İnsan

Anneler günü nedir, nereden geliyor?

Anneler günü nedir, nereden geliyor | Anneler, Bu Günü yataklarına çiçekli bir kahvaltı almanın kolay bir yolu olarak çıkartmadılar. Ayrıca öyle görünmesine rağmen, bankalar bunu birkaç (milyar) dolar kazanmanın bir yolu olarak icat etmediler.

Anneler Günü’nün tarihinde göründüğünden daha fazlası vardır. Bir tatil gününe ek olarak, bununla ilgili bir sürü tartışma vardır. Bu günü, ilk kimin gündeme getirdiği ve “Anneler Günü” ismini ilk kimin kullandığı sorgulanıyor! Hatta bu konuda bir sürü davalar da açılmıştır. Kurucusu olan anne, ulusal bir gün olarak tanınması için mücadele ettikten sonra kaldırılması, kitaplardan kazınması için çalışmıştır. Tüm bunların yanı sıra, sinir bozucu bir sürü olaydan sonra anneler günü nasıl ilan edilmiştir?

Anneler günü nereden geliyor?
Anneler günü nereden geliyor?

Anneler günü nedir, nereden geliyor?

İşte Anneler Günü’nün sırları ve tarihi. Ayrıca basit şeylerle Mayıs’ın ikinci Pazar günü, anneni nasıl kutlayacağına dair birkaç fikir.

Bildiğimiz Anneler Günü’nün kökeni 1900’lerin başlarına dayanmaktadır. Anna Jarvis adında bir kadın, öz annesinin öldüğü yıl olan 1904’te anneleri onurlandırmak istedi. Bu sebeple resmi bir tatil için bir kampanya başlatmıştır. Bu bayramın ilk büyük ölçekli kutlaması 1907’de yapıldı. Jarvis’in memleketi Grafton, Batı Virginia’da annesi için halka açık bir anma töreni düzenlendi.

Anneler Günü nereden gelir?

Sonraki birkaç yıl boyunca Jarvis, bayramın resmen tanınması için bastırdı. Bununla birlikte ABD’de giderek daha fazla eyalette kutlanmaya başlanmıştır. Son olarak, 1914’te Başkan Woodrow Wilson, Anneler Günü’nü Mayıs’ın ikinci Pazar günü gerçekleşecek şekilde resmi tatil haline getiren bir bildiri imzaladı.

Anna Jarvis, Anneler Günü’nü annelere sevgi ve minnet ifade etmeye adamıştır. Ayrıca kadınların çocukları için yaptıkları fedakarlıkları kabul eden bir gün olarak takvime koydu. Bu yüzden “Anne“yi tekil bir sahiplenme olarak tutmaya kararlıydı. Yani her aile kendi annesini kutlamalıydı. Böylece kitlesel bir annelik kutlamasının ortasında bile dünya çapında bireysel kadınlar sevgiyi hissedebileceklerdi.

Anneler için en güzel hediye!
Anneler için en güzel hediye!

Diğer Anneler Günleri:

Anna Jarvis sadece anneleri mutlu etmek için bir gün ilan etme çalışması yapmış olmadı. Bunun yanında kendi annesi vasıtasıyla kadınları iyi nedenler için birleştiren önemli bir rol oynadı. Ann Reeves Jarvis olarak da bilinen Mama Jarvis, İç Savaş sırasında sahanın her iki tarafındaki yaralı askerlere önem verdi. Daha sonrasında, amacı her iki taraftan gelen annelerle bir araya getirmek olan bir etkinlik yaptı. Yani eski Birlik ve Konfederasyon askerleri arasında uzlaşmayı teşvik etmek için bir “Anneler Dostluk Günü” düzenledi. Jarvis’in Annesi ömür boyu çocuklara bakıp barışı desteklemeye odaklanmıştı. Kızının da annelere bir gün hediye edebilmek için savaşmış olmasına şaşmamalı.

Ann Reeves Jarvis’in barış ruhuyla annelerle birlikte çalıştığı sıralarda başkaları da çalışıyordu. Yani başka bir aktivist olan Julia Ward Howe ve arkadaşı 2 Haziran’ın “Anneler Barış Günü” olarak kutlanması için çalıştı. Ayrıca anneleri dünya barışına yönelik çalışmaya çağıran bir “Anneler Günü Bildirisi” yazdı.

Dünyada Anneler Günü!

Bu kadınlar ve diğerleri Amerikan kültüründe Anneler Günü’nün öncülleridir. Ancak annelik kutlamaları bundan daha derine iniyor. Bu tür kutlamalar, bazen Antik Mısır’daki Tanrıça Işid veya Antik Yunan’daki Cybele ve Rhea gibi bir anne tanrılara ibadeti içeriyordu. Diğer durumlarda, kutlamalar sadece annelerle ilgiliydi. Örneğin, Birleşik Kırallık’ta Pazar Günü Annelik, başlangıçta “Ana Kilise”ye adanmıştı. Ancak daha sonra insan anneleri de onurlandırmak için genişletildi.

Dünyanın dört bir yanında, Anneler Günü yıl boyunca çeşitli şekillerde ve farklı tarihlerde kutlanır. Ancak birçok ülke tatili ABD ile aynı günde kutlar, bu da Anna Jarvis’in yarattığı güçlü etkinin kanıtıdır.

Anneler Günü Tartışması:

Anna Jarvis, Anneler Günü’nün resmi bir ulusal bayram haline getirtmesinde başarılı olduktan sonra neler oldu? Jarvis bu bayramın kutlanma şeklinden memnun değildi. Tatilin tanınması için lobi yaparken çiçekçilerle bir birlik oluşturmuştu. Hatta Anneler Günü’nün sembolik çiçeği olarak beyaz bir karanfil önermişti.

Fakat Jarvis, tatilin resmi varlığının ilk birkaç yılında bile çiçekçiler, şekerciler ve kartçılar bayramı olduğunu gözlemledi. Hatta hayır kurumları Anneler Günü’nü ekstra para kazanmanın bir yolu olarak kullandı. Jarvis’e göre Anneler Günü’nün ticarileştirilmesi, bir anne ve çocukları arasındaki ilişkiyi kutlamayı farklı bir hale getirmişti. Ticaret kutlamanın odak noktası haline gelmişti.

Yaklaşık 1920’den itibaren Jarvis, Anneler Günü kartları, şekerler, çiçekler ve diğer hediyelerle işletmelerin kâr etmesini önlemek için çok mücadele etti. Sadece “Anneler Günü’nün Annesi” olarak tanınmak için mücadele etti. Ayrıca daha sonra tatilin ulusal bayramlar takviminden çıkarılması için lobi yaptı. Sonuç olarak Anneler Günü adını boşuna kullandığını gördü. Vurgunculara karşı açılan davalarda kendi parasından yığınlarını harcadı.

Anneleri sevmek
Anneleri sevmek

Anneler Günü’nün Ticarileştirilmesi,

Anna Jarvis insanların tüketiciliğini azaltmasını sağlamakta başarılı oldu mu? Annene bir kart ya da bir buket çiçek almayı düşünüyorsan cevabını almışsın demektir.

Ulusal Perakende Federasyonu, Amerikalıların Anneler Günü için ne kadar harcama yapmayı planladıklarını öğrenmek için yıllık bir anket yapıyor. İşte bir ipucu: Çoğu insan ev yapımı bir kart yapmak için boyama yapmıyor yada çiçek yetiştirmiyor.

2017 yılında, Abd’de Anneler Günü için beklenen toplam harcama 24,1 milyar dolar. Bu da alışverişçi başına ortalama 185,42 dolar. Ulusal Perakende Federasyonu’nun Anneler Günü harcama anketini gerçekleştirdiği on dört yıl içinde, bu şimdiye kadarki en yüksek miktar.

Ama bu kadar çok harcamayı planlamıyorsanız kendinizi kötü hissetmeyin. Cüzdanını boşaltmadan annemi kutlamanın birçok yolu var. Her şey onu özel yapmakla ilgili.

Anneler Günü Bugün Nasıl Kutlanır?

Çoğu modern anne için, brunch’a gitmek veya bir market kartı ve şişman bir demet çiçek almak anlamına gelecektir. Elbette, Anna Jarvis üzülecek ama annem minnettarsa ve mutluysa kime zararı var?

Anneler günü nedir?
Anneler günü nedir?

Kusursuz bir anne olmanın binlerce yolu yoktur! Ama onu sevmenin binlerce yolu vardır.

Semih Bulgur

Daha fazla ücretsiz alternatif olarak bir telefon araması yapabilirsin. Eğlenceli bir gerçek: Anneler Günü Abd’de yılın en yüksek telefon trafiğini işaret ediyor. Anneni yürüyüşe çıkarabilirsiniz (yakınlarda yaşıyorsanız) veya hayvan annelerinin yavruları ile olan sevimli ve duygusal resimlerini gönderebilirsiniz. Karşı konulamaz, değil mi?

Size annenizle sağlıklı günler diliyoruz! Annenizin her dediğini % 100 yapmak zorunda değilsiniz ama onlara saygısızlık yapamazsınız! Bir gün onlar yanınızda yaşlanırsa onlara “of” bile demeyin!

 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.