Güzel Bilgiler

Geçici Dövme Nedir, Nasıl Yapılır | En Güzel Örnekler 2024

3Geçici Dövme Nedir, Nasıl Yapılır? En Güzel Örnekler 2024 | Dövme yaptırmak son derece heyecan verici bir şey olabilir. Yani dövmeler, vücudunuzun üzerinde duran inanılmaz bir sanat eseridir. Geçmiş zamanlarınızı, geçmiş benliğinizi ve yaşam tarzınızı da ömür boyu hatırlatırlar. Ancak, birçok insan uzun ömürlü olmaları ve onları çıkarmanın zorlukları yüzünden dövmeler konusunda şüphecidir. Bazı endişeler oldukça normaldir! Yani ya dövme berbat olursa ya da enfeksiyon kaparsam? Eğlenceli bir zaman aniden bir kabusa dönüşebilir! Ayrıca yapabileceğiniz tek şey orada oturmak ve lazerle dövme silmenin acısına katlanmaktır.

2024’de te dövmeleriniz geçici, mutluluklarınız kalıcı olsun!

Geçici Dövme Örnekleri!
Geçici Dövme Örnekleri!

Ancak, insanoğlu karşılaştığımız her soruna bir çözüm yaratmayı başardı. Yani dövmeler de bir istisna değil. Eğer bir dövmeye tamamen bağlanmaktan korkuyorsanız, her zaman geçici dövmeler deneyebilirsiniz. Bu dövmeler ağrısız olacak, uzun sürmeyecek ve kolayca kaldırılacaktır. Ayrıca hayalini kurduğunuz bir dövmenin vücudunuzda nasıl durduğunu zahmetsizce görmüş olacaksınız!

Geçici Dövme Nedir, Nasıl Yapılır? En Güzel Örnekler 2024!

Aşağıdaki paragraflarda, geçici dövmenin ne olduğu ve nasıl çıkartılacaklarına bir göz atacağız. Tabii ki, size bazı harika ve mükemmel tasarım önerileri vereceğiz. Lafı daha fazla uzatmadan başlayalım!

Yapıştırma dövmeler
Yapıştırma dövmeler

Geçici Dövmeler Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler Var!

1- Kalıcı Olmayan Dövme Nedir?

Yani adından da anlaşılacağı gibi geçici dövme anlamı oldukça açıktır. Elbette kalıcı değildirler ve doğrudan cildinize mürekkep emdirilmez. Geçici dövmeler, gerçek dövmeleri taklit etmek için cilde sürülen geçici görsel tasarımlardır.

Bu dövme tasarımları, cilde çok daha kolay aktarmak için önce kullanacağınız bir kağıda yazdırılır. İşlem tamamen ağrısızdır ve aktarılması, kurutulması minimum çaba ve zaman alır. Cilde bir kez uygulanan bu dövmeler, ertesi gün veya bir hafta boyunca ciltteki proteinler ve kollajen ile reaksiyona girmektedir.

Yapıştırma dövmeler
Yapıştırma dövme

Eğer baskılı dövmelerden bahsetmemiz gerekirse çocuklar onlara bayılır. Bir kutu sakızdan çıkarıp kolayca uygulayabilirsiniz. Bunlar eğlenceliktir ve çok kısa ömürleri vardır. Ayrıca bu geçici dövmeler oldukça benzer yapıdadırlar. Elbette çocuklar tarafından kullanılabilirler ancak bahsedeceğimiz baskılı dövmeler sadece yetişkin kullanımı için tasarlanmıştır. Kalıcı dövme yaptıracaksanız önce geçici dövme ile prova yapmanız şiddetle tavsiye olunur!

2- Geçici Dövmeler Ne Kadar Kalır?

Geçici dövmelerin çoğu bir ile iki hafta arasında kalırlar. Ancak, ne kadar sürecekleri birkaç şeye bağlıdır. Örneğin, geçici bir dövme kıyafetlere sürtmeyeceği bir yere yerleştirilirse daha uzun süre dayanması muhtemeldir. Ve tabii ki, dövmeyi temiz ve kuru bir cilde yaptıysanız daha uzun süre kalacaktır.

Ayrıca vücutta pürüzsüz bir cilt bölgesi ve yani minimum kırışıklıklara sahip bir yer seçmeniz önerilir. Böylece dövme daha uzun süre kalacaktır. Aynı zamanda pürüzsüz ve daha çok gerçek bir dövme gibi görünecektir. Dövmeyi yerleştireceğiniz bölgedeki kıl ve tüyleri alabilirsiniz. Kıllar dövmenin yapışmasını zor hale getirebilir bu yüzden normalden çok daha hızlı parçalanırlar.

Baskılı Dövmeler!
Baskılı Dövmeler!

İpucu: Geçici dövmenizin daha uzun sürmesini istiyorsanız, koruyucu olarak bilinen malzemelerden sürebilirsiniz. Dövmelerinizi korumak için online olarak koruyucu sprey araması yapabilirsiniz.

3- Farklı Geçici Dövme Türleri Var mı?

Üç tür geçici dövme vardır. Ancak, sadece bir tür geçici dövme gerçek mürekkepli dövmelere benzer. Yine de, biz hepsinin neler olduklarına bir göz atalım;

Kına dövmeleri

Bazıları kına dövmelerini gerçek geçici dövmeler olarak kabul etmezler! Ancak biz öyle olduklarını düşünüyoruz. Kına dövmeleri özellikle Güney Asya’da popülerdir. Mürekkep, daha sonra kına ezmesine dönüşecek olan toz benzeri bir maddeye öğütülmüş yapraklardan yapılır. Ayrıca dövmeler nadiren siyahtır; mürekkep bitki bazlı olduğu için kına dövmeleri genellikle kahverengi ve kırmızı tonlarda olurlar.

Kına el dövmesi
Kına el dövmesi

Kına için sadece doğal bitki bazlı malzemeler içeren Kına ezmesi kullanmanızı öneririz. Önceden karıştırılmış veya hızlı boyadığı iddia edilen kına macunları riskli olabilir. Ayrıca genellikle ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilecek ve iz bırakabilecek katkı maddeler içerebilirler.

Baskılı Dövmeler

Yani bunlar en yaygın geçici dövme türleridir ve gerçek dövmeye en çok benzeyenlerdir. Bu dövmeler cilde bastırılır ve sadece kağıda biraz nem eklenerek geçirgen kağıttan dövme şekli aktarılır. Bu makale geçici dövmeler hakkında olduğundan, üçüncü geçici dövme türüne geçelim.

Airbrush Geçici Dövmeler

Bu dövmeler yüksek teknolojili geçici dövmelerdir. Ayrıca birçok dövme sanatçısı bunları sever. Dövmenin tasarımı özel bir airbrush makinesi kullanılarak cilde püskürtülür. Yani bu, dövme dünyasını keşfetmenin ve kalıcı bir dövmeye tam bir bağlılık için hazır olup olmadığınızı görmenin harika bir yoludur. Airbrush dövmeleri genellikle 10 güne kadar kalırlar ve tamamen ağrısızdır.

Airbrush gecici dovme
Airbrush gecici dovme

 

Geçici Dövmeler Su Geçirmez mi?

Evet, bazı ve airbrush dövmelerinin çoğu su geçirmezdir. Suyun dövmeyi kaldırma korkusu olmadan geçici bir dövme ile kolayca yüzmeye gidebilirsiniz. Ayrıca uzun banyolar yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu, dövmeyi sadece su ve biraz sabun kullanarak çıkaramayacağınız anlamına da gelir.

Geçici Dövme Kolayca Kaldırılır mı?

Evet! Geçici dövmeler kolayca kaldırılır. Ancak su geçirmez oldukları için su ve sabun kullanılarak çıkarılamazlar. Yani bunun yerine, geçici dövmeleri çıkarmak için alkol, bebek yağı veya el dezenfektanı ile ovmak gerekir.

Değişik Geçici Dövmeler
Değişik Geçici Dövmeler

Aşağıdaki Geçici Döveme kaldırma yöntemini öneriyoruz.

 • Pamuklu bir ped veya bezin üzerine biraz alkol veya bebek yağı sürün.
 • Pamuklu pedi / bezi dövmenin üzerine yerleştirin ve yaklaşık 10 ila 20 saniye tutun.
 • Pedi/ bezi çıkarın ve ciltte herhangi bir dövme kaldıysa işlemi tekrarlayın.
 • Tamamen çıkardıktan sonra, bölgeyi yıkayın ve kurutun.
 • Cildi sakinleştirmek için biraz nemlendirici losyon uygulayın.
 • Dövmeleri asla cildinizden kazıyıp silerek çıkarmaya çalışmayı!

Bu yöntem kullanılarak hem baskı hem de airbrush geçici dövmeleri çıkarılabilir. Ancak, kına dövmelerini çıkarmak biraz daha zor olabilir. Her iki durumda da, bebek yağı ile ovmak en iyi şekilde çalışacak seçenek gibi görünüyor.

"<yoastmark

Geçici Dövmeler Güvenli midir?

Kalıcı olmayan dövmeler polimerler, vernikler, renklendirici ve reçineler gibi bileşenler içerir. Ancak bu korkutucu içerik listesine rağmen, eğer son derece hassas bir cildiniz veya cilt rahatsızlığınız yoksa. Yani bu durumda geçici dövmelerin kullanım için mükemmel ve güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca dövmeler cildin içine değil değil yüzeyine uygulandığından, enfeksiyon veya alerjik reaksiyon olasılığı oldukça düşüktür.

Ancak, kına dövmeleri yaptırmaya karar verirseniz, son derece dikkatli olmanız gerekir. Hızlı etki gösteren veya önceden karıştırıldığını iddia edilen kına macunları satın almaktan kaçının. Ayrıca bunlar genellikle FDA onaylı değildirler ve ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilirler. Hatta cildi yakabilen ve iz bırakabilen katkı maddeleri ve bileşenler içerebilirler.

Geçici gezegenler dövmesi
Geçici gezegenler dövmesi

Not: Geçici dövmeler veya geçici karbon mürekkep, elektromiyografi olarak bilinen invaziv olmayan bir yöntemle de geniş uygulama alanına sahiptir. Bu yöntem, kas teşhisi, beyin-makine arayüzeyi, yaralanma sonrası rehabilitasyonunda elektrot-cilt teması kurmak için metalik elektrotlar kullanılarak yapılmaktadır.

Geçici Dövme Maliyeti Ne Kadardır?

Geçici bir dövmenin maliyeti, dövmenin boyutu veya tasarımı gibi birçok faktöre bağlıdır. Tabii ki, daha küçük dövmeler daha büyük olanlardan daha ucuz olacaktır. Yani bu anlamda, geçici dövme markalarının çoğu temel, küçük dövme tasarımları için maliyeti 50 TL’den başlıyor. Fiyatlar üst düzey, ayrıntılı ve daha büyük bir geçici dövme için 200-300 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Air-Brush yöntemi söz konusu olduğunda, kesinlikle daha pahalıdırlar. Bu dövmeler, çocukların bile evde yapabileceği baskı dövmelerin aksine gerçek bir dövme sanatçısı tarafından yapılması gerekir. Bu nedenle tasarımın karmaşıklığına ve boyutuna dayanarak, bir Airbrush geçici dövmesinin maliyeti 500 TL’den başlayabilir. Genellikle saat başına ödeme talep ederler.

Sprey dövmeler
Sprey dövmeler

Geçici Dövme Nasıl Uygulanır?

Dövmenin şık görünmesi ve mümkün olduğunca uzun sürmesi için ne yapmalı? Yani aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirli bazı talimat izleyerek uygulamanız gerekir.

 • Cildinizin temiz ve kuru olduğundan emin olun.
 • Uygulama alanının pürüzsüz ve tüysüz olduğundan emin olun.
 • Dövmeden şeffaf folyoyu çıkarın.
 • Tasarımı cilde yüzüstü yerleştirin.
 • Tasarım kağıdının üzerine nemli bir bez, havlu veya sünger yerleştirin ve sıkıca tutun.
 • Nemli bezi en az 30 saniye tasarımın üstünde tutun (veya dövme markası tarafından önerilen süreyi takip edin).
 • Dövmeyi yaptıktan sonra bir kağıt havlu kullanarak kurulayın.
 • Nemlendirici bir losyonun ince bir tabakasını uygulayabilirsiniz (gerçekten çok ince bir tabaka olduğundan emin olun).
Yazı kalıcı olmayan dövmeler
Yazı geçici dövme

Geçici ve Yarı Kalıcı Dövmeler Aynı mıdır?

Evet ve hayır! Geçici ve yarı kalıcı dövmeler arasındaki tek fark, yarı kalıcı olanların sadece ciltte kalmamasıdır. Bu dövmelerin formülü cilde biraz batmasını sağlar. Ayrıca bu da daha uzun süre dayanmalarını sağlar. Ama o zaman bile, bu dövmeler maksimum iki hafta sürebilir. Geçici dövme OK ama kalıcı dövmelerden pek hoşlandığımı söyleyemem!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.