İnsan

Çocuklarda okuma yazma yaşı düşüyor ama Nasıl?

Çocuklarda okuma yazma!

Çocuklarda okuma yazma yaşı düşüyor ama Nasıl | Çocuklar okuma yazmayı daha erken öğren-meye başladı. 4-5-6 yaşlarındaki çocuklar, kimi zaman kendi kendilerine, kimi zaman da biraz destekle okula başlamadan okumayı söküyor.

Çocuklarda okuma yazma; Zamane çocukları,

Bu da okula başlandığında sorun yaratabiliyor. Okuyan çocuklar sıkılıyor, okuyamayanlar üzülüyor. Anne babalar hangisi doğru bilemiyor! Okuma yazmayı sökmüş ve sökmemiş çocukların bir odada oldukları sınıflarda, her iki grubun da derse iştirak etmesi, okulu sevdirme becerisi de öğretmenin yaklaşımına bağlı oluyor.

Çocuklarda okuma yazma yaşı düşüyor Nasıl?

Öğretmenin işi zor!

Bazı anne babalar okula başlamadan okuma yazma öğrenen çocuklarına hemen “üstün zekâlı” etiketini yapıştırmaya hazır olsa da durum pek öyle değil. Çevresi kitaplarla dolu, doğduğundan bu yana kitapla
haşır neşir 5 yaşında bir çocuğun okumayı kendi kendine öğrenmesi artık çok normal.

Çocuklar Ne Zaman Okur!
Çocuklar Ne Zaman Okur!

ENGELLEMEYİN, BASKI YAPMAYIN!

Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü, Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ekber Şahin, araştırmaların, çocukların altı yaş civarında okumaya hazır olduğuna dair ipuçları sunduğunu belirtiyor. Çocukların henüz okula gelmeden çevresel yazılımlar dediğimiz işaretler (trafik levhaları, reklam panoları, logolar, TV ve diğer sosyal medya araçlarındaki görseller vb.) yoluyla yazının fonksiyonunu öğrenebileceğini, kelime dağarcığını geliştirebileceğini, hatta harfleri tanıyabileceğini söyleyen Prof. Şahin, şöyle devam ediyor:

Çocuklar işini bilir, onlarda bir birey ve insan

“Bunun da ötesinde herhangi bir öğretici olmadan kendi kendine akıcı şekilde okuyan, okuduklarını
düşüncelerini yazılı olarak ifade edebilen üstün yetenekli çocuklar ile de karşılaşmak mümkün. Okuma yazmanın bu şekilde kendiliğinden öğrenilmesine ilişkin çocukların merakları engellenmemeli, kendi hızlarında öğrenmeleri desteklenmelidir. Okuma yazmaya ilişkin hızlı gelişim gösteren öğrenciler, bireyselleştirilmiş ve farklılaştırılmış öğretim yoluyla sınıf ortamında desteklenmeli, gelişimlerinin sürekliliği sağlanmalıdır.

Çocuklarda okuma yazma için hazırlık,

Anaokulunda ya da ana sınıfında çocuklara okuma yazmaya hazırlık çalışmaları yaptırılır, okuma yazma öğretilmez. Çocuklara ilkokul birinci sınıfa başlamadan yetişkinler tarafından okuma yazma öğretilmesi kaçınılması gereken bir yaklaşımdır.

Çocuklarda okuma yazma!
Çocuklarda okuma yazma!

İlk okul birinci sınıfa başlamadan kendiliğinden okumaya ve yazmaya başlayan bir çocuğu engellemek ne kadar yanlış ise bu öğrenime hazır olmayan bir çocuğu okuma yazma konusunda baskı yapmak da o kadar hatalı olacaktır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.