Faydalı Bilgiler

Teflon nedir? Riskler ve Çözümler!

Teflon nedir? Riskler ve Çözümler |  Yapıştırmayan tava ve tencereler birçok kadına çok pratik bir çözüm gibi görünüyor. Yani “Bu tavada ne pişerse pişsin yapışmıyor, kolayca yıkanabiliyor.” deniliyor.

Oysa Jennifer McKinley “www.organicconsumers.org” sitesinde yayınlanan yazısına göre, bu tava ve tencereler “göründüğü gibi degil!” Yapıştırmayan tavaların özelliğini sağlayan “Perflurooctanoic Acid (PFOA)” maddesidir. Teflon ve diğer yapıştırmaz yüzeylerin üretimleri sırasında da kullanılıyor.

"<yoastmark

Teflon nedir? Riskler ve Çözümler!

Teflon üreticisi şirketler PFOA’nin sadece üretim sürecinde kullanıldığını, tencere ve tava gibi nihai ürünlerinde bulunmayacağını iddia ediyorlar. Ancak ABD’de kadın, erkek ve çocukların yüzde 95’inin kanında bu kimyasal bulunduğu, bazı araştırmaların, bu kimyasalın pankreas, karaciğer, testis ve meme kanseri riskini artırabileceği hamilelikte düşük riski, kilo kaybı, tiroid problemleri, bağışıklık sisteminde zayıflık gibi farklı sorunlarla da ilişkili olabileceği ifade olunuyor.

Johns Hopkins Bloomberg Halk Saglıgı Okulu’nun yaptığı bir araştırmada; Şubat 2007’de 300 yeni doğan bebeğin kanlarındaki PFOA ve diğer florine kimyasalların seviyesi ölçüldü. Kanında yüksek oranda PFOA bulunan bebeklerin doğum tartısının daha düşük, kafatası çaplarının daha küçük olduğu görüldü.

Environmental Working Group isimli çevre örgütü ise yayınladığı raporda PFOA kimyasalının İtalya, Rusya, Japonya, ABD ve Belçika’da doğal ortamlarında yaşayan yabani hayvanların kanında, fok balıkları ve yunuslar gibi deniz canlılarının dolaşım sisteminde görüldü.

Teflon nedir riskleri nelerdir?
Teflon nedir riskleri nelerdir?

Teflon Risklerine Karşı Ne yapmalı?

Yemek pişirirken daha sağlıklı malzemeleri tercih etmelisiniz. Beslenme uzmanları en çok cam ve toprak malzemelerin kullanılmasını öneriyorlar. Toprak güveçlerde ağır ateşte yapılan yemekleri en sağlıklı yemekler arasında sayıyorlar.

İkinci sırada ise dökme demir tava ve tencereler var. Daha sonra kalaylı bakır, çelik ve emaye kaplamalı tence-
re ve tavaları tercih edebilirsiniz. Burada saydıklarımızdan hangisini kullanırsanız kullanın, yemeğinizi pişirdikten sonra fazla bekletmeden yemeye çalışın.

Yemeklerinizi saklamanız gerektiğinde metal veya plastik kapları değil cam veya boyasız porselen kapları
tercih edin.

Sonuç olarak zor olsa da teflon tavalardan vazgeçin! Çünkü yemeğinizi pişirdiğiniz kaptaki malzeme yüksek sıcaklıkta mutlaka besinlere geçecektir. Ve bu malzeme zehirliyse gerisini siz düşünün!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.