Genel Kültür

Tüm Zamanların En İyi Kovboy Filmleri

Amerikan kahramanlarını yani vahşi batının hızlı kovboylarına selam çakalım! Onlar, Amerikan ruhunun klasik temsilcileridir. En iyi kovboy filmleri geliyor! Bu yüzden kemer tokanızı çıkarın ve patlamış mısırınızı ve soğuk bir içeceği hazırlayın… İşte tüm zamanların en iyi kovboy filmleri listemiz aşağıda sizi bekliyor.

En iyi Kovboy filmlerini yukarıdan aşağıya sıraladık ama aslında hepsi birbirinden güzel olan filmlerdir. Eski kovboy filmlerinden yakın zamanda çekilmiş filmlere kadar hepsi burada. Mel Gibson’dan Maverick, Clint Eastwood Affedilmeyen’den, Russelt Crowe Quick or Death ki bu film benim favorimdir, İYİ KÖTÜ ÇİRKİN gibi müthiş filmler burada!

En İyi Kovboy Filmleri

Maverick

Mel Gibson’nın ağırlığını ve yeteneklerini gerçekten yansıttığı harika bir film. Filmde hem romantizm hem komedi hem aksiyon hem de kovboy esintileri var. Mel Gibson bu filmin yıldızı ve 10 parmağında 10 marifet olan bir kovboy. Usta bir kumarbaz, çok hızlı bir kovboy, yakışıklı, çapkın ve dahilik düzeyinde zeki bir adam. Film 1800’lerin vahşi batısında geçiyor. İki kumarbazın büyük ödüllü bir poker yarışmasına katılmak için gereken parayı nasıl kazandıklarına inanamayacaksınız. Yarışmaya katılma serüvenleri ve gemide geçen poker oyunlarında yaşanan maceralar soluksuz bir film keyfi veriyor.

The Quick and The Dead

Hepimizin içindeki kovboyu ortaya çıkaran harika aksiyon sekanslarına sahip müthiş bir batı filmi. Oyuncu kadrosu gerçekten sağlam bir iş çıkarıyor. İşte aşağıda izlemeye doyamadığım silah dükkanında bir silahşor sahnesi. Bu film düello ve çatışma sahneleriyle dolu. Kovboy silahlarına ve silah atışlarına doyacaksınız. Sharon Stone kadınlığını da kullanarak bize başka bir kovboy hissini tattırıyor. Russell Crowe müthiş bir silahşör ve ideallerine bağlı filmin yakışıklı ve iyi adamı ve rolünün hakkını veriyor. Hepsi birbirinden hızlı kovboylar büyük ödüllü bir düello yarışması için heyecanlı bir rekabete girişiyorlar. En hızlı ve en iyi olan hayatta kalacak… Her zaman bu filmi tek geçerim!

En İyi Kovboy Filmleri! Yalnız Kovboy

Evet, arkadaşlar en sevdiğim eski kovboy filmlerinden biridir. Çölde yalnız kalan kovboyun mücadelesi oradan kurtulup bir kasabaya sığınması nefessiz izlenecek bir macera. Daha sonra bizim yalnız kovboyumuz işlemediği bir suç yüzünden suçlanıyor ve onu linç etmeye çalışıyorlar. Onlardan kaçarken bir evin kilerine saklanıyor ve orada gerçek aşkı buluyor. Uzun süre saklandıktan sonra ortaya çıkıyor ve masumiyetini kanıtlamaya çalışıyor ve aşkı için büyük bir mücadele… Ama çok şükür ki sonunda iyilik kazanıyor! Sadece silah sahneleri değil konusu da çok güzel olan bir kovboy filmi. Ray Milland ve Lee Van Cleef baş rolde oynuyorlar. Aslında bu filme daha sert kovboy yüzleri giderdi ama olsun en sevdiğim filmlerden biri…

Affedilmeyen

Client Eastwood’dan efsane bir kovboy filmi. Baş rolde ama kötü mü iyi mi anlamak zor. Aslında çok büyük kötülükler yapmış bir kovboy insanları, kadınları hatta aileleri öldürmüş. Ama karısının ölümünden sonra tövbe ediyor fakat onu rahat bırakmıyorlar. Kötü kovboy intikamını en acımasız şekilde alıyor beklenmedik sonları sevenler bu filmi kaçırmasın. Bir kovboy ne kadar iyi olabilir ya da ne kadar kötü?

En İyi Kovboy Filmleri! İYİ KÖTÜ ÇİRKİN

Sıra bir efsaneye geldi. Filmin kendisi kadar müzikleri ile de hayranlık yaratan baş yapıt. Bu filmde bir iyi, bir kötü ve bir de çirkin var ama bana sorarsanız hepsinde biraz kötülük var. Tabii en kötü olan kötünün kendisi. İyi yani Client Eastwooh usta bir silahşör am çirkine etmediğini bırakmıyor ve parayı çok seviyor. Çirkin parayı en çok seven. Kötü ise parayı kötülük yapmak için seviyor. Ama üçünün de bir tek hedefi var ücra bir yerdeki mezarlıkta bulunan bir mezar taşını bulmak. Mezar taşının altında büyük bir hazine var. Mezar taşında yazan ismi ise sadece biri biliyor!

Savaş Arabası

Soygun filmlerine bayılırım bir de kovboy oldu mu izleme de yanında yat derler. Sert bir film gibi gözüküyor ama bol bol güleceğiniz bir. John Wayne’nin poposuna taktığı silahı ile kırıtması ve hızlı silahşor Kirk Doudlas’ın sahne şarkıcısı gibi giyinmesine gülmemek elde değil ama ikisi de büyük oyuncu… John Wayne hapisten çıkar ve kasabasına gelir. Her şeyini alan altın madeni sahibi adam da oradadır. Bu silahşör ikilinin intikamı gerçekten zorlu olacaktır. Sonunu ise tahmin edemeyeceksiniz, o zaman hemen izleyin!

Saraya İki Katır!

Böyle bir Kovboy filmi yok! Baştan sona zekice kurgulanmış bir film sonunu tahmin edemezsiniz. O kadar iyi bir senaryo ki, aslında silah sahnelerine ihtiyaç yok. Ama Cold Revolver’ların parmak ucunda dönmediği bir kovboy filmi olamaz. Yani silahşör, zaman zaman silahı ve zekası ile  sahneye çıkıyor. Ayrıca rahibenin çevirdiği dümenlere inanamayacaksınız. Bu rahibe çok sıcak! Tabi ki sonunda bir aşk yaşanıyor ama aşk kilisede bitmiyor, tam tersi bir yerde bitecek! Client Eastwood yine iyi bir kovboy rolünde ama yine parayı çok seviyor. Sahte rahibeyle maceralı yolculuklarına bayılacaksınız.

Onları Yükseğe Asın!

Yine Clint Eastwood ve yine efsane bir kovboy filmi! Kendi halinde masum bir kovboy iken bir çete tarafından haksız yere hırsızlıkla suçlanıyor. Ve onu asıp acımasızca çölün ortasında bırakıyorlar. Ve daha sonra tesadüfen kurtuluyor kahramanımız. İşte film bundan sonra başlıyor! Sürükleyici bir intikam hikayesi. Sonunda iyiler kazanıyor mu bilmem, izleyin ve görün!

Vahşi Melez

Evet kovboy filmlerinde beyazların ve en çokta Client Eastwood’un ağırlığı var ama vahşi batının bir gerçeği de Kızılderililerdir. Ve işte melez bir Kızılderili olan Charles Bronson’dan bir baş yapıt! O melez ve hiç silah kullanmayan bir kovboy çünkü yumrukları silah gibi. Kasabaya her gittiğin de bar kavgası kaçınılmaz oluyor. Sert ama iyi biri olacak. Ona gönüllü yardıma gelen genç arkadaşıyla türlü türlü maceralar yaşıyorlar. Ayrıca bu filmde, atların çiftleşmesinden ilham alan çiftin sevişme sahnesi sizi gülmekten öldürecek!:)

Rio Bravo

Çevrildi yılların çok ötesinde aksiyon sahneleri ve kurguya sahip bir kovboy filmi. John Wayne hiç yaşlanmayan bir kovboy. Kuzey güney savaşında çatışmış iki komutanın yolları savaştan sonra çakışıyor ve iyi iki arkadaş oluyorlar. Tabi ki kirli tozlu paslı kovboy kasabalarında podyumdan fırlamış makyajı bakımı son derece yerinde güzel kadınlar ve elbette aşk da var. İki eski düşman dost oldu ve şimdi ortak düşmanlarına karşı savaşıyorlar! Bu filmde son derece etkileyici ve filmin başında olan bir tren ele geçirme sahnesi var sakın kaçırmayın. Ve külüstür ahşap kasaba evlerinden çıkan kızların güzelliğine inanamayacaksınız!

En İyi Kovboy Filmleri SABATA

İşte bir efsane daha! İyi Kötü Çirkin’den tanıdığımız sivri burun bu sefer baş rolde ve gerçekten hakkını vermiş! Böyle bir keskin nişancı yok ve onun biraz sonra ne yapacağını asla bilemezsiniz! Bu filmde ki enteresan silahları başka hiç bir kovboy filminde göremezsiniz. Hele o tüfeğe dönüşen gitara hem şaşıracak hem de güleceksiniz. Sabata’nın bir kovboyun ötesine geçip bir süper kahraman dönüşmesi biraz filmi sulandırmış ama yine en sevdiğim flmlerden biridir.

Chisum

Bizimkiler bu filmin ismini saçma bir şekilde “Ben istersem yaşarsın” diye çevirmişler ama doğrusu Chisum. Jhon Wayne göbekli ihtiyar enişteme çok benzese de Marvel karakterlerini kıskandıracak bir aksiyon oyuncusu. Her filminde Poposuna taktığı kovboy silahı ile şöhreti pek umursamaz gözüküyor ama bu filmde de yıldız ve filmi sürükleyen bir tılsımı var! Bu sefer çöllerde sürünen bir kovboy değil de, büyük bir çiftliğin sahibi kodaman bir pamuk ağası gibi salına salına yürüyor! Tabi ki başını derde sokmayı unutmuyor ve arazisine ve hayvanlarına göz dikene çeteyle amansız bir mücadeleye giriyor. Tabi Jhon Wayne yalnız bir kovboydur ve aşklar hep etrafındaki gençler arasında yaşanır.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.