Faydalı Bilgiler

Gökkuşağını Ye | Renkli Diyet İçin İpuçları

Renkli Diyet İçin İpuçları | Gökkuşağını Yiyin! Sağlıklı bir yaşam tarzı, herkesin çaba göstermesi gereken bir şeydir ve bu düşündüğünüz kadar zor değil. Diyet ve egzersiz, hayatınızı en iyi şekilde yaşamak için önemlidir ve iyi sonuçlar elde etmek için mutlaka bir fitness fanatiği olmanız gerekmez.

Yiyecekler fiziksel sağlıkta hayati bir rol oynar. Yediğiniz yiyecekler size hayatınızı idame ettirmek için gereken besinleri vermelidir. Ancak, tüm gıdalar eşit yaratılmamıştır. Gökkuşağı diyetini duydunuz mu? Temel olarak ‘Gökkuşağını Ye’ meyve ve sebze tüketimini gerektiren sağlıklı beslenme için kullanılan bir terimdir. İsminden de anlaşılacağı gibi, meyve ve sebzeleri temsil eden bir renk paletidir.

Gökkuşağını Ye, aynı zamanda çocukları ve aileleri daha renkli bir diyet yemeye teşvik eden geniş kapsamlı bir beslenme programıdır. Karnınıza gök kuşağını nasıl dolduracağız ona bir bakalım.

Renkli Diyet ve Gökkuşağı Diyetinin Faydaları

Çoğu meyve ve sebze yeşil, kırmızı, mavi, mor, turuncu, kahverengi ve sarı gibi çeşitli renklerde olma eğilimindedir. Her renk, doğal iyileştirici bileşikler olan fitokimyasalları taşır. Fitokimyasallar aslında bitkilere renklerini veren pigmentlerdir.

Renk çeşitliliğine ek olarak, fitokimyasallar iyi bir antioksidan, vitamin ve mineral içeriğine sahiptir. Bu doğal bileşikler vücudu besleyerek yaşamı idame ettirir ve insan yapımı herhangi bir hap veya iksirden çok daha güçlüdürler.

Renkler ve İlgili Sebzeler/Meyveler

İyi bir fitokimyasal dozu olmadan, vücudunuz hastalığa ve düşük performansa duyarlı hale gelecektir. 2013 yılında CDC, ülkedeki yetişkinlerin sadece %13’ünün meyve alım ihtiyaçlarını karşıladığını belirtmiştir.

Hadi renk spektrumundaki çeşitli meyve ve sebzelere bir göz atalım.

Kırmızı yiyeceklerin diyabeti azalttığı, cilt kalitesini iyileştirdiği ve kanserle mücadele ettiği bilinmektedir. Popüler kırmızı yiyeceklerden bazıları şunlardır:

 • Kiraz
 • Çilek
 • Kırmızı Pancar
 • Domates
 • Nar
 • Karpuz
 • Kırmızı Soğan Cücüğü

Kırmızı pancarların vücuttaki nitrik oksit seviyelerini etkilediği bilinmektedir. Kan basıncını ve ayrıca kolesterolü düşürebilirler.

Domatesler için yapılan çalışmalar, yüksek likopen seviyeleri sayesinde düzenli tüketimin prostat kanseri riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Sulu bir karpuz, hafif ereksiyon bozukluğu için iyileştirici olan sitrülin bakımından zengindir.

Tabii ki, taze çiftlik ürünü sebzeler ve meyveler için en iyi sonuçları verir.

Renkli Diyet, Gökkuşağı Diyeti
Renkli Diyet, Gökkuşağı Diyet

(Resim: lisapappalardoCC BY 2.0 tarafından “Gökkuşağını ye“)

Sarı ve Turuncu gıdalar göz sağlığını geliştirmek, bağışıklık desteğini artırmak ve kalp hastalığı riskinizi azaltmak için iyidir. Sarı ve turuncu gıdalarda bulunan ana besinlerden bazıları C vitamini ve A vitaminidir.

Lutein ve zeaksantin, yaşa bağlı sarı nokta hastalığıyla mücadele ettiği kanıtlanmış güçlü antioksidanlardır. Bu kategorideki bazı popüler yiyecekler portakal, mango, havuç, ananas ve mısırdır.

Yeşil meyveler ve sebzeler her yaştan insan arasında çok popülerdir ve bunların vücudu toksinlerden arındırdığı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Bu nedenle ‘yeşil yapraklı’ terimi çok popülerdir. Yeşil meyveler ve sebzeler, kemik/kan sağlığını geliştirmek için mükemmel olan izoflavonlar ve izotiyosiyanatlar gibi vitaminlerle doludur. Bu kategori şunları içerir:

 • Ispanak
 • Brokoli
 • Kara Lahana
 • Kuşkonmaz
 • Avokado

Renkli Diyet, GökKuşağı Meyva ve Sebzeler

Mor/Mavi ürünlerin zihinsel bilişselliği desteklediği, cilt sağlığını iyileştirdiği ve kanseri azalttığı bilinmektedir. Bu gıdalar yaşlanma karşıtı ve kanser karşıtı özelliklerle dolu olduğu için iltihabı azaltmak oldukça mümkündür. Koyu mor renk tonuna sahip yiyecekler antioksidanlarla doludur. Yaban mersini, kuru erik, erik, incir ve kuru üzümü düşünün.

Kahverengi/Beyaz renkli yiyecekler kemiklerinizi ve kalbinizi güçlü tutmak için iyidir. Bu renkler görünüşte o kadar canlı değildir, ancak mineral bakımından zengin bileşikler sayesinde yerlerini alırlar.

Örnek olarak, yaşlı sarımsak, Antiinflamatuar ve alerjiyi engelleyen etkiler ürettiği bilinen allisin ve kuersetin içerir.

Bazı popüler kahverengi/beyaz yiyecekler arasında soğan, mantar, yaban havucu ve karnabahar bulunur.

Renkli Bir Diyet Yapmanın İpuçları

Renkli bir diyet yemek zor değil çünkü mevcut tüm ürünler yerel süpermarketinizde bulunur. Ayrıca tohumlara yatırım yaparak veya Yetiştir, Pişir, Ye (Prime Video’da yayınlanıyor) belgesel dizisinde olduğu gibi kendi ürünlerinizi yetiştirerek de tasarruf edebilirsiniz.

Hafta boyunca koyu renkli fasulye ile süslenmiş küçük salatalar yemeye çalışın. Öğünlerinizde sebzeleri ve meyveleri barındırmanın bir yolu, yulaf ezmenizi kırmızı meyvelerle doldurmak veya hamburger yerken marul sarmaları eklemektir.

İşte bu kadar. Bu yiyecekleri ve ipuçlarını yaşam tarzınıza uygulamak sizi sağlıklı ve mutlu tutabilir. Her şeyden ve renkli yiyin uzmanları iyi dinleyin! Hadi afiyet olsun.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.