Faydalı Bilgiler

Taze Sebze ve Meyvelerin Yıkanması | Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Taze Sebze ve Meyvelerin Yıkanması konusunda neler yapılmalı neler yapılmamalı? 2009 tarihli aydınlatıcı Fresh belgeselinde bir çiftçi, “Kimyasal tarım uyuşturucu yolculuğu gibidir. Aynı etkiyi elde etmek her yıl daha fazla zaman alır.” Tarım işi, kimyasal müdahale yoluyla mahsul verimini en üst düzeye çıkarmak için çalışırken, pek çok aile sebze ve meyvelerini düzgün bir şekilde yıkama konusunda başarısız olmaktadır.

Taze ürünlerin düzgün bir şekilde temizlenmesi toprağı, mikrobiyal patojenleri ve pestisitleri temizler. Taze ürünlerde bulunan vitamin, antioksidan ve mineral açısından zengin bir beslenmenin faydalarını muhtemelen anlıyorsunuzdur. Ancak, pazardan veya marketten eve getirdiğiniz meyve ve sebzeleri nasıl doğru bir şekilde yıkayacağınızı biliyor musunuz?

Taze Sebze ve Meyvelerin Yıkanması. Sebze ve Meyve Yıkama İhtiyacı

Taze ürünleri tüketmeden önce yıkamanız için birçok neden vardır. Meyve ve sebzeleriniz topraktan doğmuş ve taze satın alınmış olsa da, yüzeylerinde kalıcı ve görünmez tehlikeler olabilir. Birçok çiftçi, ürünlerle beslenebilecek ve ürünlere zarar verebilecek böcekleri öldüren pestisitleri kullanır. Bu kimyasallar taze ürünlerinizde bulunmaya devam edebilir.

Bu pestisitlerin vücudunuz üzerinde ne gibi etkileri olabileceğini merak ediyor olabilirsiniz. Human Reproduction Journal’da yayınlanan yakın tarihli bir araştırmaya göre, bu kimyasallardan bazıları kadınlarda üreme sorunlarına, erkeklerde kısırlığa yol açabilir.

Bir diğer potansiyel tehlike ise salmonella veya E. coli gibi mikrobiyal patojenlerdir. Vücudunuza norovirüse yol açabilecek bakteriyel mikroplar sokmak istemezsiniz. Ne yazık ki bakteriyel mikroplar çıplak gözle görülemez ve hiçbir doğal görsel inceleme bunların herhangi bir kanıtını ortaya çıkarmaz.

Sebze ve Meyveleri Doğru Yıkamanın Yolu

Artık taze ürünlerin sağlıklı olduğunu anlıyorsunuz, ancak tehlikeli maddelere ve mikroplara maruz kalmaktan kaçınmak için uygun şekilde yıkamak çok önemlidir. Onları musluğun altında çabucak yıkamak, doğramak ve bir pişirme kabında kaynatmak ve o sırada heyecan verici NFL maçınıizlemeye geri dönmek isteyebilirsiniz. Neticede pişecek ve ısı mikropları öldürecektir, değil mi? Belki de değil. Peki FDA‘ya göre meyveleri ve sebzeleri nasıl düzgün bir şekilde yıkarsınız?

İlk olarak, ürünü soğuk akan su altında birkaç dakika iyice yıkayın. Kabak gibi bazı çeşitler için, fazla kalıntıları temizlemek için tasarlanmış bir fırça kullanabilirsiniz. Daha hassas ürünler için akan su yeterli olacaktır.

Ardından, temiz bir bez veya kağıt havlu kullanarak ürünü dikkatlice kurutmanız gerekir. Kurutma işlemi yine de yüzeye yapışmış kalabilen bakterilerin giderilmesine de yardımcı olur.

Marul veya çeri domates gibi kapalı bir pakette gelen bazı ürünler, bunların önceden yıkandığını göstermektedir. FDA, ürün önceden yıkanmışsa, tüketicilerin tadını çıkarmadan önce yeniden yıkamasına gerek olmadığını doğrulamaktadır.

Kaçınılması Gerekenler!

Taze Sebze ve Meyvelerin Yıkanması

Yemeden önce taze ürünlerin temiz olduğundan emin olmalısınız, ancak kaçınılması gereken bazı şeyler vardır. Örneğin, sabun tipik bir ev temizleyicisidir ve taze ürünlerde kullanmak isteyebilirsiniz. Yapmayın. Taze ürünler çok gözenekli olabilir ve daha sonra ne kadar duruladığınıza bakılmaksızın sabunu emebilir. Hassas meyve veya sebzelere sızabilecekleri ve muhtemelen hastalığa yol açabilecekleri için lütfen deterjanlardan uzak durun.

Kaçınılması gereken bir diğer konu, ürünü yıkamadan önce soymayı içerir. Soymadan önce ürünün dışını metodik olarak yıkamanız gerekir; aksi takdirde, bakteri ve diğer malzemeler dış katmandan içeri girebilir.

Ellerinizi yeni yıkamış olsanız da, taze meyve ve sebzeleri temizlemeden önce yeniden yıkamak iyi bir uygulamadır. Ne yazık ki önce ellerinizi yıkamamak ürünü daha da kirletebilir.

Taze Ürün Yıkama Hakkındaki Yanılgılar

Ürünleri yıkamakla ilgili pek çok teori ortalıkta dolaşıyor ve gerçeği kurgudan ayırt etmek zor olabilir. Örneğin, bazıları ticari bir sebze yıkamanın taze ürünleri temizlemenin en etkili yolu olduğuna inanmaktadır. Bununla birlikte,  Gıda Güvenliği Merkezi, sade suyun bazı durumlarda aynı derecede etkili veya hatta daha iyi olduğu sonucuna varan bir çalışma yürütmüştür.

Bazılarının öne sürdüğü bir başka yanlış kanı ise organik ürünlerin pestisit içermediği için yıkanmayı gerektirmediğidir. Ne yazık ki organik ürünler mikroorganizmaları barındırmaya devam edebileceği ve muhtemelen sizden önce birkaç kişi tarafından dokunuldukları için, bu yanlıştır.

Özet

Taze ürünleri yemek, vücuda sağlıklı bir yaşam tarzını destekleyen temel besinleri sağlar. Yine de, taze meyve ve sebzeleri yemeden önce yıkamak çok önemlidir. Ürünün yıkanması basittir ve sadece soğuk akan su, temizleme fırçası ve kurulamak için temiz bir havlu gerektirir. Sabun, deterjan ve taze ürünleri temizlemeyle ilgili bazı yanlış anlamalardan kaçınarak, doğanın cömertliğinin tadını güvenle çıkarabilirsiniz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.