Mühendislik

Hava Filtreleri Tehlikeler ve Doğal Çözümler

Hava Filtreleri Tehlikeler ve Doğal Çözümler | Hava Filtreleri iç mekanda hava kirliliğini oluşturan sebepleri ve unsurları ortadan kaldırmak işin temelidir. Bunula beraber, baş edemediğiniz sebeplerin zararını en aza indirmek için hava filtreleri kullanmak akılcı bir seçim olacaktır.

Başlangıç olarak söylememiz gereken şey; aşağıda anlatacağımız “hava temizleme yöntemlerinden” hiç biri tek başına her tür kirliliği temizleme yeteneğine sahip değildir. Bu nedenle seçim yapılacağı zaman; değişik yöntemleri bir arada toplayan hava temizleyicileri tercih olunmalıdır.

Tabii daha önce de seçiminize yardımcı olacak faktörleri belirlemelisiniz. Bunlar; hangi cins kirlilikten kurtulmak istediğiniz ile ilgilidir. Cihazı kullanacağınız alanın büyüklüğü, sesi, estetiği, filtre ihtiyacı ve tabii fiyatı önemli unsurlardır.

Ev filtresi
Ev filtresi

Hava Filtreleri Tehlikeler ve Doğal Çözümler:

Cihazlarda temelde 4 değişik uygulama kullanılır:

Aktif karbon filtre,
Elektrostatik filtre
HEPA filtresi ve
Negatif-İyon yöntemleridir.

Hava Filtreleri, Aktif Karbon Filtreler:

Aktif karbon filtrelerden geçen kirletici gazlar aktif karbon parçacıklarına yapışırlar ve havadan emilirler. Hindistan cevizinden yapılan aktif karbon filtreler en verimli filtre grubudur. Bununla birlikte yapılan bazı ilaveler ile daha etkin hale getirilebilmektedirler.

Aktif karbon filtreler; amonyak, formaldehit, azot oksitleri, böcek ilaçları, fenol, plastik buharları, kükürtdioksit, sigara dumanı gazları ve organik kimyasal maddeleri belirli oranlarda absorbe ederler. Cihazdaki aktif karbonun yeterli miktarda olması da önemlidir.

Karışık filtreler
Karışık filtreler

Elektrostatik Filtre:

Burada kullanılan yöntem statik elektrik ile havayı kirleten parçacıkların bir metal tabaka üzerinde toplanmasını sağlamaktır. Bu filtrelere bazı hallerde aktif karbon da ilave olunmaktadır.

Hava Filtreleri, HEPA Filtreler:

HEPA filtreler, açılımı (High Efficiency Particulate Arrestance) olup, 0.3 mikron dan iri parçacıkları %99.9 oranında tutan mekanik hava arıtma filtreleridir. Hepa filtreleri ile kombinasyonlu olan Aktif karbon içeren
filtreler ile “uçucu organik kimyasallar ile gaz, koku, sigara dumanı” tutulabilir.

Negatif İyon üreticiler:

Kapalı ortamda bulunan havayı kirleten partiküllerin çok büyük bir bölümü pozitif elektrik yüklüdürler. Yani negatif iyon üreticilerde üretilen negatif elektrik yüklü iyonlar bu pozitif yüklü parçacıkları kaplar. Böylece nötralize ederek çökmesini sağlarlar,

Negatif iyon üretici cihazların tam etkin olabilmesi için. Ağırlaşmış bu partikülleri tutabilecek aktif karbon, elektrostatik ve hepa filtreler ile takviye olunması halinde etkin bir iç mekan temizliği yapılmış olur. Yani ortamda bulunabilecek bakteri, mikrop is gibi biyolojik kirleticileri de etkisiz hale getirmek amacıyla
bu cihazlara ultraviyole lambalar da ilave olunabilmektedir.

Bu yöntemlerin tümünü içeren cihazlar pazarda bulunmaktadır. İyonlar doğal olarak havada bulunan negatif veya pozitif elektrik yüklü parçacıklardır. Havayı kirleten, “polen, zehirli kimyasallar, duman, gazlar, virus, bakteri “vs gibi maddeler pozitif elektrik yüklüdürler.

Hava filtreleri ve riskler
Hava filtreleri ve riskler

Negatif iyonun faydaları!

Negatif elektrik yüklü iyonlar agresif yapıdadır. Ayrıca havayı kirleten pozitif elektrik yüklü parçacıklara hücum ederek etraflarını kuşatırlar. Daha sonra onları ağırlaştırarak nefes alma seviyemizin altına çökmelerine neden olurlar.

Bilimsel araştırmalara göre:

• Acik ve temiz havada: santimetreküpte 2.000 4.000 arasıda negatif iyon vardır. Ayrıca şelale kenarında: santimetreküpte 100.000 negatif iyon bulunur.
• Ofis ve ev odasında ise santimetre küpte 100 den daha az negatif iyon bulunmaktadır.

Yapılan bir klinik çalışmada, solunan havadaki negatif iyonların artırılması sonucunda: deneklerin %25’inde güçlü pozitif etkiler görüldü. %50’sinde önemli pozitif etkiler görülmüştür, geri kalan % 25’te pozitif veya negatif etki görülmemiştir. Bunlara bitkisel ev filtrelerini de eklemeliyiz.

İç mekan hava temizleyici ürün seçerken ve kullanırken dikkat olunacak noktalar:

  • Cihazı kullanacağınız hacme göre seçin!
  • Cihazın içerdiği yönerge ve yöntemleri inceleyiniz. Tek işlem yapan cihazlardan ziyade kombinasyon içerenleri tercih edin,
  • Filtre temizleme ve filtre değişimlerine sürelerine uyun.
  • Filtrelerin kolayca temizlenebileceği veya değiştirilebileceği sistemleri seçin,
  • Fan hızı değişken olan, yeteri kadar hava sirkülasyonu sağlayan ve aşırı ses çıkarmayanları tercih edin. Ayrıca gerekiyor ise otomatik zaman programlı olan cihazlar seçebilirsiniz,
  • Enerji tüketimini kontrol edin. Uygun ölçüler ve ağırlık ile portatif olması size avantaj sağlayabilir

.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.