmaya zorlamak da mümkün değildir.

Bu yüzden olumsuz kelimeleri yorumlamanın yolunu öneriyoruz. Örneğin, beğenmiyorsanız, bu size uygun olmayabilir. Bunu yapmak istemiyorsanız, başka zaman başka bir şey yapmayı deneyin. Bu tip hislere göre yorumlamayı deneyin.

Aynı şeyleri söyleseniz bile, sadece söyleme şeklinizi değiştirdiğinizde karşınızdakinin aldığı izlenim 180 derece değişecektir. Lütfen negatifi güzel bir şekilde ifade etmek için mutlaka bir kelime olduğunu unutmayın.

İyi konuşmak
İyi konuşmak

 Özet:

Konuşma şekli acı verici olmamalıdır. Kötü konuşma “bakış açısı” ile bölünür. “Size yararlı olan bir konuyu sunmak istiyorum” tavrıyla sohbetle yüzleşmeyi deneyin. Bu tutuma sahip olduğunuz sürece, konuşma tarzınız zayıf olsa bile, karşınızdaki kişi güzel bir duyguya sahip olacaktır.

Böylece bir kişinin iyiliği karşı tarafa iletilir. Önemli olan şey, konuşma teknikleri ya da konularla ilgili değildir. Karşı tarafla yüzleşme tutumudur. İyiliğiniz karşınızdakine iletilirse, karşı taraf da sizi destekleyecektir. Sadece biraz marifetle, sadece işiniz değil, hayatınız da değişebilir.

Neler öğrendik?

・ Az konuşsalar bile, karşındakinin bilincinde olan insanlar konuşmada başarılı olabilir.

・ Konuşma bir doğum günü hediyesidir. Karşımdakini ciddi ciddi düşünüyorum ve hikayesini biliyorum.

・ Gülümseyerek konuşun.

“Uyum” ve “Ritim” sohbet için önemlidir. Konuşma hızını diğer kişinin anlayışına göre ayarlayın.

・ Konuşmada, olumsuz kelimeleri mümkün olduğunca olumluyla değiştirin.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.