Güzel Bilgiler

Kalıcı Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır? İp Uçları, Modeller, Fiyatlar

Kalıcı Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır? İp Uçları, Modeller, Fiyatlar | Uzun süre sizinle kalan makyaj, onlarca yıldır bir çok kadının tercihi olmuştur. Yani sabah uyanıp yüzünü yıkadıktan sonra makyajlı bir şekilde dışarı çıkmak güzel olmaz mıydı? Mükemmel eyeliner şeklini almakta zorlanabilirsiniz fakat rutininizde birkaç makyaj adımını atlayabilmek istiyor musunuz? Öyleyse çıkmayan bir makyaj düşünmeye değer olabilir.

Ancak, herhangi bir kozmetik veya esnettik işleminde olduğu gibi dövme makyaj yapmadan önce tam olarak neye bulaştığınızı bilmelisiniz. Kalıcı makyaj hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin. Yani tam olarak ne olduğu ve nasıl yapıldığı, tüm artıları ve eksileri burada. Ayrıca var olan farklı kalıcı makyaj hizmetleri, güvenlik endişeleri, bakım önerilerini bulacaksınız. Bunun yanında sizin için mükemmel kalıcı makyaj sanatçısını nasıl seçeceğinizi de öğreneceksiniz!

Kalıcı makyaj örnekleri
Dövme Makyaj Örnekleri

Kalıcı Makyaj Nedir?

kalıcı makyaj, 20. yüzyılın başına kadar uzanan, kozmetik bir dövme veya mikropigmentasyon olarak da bilinir.  Ayrıca çeşitli makyaj ürünleriyle elde edebileceğiniz görünümü yaratmayı amaçlayan yüzeysel bir dövmedir. İnsanların en sık yaptırmayı tercih ettiği kalıcı makyaj seçenekleri; eyeliner dövmeleri, dudak çizgisi dövmeleri ve kaş dövmeleridir.

Nasıl Yapılır?

Tek kullanımlık bir iğne, dövme makinesi ve özel bir kozmetik dövme mürekkebi kullanılır. Ayrıca eğitimli bir profesyonel mürekkebi cildin yüzey tabakasının, epidermisin (üst katmanın) altına enjekte eder.

Kozmetik dövme için kullanılan dövme aleti ortalama bir dövme tabancasından çok daha küçüktür. Yani biraz kalem şeklindedir. Bu sebeple mürekkebi cildin derinliklerine geleneksel bir dövme makinesinin yapacağı kadar derine enjekte etmez. Yani bundan kalıcı makyajın ortalama bir dövme kadar uzun sürmediğini anlayabiliriz.

Dövme dudak makyaji
Dövme dudak makyaji

Kalıcı Makyaj Kimler için Uygundur?

Herkes kalıcı makyaj yaptırmayı düşünebilir ancak aşağıda ki gibi bazı insanlara özellikle tavsiye edilir.

 • Alopesi ve kaş ve kirpik saç dökülmesine neden olabilecek diğer rahatsızlıkları olan kişiler.
 • İnce motor becerileri olmayanlar ve kendi makyajlarını uygulamak için zorluk çekenler.
 • Makyaj yapma derdinden kurtulmak isteyen herkes.
 • Hassas gözleri olan veya birçok makyaj ürününe alerjisi olan herkes yaptırabilir. Ancak önce mürekkeple bir yama testi yaptırdığınızdan emin olun!

Bu Makyajı Yaptırmaması Gereken Kişiler!

Ve tabii ki, bu makyajı yaptırması tavsiye edilmeyen insanlar vardır.

• Kan seyreltici alanlar veya diyabeti olanlar.

• HIV gibi immünsüpresif hastalıklardan muzdarip olan herkes.

– Kalıcı makyajın uygulanmasını istediği yerde lekeleri veya aktif aknesi olan herkes.

– Yara izine eğilimli cilde sahip olanlar.

– Hamilelik geçiren veya şu anda emziren herkes.

Kalıcı makyaj nasıl yapılır
Kalıcı makyaj nasıl yapılır

Bu Makyajı Yaptırmanın Artıları ve Eksileri

Her şey gibi, kalıcı makyajın da artıları ve eksileri vardır ve bir tane yapmaya karar vermeden önce bunları dikkatlice incelemelisiniz.

Artıları:

• Kalıcı makyaj, her gün makyaj uygulamaktan rahatça kurtulmanızı sağlar.

– Uzun süre dayanır ancak tamamen kalıcı değildir.

– Yoğunluk veya el yatkınlığı olmadığı için makyaj yapmakta zorlananlar için mükemmeldir.

Eksileri:

• Bu Makyaj, topikal anestezi kullanılsa bile acı verebilir.

• Prosedürle ilgili bazı riskler vardır.

– Bazı hataları düzeltmek zor olabilir.

– Renkler bazen zamanla değişebilir.

– İşlem sonrası bakım oldukça önemlidir.

Eksiler artılardan daha fazla gibi görünüyor. Ancak çoğunlukla dezavantajların etkileri oldukça küçüktür. Yani aslına kalıcı makyajın artıları bir kişinin hayatını ciddi şekilde iyileştirebilir.

Kalıcı Makyaj Güvenli midir?

Bu makyaj, her dövme gibi bazı riskler içerir. Bununla birlikte gerekli önlemleri alırsanız muhtemelen olağanüstü sonuçlar elde edersiniz. Ayrıca ciddi bir yan etki de olmaz.

Gerekli önlemler arasında kalıcı makyaj hizmetinizi gerçekleştirmek için iyi eğitimli ve deneyimli bir profesyonel seçmek vardır. Ayrıca tüm hijyen ve sağlık talimatları takip etmek te yer almaktadır.

Makyaj ip uçları
Makyaj ip uçları

Kalıcı Makyajın Riskleri;

Kalıcı makyajın potansiyel riskleri şunlardır:

– Pigmente alerjik reaksiyon (profesyonel bir kalıcı makyaj sanatçısı geniş alanlara işlem uygulamadan önce bir yama testi yapacaktır).

– Yara izi, sanatçının zayıf tekniği nedeniyle veya skarlaşmaya yatkınsanız meydana gelir.

– Enfeksiyon, dövme sonrası bakım iyi değilse veya dövmenin yapıldığı salon/ stüdyodaki kötü sıhhi koşullar nedeniyle oluşur.

– Kötü sağlık koşulları nedeniyle HIV veya hepatit gibi kan kaynaklı hastalıklarla enfeksiyon kapmak.

– Düşük kaliteli pigment veya alerjiler nedeniyle güneşe maruz kalmaya veya MR’lara olumsuz reaksiyonlar.

– Cildi uyuşturmak için kullanılan topikal anesteziye olumsuz reaksiyonlar oluşabilir. Bu nedenle anestezinin yanında yama testi de önemlidir.

Kalıcı Makyaja Hazırlık

Mümkün olan en iyi deneyime ve en iyi sonuçlara sahip olmak istiyoruz. Yani bunun için makyajı yaptırmadan önce yapmanız gereken bazı şeyler vardır!

• İşlem için zihinsel olarak hazırlıklı olun. Gerginseniz, kendinizi sakin bir ruh haline getirmek için meditasyon yapmayı deneyin.

– İşlem günü kahve içmekten kaçının.

– Kalıcı makyaj randevunuzdan birkaç gün önce aşırı miktarda alkol içmekten veya uyuşturucu kullanmaktan kaçının.

• Cildinizi iyi nemlendirerek mümkün olduğunca sağlıklı ve sağlam tutun.

• İşlemden önce bir hafta boyunca glikolik asit veya retinol gibi cilt inceltme veya peeling cilt bakım ürünleri kullanmaktan kaçının.

Dayanıklı makyajlar
Dayanıklı makyajlar

Kalıcı Makyajdan Sonra Neler Beklenir?

Sonuç olarak görsel kozmetik dövme yapmaya karar verdiniz! Yani işlemden sonra ne bekleyeceğinizi de öğrenmek isteyebilirsiniz.

• Normal Dövme yapıldıktan sonra biraz kanama olabilir. Ancak kozmetik dövme yapıldıktan sonra kanama olmamalıdır.

– Kozmetik dövme yaptırdığınız bölge özellikle işlemden sonraki gün şişmiş olabilir.

– Dövme olduktan sonra birkaç gün ağrıyacaktır.

– Bir kaç gün sonra cilt pullanmaya, soyulmaya veya kabuklanmaya başlayabilir. Bu 48 saat sonra sona ermelidir.

Kalıcı Makyajın Bakım ve Bakımı Sonrası

İşlem sonrası uygun bakım prosedürlerini takip etmelisiniz. Kalıcı makyajınızı yapan kişinin becerisi kadar sizin yapacağınız bakım da iyi sonuç için önemlidir. Kozmetik dövmenize iyi bakmazsanız, dövmenizin şekli ve rengi tehlikeye girebilir ve hatta bir enfeksiyonla sonuçlanabilir.

Taze kozmetik dövmenize uygun şekilde bakmak için atmanız gereken adımlar şunlardır:

 • Temizlik dışında dövmeli bölgeye mümkün olduğunca dokunmaktan kaçının.
 • Dövmeli cilde dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın.
 • İlk iki hafta günde iki kez dövmeli bölgeye besleyici bir krem uygulayın (bazı kalıcı makyaj teknisyenleri size antiseptik olabilecek özel bir krem verebilir).
 • İlk hafta, dövmeli bölgeye özel kremden başka bir şey uygulamaktan kaçının. Makyaj yok, dudak kremi yok, yağ yok, eksfoliyan yok, yüz ya da göz kremi yok!
 • Dışarı çıktığınızda şapka takarak güneşe maruz kalmaktan kaçının. Kalıcı makyaj teknisyeninize güneşten korunmak için çinko oksit kremi kullanmayı sorun.
 • Üzerindeki cilt soyulmaya veya kabuklanmaya başlasa bile dövmeyi kaşımayın ve soymayın.
 • Yüzmeye gitmeyin ve kalıcı makyaj uygulamasını takip eden ilk hafta aşırı terlemekten kaçının.
Önce sonra makyaj
Önce sonra makyaj

Doğru Kozmetik Dövme Sanatçısını Seçme!

Kalıcı makyajınızı yapacak kişiyi seçmek son derece önemli bir süreçtir. Sanatçının dövme becerilerinden, kimliğinden ve hijyen kurallarına uyumundan % 100 emin olmalısınız. Ayrıca, yüksek kaliteli, üst düzey kalıcı makyaj araçları ve kozmetik mürekkepler kullandıklarından emin olmak istersiniz.

Öncelikle kalıcı makyaj hizmetini veren farklı salon ve estetik klinikleri araştırarak aramaya başlayın. Yorumları okuyun ve kalıcı makyaj sanatçılarının çalışmalarına ve resimlerine bakın.

Bir salona karar verdikten sonra, bir konsültasyon rezervasyonu yapın. Konsültasyon sırasında salonun veya kliniğin temiz göründüğünden emin olun.

Ardından, sanatçıya kalıcı makyajın tam olarak nasıl görünmesini istediğinizi açıklayın. Yani referans resimleriniz varsa, yardımcı olabilirler. Ancak doğal yüz şeklinizin resimdeki kişiden farklı olacağını unutmayın.

Sanatçı, kalıcı makyajınızın nasıl görüneceğine dair taslak olarak makyaj kullanacaktır. Çizdikleri şeyi beğendiysen, oradan gitmeye hazırsınız! Beğendiyseniz, orada kozmetik dövmenizi yaptırabilir veya daha sonrası için randevu alabilirsiniz.

Çizdiklerini beğenmiyorsanız, ne tür değişiklikler yapmalarını istediğinizi açıklayın. Geri bildirimlerinizle bile beğendiğiniz bir şekil oluşmuyorsa veya ne istediğinizi anlamıyor gibi görünüyorlarsa. Farklı bir sanatçı veya farklı bir salon bulun ve sürece yeniden başlayın.

Tamamen rahat olmadığınız bir sanatçıya kalıcı makyaj yaptırmayın.

Kalıcı Makyaj Maliyeti

Kalıcı bir makyaj seansı, istediğiniz şeye ve seçtiğiniz kliniğe bağlı olarak 1000 TL ile 10.000 TL arasında olabilir. Bir dudak çizgisi dövmesi normalde en düşük maliyetli olandır. Yani 500 TL ila 1500 TL dolara mal olacak. Ayrıca tam bir ruj dövmesi 2000 TL’ye mal olabilir.

Eyeliner ve göz farı dövmeleri orta düzeyde maliyetlidir. Üst ve alt eyeliner makyajları 8.000 TL’ye kadar çıkabilir. Bunun yanında kaş dövmeleri genellikle en pahalı olanıdır.

Dövme Makyaj Maliyetleri
Dövme Makyaj Maliyetleri

Kalıcı Makyaj Ne Kadar Kalır?

Kozmetik dövmenizin solmasının tam olarak ne kadar süreceğini tahmin etmek zordur. Çünkü genetik ve güneşe maruz kalma gibi faktörlere bağlıdır. Eyeliner gibi daha koyu kozmetik dövmeler daha uzun (10 yıla kadar) sürer. Ancak dudak çizgisi veya kaş gibi daha hafif dövmeler sadece 5 yıl kadar sürebilirler.

Kaş mikrobladingi gibi daha nazik teknikler sadece 3 yıla kadar sürermektedir. Ayrıca, bu süre zarfında renk değişebileceğinden veya solmaya başlayabileceğinden, rötuş yapılmasını isteyebilirsiniz.

Kalıcı Makyajın Yaygın Türleri

Çoğu kadının tercih ettiği en yaygın kalıcı makyaj türleri şunlardır:

Kalıcı Dudak Astarı veya Ruj

Bu kalıcı makyaj en popüler türlerinden biridir. Pembe, şeftali veya ahududu doğal görünümlü bir ton kullanılır (dudaklarınızın doğal rengine bağlı olarak). Ayrıca sanatçı dudak çizgisinin dış kenarını doldurmaktadır. Bu normalde yaklaşık bir saat sürer.

Ayrıca tam bir ruj dövmesi yaptırabilirsiniz. Bu 3 saate kadar sürebilir ve kırmızı da dahil olmak üzere herhangi bir gölge yapılabilir.

Kalıcı ruj veya dudak astarı dudakların daha dolgun ve daha eşit renkli görünmesini sağlayabilir. Ayrıca asimetrik bir dudak çizgisini düzeltebilir. Değişen trendleri göz önünde bulundurarak, doğal bir renk türünü tercih etmek daha iyidir.

Kalıcı Eyeliner

Kalıcı makyaj için bir başka popüler seçenek eyeliner’dır. Siyah veya kahverengi olarak alt veya alt kirpik çizgisine uygulanabilir. Göz çevresine dövme yaptırmak korkutucu gelebilir. Ancak, aslında çok hızlı ve diğer kozmetik dövmeler kadar güvenlidir.

Kalıcı bir makyaj sanatçısı, sadece kirpik çizgisini geliştirmek için çok inceden (genellikle ‘kirpik geliştirme’ olarak adlandırılır), dramatik bir kedi gözüne çevirebilir. Ayrıca solmuş dumanlı bir görünüme kadar hemen hemen her göz kalemi etkisini yaratabilir.

Kalıcı eyeliner, hassas gözlere sahip kadınlar ve mükemmel eyeliner şeklini sevenler arasında son derece popülerdir. Gerçekten inanılmaz bir sanatçı, biraz eşit olmayan gözleri olan herkes için kalıcı eyeliner ile simetri yanılsaması yaratabilir.

Kalıcı Makyaj Türleri
Kalıcı Makyaj Türleri

Kalıcı Göz Farı

Bazı kozmetik dövme sanatçıları, göz kapağınına tek bir renkle dövmeli kalıcı göz farı yapabilirler. Çok popüler bir kalıcı makyaj seçimi değildir. Ayrıca modern veya değerli görünen kalıcı göz farı örnekleri oldukça azdır.

Kırışıklığın hemen üzerinde uygulanan bir toz etkisindeki hafif bir taupe hayal edebilirsiniz. Yani muhtemelen güzel görünür. Ancak yetenekli kalıcı makyaj uzmanları bile gerçek makyajın sahip olduğu tonlu etkiyi elde etmekte zorlanabilir.

Kalıcı Kaşlar

Kaş dövmesi yapmanın birkaç farklı yolu vardır. Eski okul tarzı, çoğunlukla hoş olmayan ve korkunç renklere dönüşebilen düz bir renk çizgisiydi. Günümüzde, kaş dövmesinin çok daha doğal görünen ve daha güzel birkaç formu daha vardır.

Kalıcı kaşlar, tıpkı yumuşak makyaja benzeyen toz tarzında yapılabilir. Bunun yanında üç farklı mürekkep tonu ile ombre tarzında da yapılabilir. Microblading olarak da bilinen 3D kaş dövmeleri adı verilen yarı kalıcı bir seçenek de vardır.

Microblading geleneksel bir kozmetik dövme değildir. Yani bunun yerine tüylü bir kaş etkisi yaratan bıçak şeklinde bir iğne kümesi ile yapılır. Cilde derinlemesine girmez ve 2 yıldan daha fazla sürmez.

Tüm bu yöntemler ve kombinasyonlar, saç dökülmesinden muzdarip veya kaşlarını doldurmakta zorlanan insanlar için harika olabilir.

"<yoastmark

Kalıcı Makyaj Sildirme

Bu makyaj adındaki kadar kalıcı değildir. Yani yıllar boyunca kozmetik dövme solmaya başlayacağından ve prosedürü tekrarlamak isteyebilirsiniz. Bu yüzden yüzünüzden anında silmek istediğiniz bir felaketle karşılaşabilirsiniz.

Normal dövmelerde olduğu gibi, kalıcı makyajı çıkarmak oldukça zor olacaktır. Yani genellikle lazer resurfacing, dermabrazyon (mikrodermabrazyondan daha gelişmiş, daha zorlu bir güzellik prosedürü) uygulanabilir. Bunun yanında cerrahi çıkarma gibi daha sert güzellik prosedürleri ile yapılabilmektedir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.