İnsan

Dövme Yaptırmak, Avantajları ve Dezavantajları

Dövme Yaptırmak, Avantajları ve Dezavantajları | Dövmeler, mürekkep, boya ve pigmentlerinin iğne uçlu makineler  tarafından işlenmesi ile yapılan bir vücut süslemesi şeklidir. Bu tür vücut modifikasyonlarına dövme denir. Geçici veya kalıcı olabilirler.

Dövme Yaptırmak, Avantajları ve Dezavantajları!

Bu yazıda kalıcı dövmelerden bahsedeceğiz. Mürekkep dermis olarak bilinen cildin ikinci tabakasına yerleştirilir. Daha sonra oluşan yara kabukları yeni tabaka altında tasarımı ortaya çıkarak şekilde iyileşir. Yani dövme deri hücrelerini deforme edilerek yapılır!

Dövme yaptırmak faydalar
Dövme yaptırmak faydalar

Dövmenin tarihi:

Dövmeler çok eski bir geleneğin bir şeklidir. Bunun yanında günümüzde, her zamankinden daha popüler ve sosyal olarak kabul görmüştür. Tarih öncesi insanların dövmeyi bildiğinin ve uyguladığının bir çok kanıtı bulunaktadır. Fransa, Portekiz ve İskandinavya’da keşfedilen ve en az 12.000 yaşında olan dövme araç gereçleri bunları ortaya koymaktadır.

Dövmelerin dünyanın çeşitli yerlerinde farklı algılanmaları olmuştur. Eski Mısır ve Hindistan’da dövmeleri iyileşme yöntemleri ve dini ibadet yöntemleri olarak kullandılar. Ayrıca onlar aynı zamanda toplumdaki statünün işaretleriydi. Bunun yanın bir cezaydı.

Filipinler’deki dövmeler rütbenin ve başarıların işaretleriydi. Ayrıca oradaki insanlar dövmenin büyülü özelliklere sahip olduklarına inanıyorlardı. Ancak Avrupa’da, Roma İmparatorluğu altında Hıristiyanlığın yükselişi ve kitlesel olarak benimsenmesiyle işler değişti. Dövmeler aniden insanlık dışı bir uygulama olarak kabul edildi ve imparatorluk genelinde yavaşça yok oldu.

Dövmelerin en eski fiziksel kanıtı, Alpler’de Ötzi adı verilen eski bir mumyada bulunmuştur. Tarih öncesi bu insan MÖ 5 ila 4’de yaşamıştı.

Dövme Yaptırmak: Avantajlar ve Dezavantajlar:

Ne tür bir mürekkep kullanacaksınız, dövmeniz kalıcı mı, geçici mi olacak? Yani karar tamamen size kalmış. Bunlarla birlikte diğer bazı piercing türleriyle aynı şekilde, dövmelerin çok sayıda iyi ve olumsuz yanı vardır.

Dövme Yaptırmanın Faydaları:

1. Dövmelerin Sağlık Yararları:

Yeni bir çalışma, dövme yaptırmanın vücudun bağışıklık tepkisini teşvik ederek bağışıklığınızı artırdığını göstermiştir. Bununla birlikte insan vücudu, alışarak veya ona karşı savaşmak için antikor üretebilir. Yani her türlü dış faktöre karşı savaşan bir sistemdir. Dövme yaptırmak vücudumuzu dış safsızlıklarla mücadeleye hazır hale getirir. Böylece bağışıklık gücünüzü arttırır.

2. Kendini İfade Etme Biçimi:

Dövmeler kendini ifade etmenin en önemli şekillerinden biridir. Yani bir çok görüşü, kişiliği ifade etmenin veya başka bir kişi, grup veya fikirle dayanışma sergilemenin bir yoludur. Vücudunuzu işaretler ve değiştirirsiniz. Ayrıca bazıları onları sadece kendilerini güzelleştirmenin bir yolu olarak görürler. Böylece vücutlarını boş bir tuval olarak kullanırlar.

3. Dövme Yaptırmak, Duygusal Bileşenler:

Talihsizlikler veya özellikle zor yaşam deneyimleri yaşayan bireyler için dövme yaptırmaya meyillidir. Yani dövmeyi bu şekilde açıklarlar. Gittiğiniz herhangi bir yerde kaybettiğiniz değerli birini yanınızda taşımayı hissetme seçeneğine sahipsiniz. Bunun yanında yendiğiniz bir engeli sürekli hatırlatmak size güç verebilir.

Örneğin, depresyondan mustarip olanların çok azı noktalı virgül bir dövmeye karar verir! Umudu ve sevgiyi yaşayanlar ise onu seçer. Çünkü edebiyatta, bir yazar bir cümleyi bitirmek istemediğinde noktalı virgül kullanılır.

4. Vücuttaki izlerini ve yaraları örtmek:

İnsanlar, bedenlerindeki sevmedikleri veya tercih etmedikleri şeylerden kurtulmak için bir dövme yaptırmayı düşünebilir. Doğum lekeleri, çatlaklar vb.

Sırt dövmesi
Sırt dövmesi

5. Konuşma Başlatıcı:

İnsanların dövmelerinizi gördüklerinde sosyal zarafetinizi kaybetme riskiniz vardır! Ancak bazılarıda büyülenebilir ve kendilerini sizinle paylaşmaları gerektiğini düşünebilirler

Dövme sahip olan iki kişi veya sadece dövme meraklı biriyle tanışmak harika olabilir. Yeni bir diyaloğa başlamanın inanılmaz bir yöntemidir. Çünkü artık ikiniz de ortak bir şeyler paylaşabilirsiniz ve muhabbet hiç bitmez.

6. Dövme Yaptırmak, Özgüven ve Benlik Saygısının Geliştirilmesi:

2.395 üniversite öğrencisi arasında yapılan bir ankete göre, dövmeler ve özgüven arasında bir ilişki olduğu bulundu. Ne kadar çok dövme olursa, o kadar çok özgüven artar görüşü ağır bastı.. Dört veya daha fazla dövmesi olan katılımcıların daha az dövmesi olanlara göre önemli ölçüde daha yüksek benlik saygısı vardı.

Bu özellikle depresyon öyküsüne işaret edenler için geçerliydi. Bunun açıklaması, bir dövmenin size kendini kontrol etme hissi vermesidir. Ayrıca kaybolan veya yitirilen bir şeyi kurtarmanıza yardımcı olması olabilir.

7. Mezara Kadar Sizinle:

Doğru nedenlerle, doğru uzmanlar tarafından ve sizi ifade eden bir fikirle dövme yaptırırsanız. Hayatınız boyunca şaşırtıcı ve önemli bir sanat eseri giyeceksiniz.

Anne dövmesi
Anne dövmesi

Dövmelerin Dezavantajları:

Neden dövme yaptırmamalısın? Aşağıda dövme yaptırmak konusunda olumsuz olan şeyler bulunmaktadır.

1. Kariyer Yolunuzu Sınırlayabilir:

Toplumlar her geçen gün dövmelere giderek daha açık hale geliyor. Ancak bu beden sanatıyla ilgili, hayattınız boyunca elde ettiğiniz mesleğinizi etkileyebilecek tabular var. Yani dövmelere izin verilmeyen çok sayıda iş ve kariyer vardır. Günümüzde, yetenekli insanlar bile iş bulmakta zorlanıyor. Bu sebeple dövme yaptırmak bunu daha da zorlaştırabilir.

Bazı insanların içgüdüsel olarak olumsuz bir tepkisi vardır. Yani bu da sizi belirli iş türlerinden uzaklaştırabilir.

Örneğin, şaşırtıcı bir şekilde beyaz yakalı ofis memurları bireyin nitelikli olup olmadığına bakılmaksızın iş vermeyebilirler. Bariz el ve yüz dövmeleri olan birinin askerlik kariyeri pek mümkün değildir.

2. Dövme Yaptırmak, İnsanlar Sormaya Devam Edebilir:

Sahip olduğun her dövmede tenkit edilmekten daha sinir bozucu bir şey yoktur. Dövme yaptırmaya başladığınızda, hakkınızda bazı bilgiler almaya çalışan bireylerin bombardımanına hazır olun!

3. Sağlık Riskleri:

Bazı dövme mürekkeplerinin aşırı duyarlı tepkilere neden olduğu bilinmektedir. Birçok ülkede saygın dövme salonları kontrol edilir. Yani iğneler ve ekipmanlar için temizlik standartlarını uyulmalıdır. Bununla birlikte, dövmelerden kaynaklanan bulaşma ve hastalık tehlikeleri hala vardır. Yanlış sterilize edilmiş iğneler enfeksiyon riskini artırabilir.

Bu hastalıklar bakteriyel kontaminasyondan hepatit ve HIV’e kadar uzanabilir. Aynı zamanda, yeni dövmelerinize doğru şekilde bakmadığınızda hastalanma tehlikeleri vardır.

4. Kalıcıdır:

10 yıl sonra da şu anda vücuduna yaptıklarından mutlu olacak mısın? Bunu yapacağından emin misin?

Dövmeler vücudunuza kalıcı olarak yapışırlar. Ayrıca şu anda hoş gördüğümüz şeyler yaşamın ilerleyen zamanlarında onları küçümsemeye, dışlamaya dönüşebilir. Yani bu insanın doğasında vardır. Bu nedenle, daha sonra değişmeyen bir şey için çıkmaz bir sokağa girmeye gerek yoktur. Ayrıca dövme, kişinin hayatındaki kötü zamanların bir hatırlatıcısı olabilir.

5. Dövme Yaptırmak acı Verici Olabilir:

Acıyı kaldıramayacağınızı ve hareketsiz kalamayacağınızı düşünüyorsanız. Dövme yaptırmak iyi bir fikir olmaya bilir. Bazen ilk kez karşılaştığınız acılar buna değer olabilir. Ancak dövmeler muhtemelen bunun iyi bir örneği değildir.

Örneğin, dövme dükkanına girdiğinizi ve dövme sanatçısı “silahı” kullanmaya başladığında. Dövmeniz batırıldıktan sonra kıpır kıpır zıplamaya başladığınızı hayal edin.

Dövme yaptırmak avantajlar dezavantajlar
Dövme yaptırmak avantajlar dezavantajlar

6. Alerjiler:

Birçok insan dövme mürekkeplerine karşı çeşitli reaksiyonlar geliştirirler. Yani hassas bir cilde sahiptirler. Bu durum cilt alerjisine, döküntülere ve kaşıntı hissine neden olabilir.

Dövme Yaptırmak, Sonuç:

Dövme yaptırmak konusunda kafanızda herhangi bir tereddüt var mı? Onları çözdüğünüzden emin olmalısınız. Dövmeleriniz günümüz dünyasında muhtemelen havalı görünecektir. Ancak dövme sildirme maliyetleri ve uzun tıbbi prosedürler unutulmamalıdır!

 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.