Mühendislik

Bilgisayar mühendisliği nedir? Ne kadar kazanır?

Bilgisayar mühendisliği nedir? Ne kadar kazanır | Bilgisayar mühendisliği ve elektronik mühendisliğinin, bilgisayar bilimleri ile bütünleştiği mühendislik dalıdır. Bilgisayar mühendisleri bilgisayar sistemleri ve diğer teknolojik cihazları tasarlar ve geliştirir.

Bilgisayar mühendisliği ve Öncüleri:

PC donanımında en önemli öncülerden bazıları şunlardır:

 • Blaise Pascal, mekanik hesap makinesinin mucidi;
 • Charles Babbage, Analitik Motorun mucidi;
 • J. Presper Eckert ve John Mauchly, ENIAC’ı inşa ettiler daha sonra ticari olarak satılan ilk bilgisayar olan UNIVAC;
 • Nicholas Metropolis, MANIAC I bilgisayarının tasarımcısı;
 • William Shockley ve ekibi Bell Labs’de, transistörün mucitleri;
 • Seymour Cray, “Süper Bilgisayar’ın Babası”;
 • Steve Wozniak, Apple I ve II kişisel bilgisayarların tasarımcısı ve Steve Jobs ile birlikte Apple Computer’ın kurucu ortağı;
 • Adam Osborne, ilk taşınabilir bilgisayarın geliştiricisi,
 • Douglas Engelbart ve Bill English, bilgisayar faresinin ortak mucitleri ve hipermetin geliştiricileri, bilgisayar ağları ve grafik kullanıcı ara yüzü geliştiricileridir (GUI).

Bununla birlikte, bilgisayar kullanımının ilk günlerinden bu yana, bilgisayar donanımındaki en önemli gelişmeler orta ila büyük şirketlerde çalışan ekipler tarafından yapılmıştır.

"<yoastmark

Bilgisayar mühendisliği ve yenilikçiler!

Bilgisayar yazılımındaki ilk yenilikçiler şunlardır:

 • George Boole İkili (Boolean) cebirini formülüze etti;
 • Alan Turing, 2. Dünya Savaşı’nda Alman şifrelerini kıran Enigma kod kırma makinesini icat etti. Ayrıca yapay zeka ve sinir ağlarında öncü çalışmalar yapması dahil olmak üzere bilgisayar bilimine muazzam katkılarda bulundu.
 • John Backus, ilk üst düzey programlama dilini icat eden ekibin lideridir. Fortran (FORmula TRANslation).
 • Dennis Ritchie ve Ken Thompson, UNIX işletim sistemi ve C programlama dilinin geliştiricileridirler.
 • Dijital Araştırma A.Ş.’nin kurucusu ve CP/M (Mikrobilgisayarlar için Kontrol Programı) işletim sisteminin mucidi Gary Kildall;
 • Bill Gates, Microsoft Corp.’un kurucusudur.
 • Vint Cerf ve Bob Kahn, Transfer Kontrol Protokolü ve İnternet Protokolü’nün (TCP/IP) mucitleri ve “İnternetin Babaları” olarak da anılmaktadırlar.

Bilgisayar donanımında olduğu gibi, bugünlerde bilgisayar yazılımlarındaki en önemli gelişmeler, bireylerden ziyade şirketler tarafından yapılmaktadır.

Bilgisayar mühendisleri ne yapar?

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na (BLS) göre, bilgisayar donanım mühendisleri “işlemciler, devre kartları, bellek cihazları, ağlar ve yönlendiriciler gibi bilgisayar sistemlerini ve bileşenlerini araştırır, tasarlar, geliştirir ve test ederler.” Bilgisayar donanımı şunları içerir:

 • Mikroişlemciler;
 • Bellek yongaları: rastgele erişimli bellek (RAM), salt okunur bellek (ROM) ve kalıcı yeniden yazılabilir flash bellek;
 • Veri depolama aygıtları: sabit diskler, katı hal sürücüleri ve optik sürücüler;
 • Giriş cihazları: klavyeler, fareler, oyun çubukları ve oyun kumandaları, kameralar, mikrofonlar, tarayıcılar, dokunmatik ekranlar ve uzaktan sensörler;
 • Çıkış aygıtları: yazıcılar, monitörler, ses cihazları ve uzaktan kumandalar;
 • Ağ bileşenleri: bağdaştırıcılar, modemler, anahtarlar ve yönlendiriciler.
Bilgisayar mühendisi iş başında!
Bilgisayar mühendisi iş başında!

Bilgisayar mühendisliğinin bir diğer önemli yönü de yazılım geliştirmedir.

Bilgisayar yazılımı şunları içerir:

 • İşletim sistemleri;
 • Uygulamalar: kelime işleme, elektronik tablolar, muhasebe, veri tabanı yönetimi, grafikler, bilgisayar destekli tasarım (CAD), bilgisayar destekli üretim (CAM), ses, video, medya ve oyunlar;
 • Ağ ve iletişim: World Wide Web (WWW), Internet Protokolü (VOIP) üzerinden seslendirme, anlık ileti ve e-posta;
 • Yardımcı programlar: dosya işleme, disk yönetimi, aygıt sürücüleri, arşivleme ve yedekleme sistemleri;
 • Programlama dilleri: düzenleme, derleme ve hata ayıklama; Ayrıca
  güvenlik: virüsten koruma, güvenlik duvarları, şifreleme ve kullanıcı kimlik doğrulaması.

Bilgisayar mühendisliği ne kazandırır?

Çoğu bilgisayar mühendisliği işi, bilgisayar mühendisliği alanında en az bir lisans derecesi gerektirir. Birçok işveren de profesyonel mühendis (PE) olarak devlet sertifikası gerektirir. Yönetime yükselmek için genellikle yüksek lisans derecesi gereklidir. Ayrıca teknolojideki gelişmelere ayak uydurmak için sürekli eğitim ve öğretime ihtiyaç vardır. Birçok bilgisayar mühendisi Elektrik-Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) Bilgisayar bölümüne aittir.

Salary.com göre, Temmuz 2014 itibarıyla, lisans derecesine sahip yeni mezun bir bilgisayar donanımı mühendisinin maaş aralığı yıllık 44.997 ila 74.249 dolardan fazlaydı. Yüksek lisans ve beş ila 10 yıllık deneyime sahip orta düzey bir mühendis için aralık yıllık 77.138 ila 107.644 dolardan ve yüksek lisans veya doktora derecesine ve 15 yıldan fazla deneyime sahip kıdemli bir mühendis için aralık yıllık 101.574 ila 154.500 dolardan fazlaydı.

Çaylak iken bile fena para değil!


Yeni mezun bilgisayar yazılım mühendislerinin maaşları, bilgisayar donanım mühendislerinin maaşlarına benzer. Salary.com göre. Temmuz 2014 itibarıyla, lisans derecesine sahip yeni mezun bir bilgisayar yazılımı mühendisinin maaş aralığı yıllık 48.688 ila 77.138 dolardan fazlaydı.

Yüksek lisans derecesine ve beş ila 10 yıllık deneyime sahip orta düzey bir mühendis için durum nedir? Maaşınız yıllık 73.631 ila 109.108 $. Ayrıca yüksek lisans veya doktora ve 15 yıldan fazla deneyime sahip kıdemli bir mühendis için? Maaşınız yıllık 98.626 ila 145.287 dolardan fazlaydı. İleri derecelere sahip birçok deneyimli mühendis içi başka fırsatlar da var! Yani daha da fazla kazanabilecekleri yönetim pozisyonlarına terfi eder veya kendi işlerini kurabilirler.

Bilgisayar mühendisliği nedir?
Bilgisayar mühendisliği nedir?

Bilgisayar mühendisliğinin geleceği nedir?

Donanım mühendislerinin istihdamının 2012’den 2022’ye kadar yüzde 7 büyüyeceği tahmin ediliyor. Ayrıca bunun tüm meslekler için ortalamadan daha yavaş olacağını öngörülüyor. Yeni bilgisayar donanımı talebini karşılamak için sınırlı sayıda mühendise ihtiyaç duyulacaktır. Çünkü teknoloji inovasyonunun çoğu donanımdan çok yazılımla gerçekleşir.

Yazılım geliştiricilerin istihdamının 2012’den 2022’ye kadar yüzde 22 büyüyeceği sanılıyor. Ayrıca bunun tüm meslekler için ortalamadan çok daha hızlı olduğu tahmin ediliyor. BLS’ye göre, Hızlı büyümenin ana nedeni bilgisayar yazılımına olan talepte büyük bir artış. Yüksek puanlı bir kurumdan iyi notlara sahip olmak iyidir. Böylece iş arayışındaki rekabette avantaj sahibi solacaksınız!

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.