Faydalı Bilgiler

Karavan almak için nelere dikkat etmeliyiz? En iyi aile karavanı nasıl seçilir?

Karavan satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? En iyisi nasıl seçilir | Bir karavan satın almak için bilmeniz gerekenler.
Sizin için en iyi karavanın hangisi olduğuna nasıl karar verebilirsiniz? İşte bütün bu soruların uzmanlardan gelen cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz.

Karavan satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? En iyisi nasıl seçilir?

Hangi sıklıkla kullanacaksınız?

Karavanınızı ne sıklıkla kullanmayı planladığınızı düşünün! Sık sık veya ara sıra? İçine girmeyi planladığınız yerde; kaç kişinin kullanacağını da göz önünde bulundurun.  İster küçük çocukları olan bir aile gezgini ister yakında evden ayrılacak gençler, ister çocuksuz ve eğlenceli bir bölge arayan genç bir çift veya emekli bir çift (veya ara sıra torunların tadını çıkarlar) veya maceracı yalnız seyahat eden bir kovboy olun… Sahip olunmayı istediklerinizi ve seyahatte sevdiğiniz şeyleri listesini çıkarın – kişiden kişiye çok fazla farklılık olacaktır.

Karavan satın alırken
Karavan satın alırken

Daha önce karavanınız oldu mu?

Daha önce bir karavanınız varsa, bu sefer doğru yapmanız gerekir. Önceki minibüsünüz hakkında neyi sevmediniz? Tourer’ınızı sizin için en iyi karavan yapan nedir? Bu soruları sorun!

Bu sadece satın alman gereken bir karavan mı?

Eh, muhtemelen cevap hayırdır. Ayrıca, yağmurlu günlerde ek alan için bir tente, ara sıra gelen misafirler için bir alan, kamp alanında minibüsün manevra yapmasına yardımcı olacak bir motor taşıyıcısı, güneş panelleri ve ekstra piller, elektrik şebekesi dışı turları seviyorsanız ekstra piller, köpeği yıkamak için açık bir duş vb.

Bunlardan bazıları satın aldığınız karavan paketinin bir parçası olarak gelebilir. Ancak bunların maliyetini karavanınızın genel fiyatına eklemeniz gerekir.

Uygun bir karavanı bir çekiciyle nasıl eşleştirebilirim?

Yasal bir gereklilik olmasa da, deneyimler yüklü bir karavanın ağırlığının, çekici aracının boş ağırlığının % 85’ini (yüksüz ağırlık) aşmaması gerektiğini göstermiştir. Bu, istikrarlı bir kombinasyon ve iyi çekme performansı sağlar. Yasal olarak, karavan, çekicinin ağırlığını veya maksimum çekme limitini (üretici tarafından belirlenir) aşmamalıdır.

Bu nedenle, satın almayı düşündüğünüz karavanın ağırlığını çekici aracınızla karşılaştırma konusun dikkatli olmanız gerekir.

Ehliyetimle hangi karavanı çekebilirim?

Avrupa’da 16 Aralık 2021’de karavan çekme kuralları resmen değişti. Yeni yasalara göre, 1 Ocak 1997’den sonra sürüş testini geçen herkes, ek B+E testine girmeden 3.500 kg’a kadar olan römorkları çekebilir.

Daha önce, sürüş testinizi 1 Ocak 1997’de veya sonrasında geçtiyseniz, B + E ehliyeti almak için ek bir Kategori E sürüş testini geçmediğiniz sürece, çekici aracınızın ve karavanınızın birleşik MAM’sinin 3500 kg’dan az olması gerekiyordu. Bu durum, çekici ve karavanın daha ağır kombinasyonlarını çekmenize izin verdi.

Bu tarihten önce testlerini geçen sürücüler, kuraldaki son değişiklikten etkilenmemiştir ve toplam ağırlığı 8250 kg’a kadar olan bir araba/karavan kombinasyonunu kullanabilirler.

Karavanlar nasıl seçilir?
Karavanlar nasıl seçilir?

Araba yolunda ve parkında bir karavan kullanabilir miyim?

Karavanınızı özel bir araba yolunda kullanmanın veya park etmenin yasak olup olmadığını görmek için yaşadığınız bölgedeki yerel kuralları kontrol etmelisiniz. Her durumda, sadece iyi komşuluk ilişkilerini sürdürmek için değil, karavanınızı kullanılmadığınız zamanlarda güvenli bir park tercih edilebilir. Böylece bu durum sigorta priminizi azaltmanıza da yardımcı olabilir.

Yeni bir karavanın maliyeti nedir?

Üreticiler, belirli pazarlara yönelik karavanlar ve belirli bir bütçeyi göz önünde bulunduran alıcılar için üretim yaparlar. Satılık karavanların birçok modelini vurgulayan düzenli olarak güncellenen Alıcı Kılavuzları vardır. Bu pazarları, giriş seviyesi, orta pazar ve lüks olarak sınıflandırıyoruz.

Giriş seviyesi, orta pazar ve lüks

Giriş seviyesi karavanlar, ilk kez karavan alanlar ve en sınırlı bütçeye sahip olanlar için mükemmeldir. 150.000 ile 250.000 TL arasında değişen bu yeni karavanlar, ikinci el bir minibüsün fiyatından daha düşük bir fiyata satın alınabilir. Avrupada ise bu tip karavanlar 15.000 ile 18.000 Euro’un arasında değişebilmektedir

23 bin Euro ile 28 bin Euro arasında değişen orta ölçekli pazar üreticiler arasında en şiddetli rekabetin olduğu yerdir ve bir karavan satın almak isteyen müşterilere en fazla seçeneği sunar. İngiltere’nin en büyük üreticilerinin tümü bu fiyat aralığında iki ila altı yataklı karavanlar üretmektedir.

Lüks ve Orta seviye karavan

Bunun üstünde, 29.000 ila 33.000 Euro fiyat aralığındaki karavanlar, daha yüksek bir spesifikasyona göre üretilirler. Ve potansiyel olarak içeride ve dışarıda daha fazla miktarda alete sahip olan daha lüks iç mekanları yansıtırlar.

Pazarın en tepesinde, örneğin Coachman Laser serisinden veya Buccaneer’den (Erwin Hymer UK’den) için 40.000 ila 48.000 Euro arasında perakende satış yapan en lüks karavanlar vardır. Ve ayrıca Knaus Starclass veya Eriba Nova gibi kıtasal olarak üretilen minibüsler de bulunmaktadır. Özel üretim karavanlar için 60 bin Euro ile 70 bin Euro arasında değişen fiyatlarla Vanmaster’a bakabilirsiniz. En zirve ise özel versiyonları mevcut olan ikonik Amerikan esintili alüminyum perçinli Airstream var, 82 bin Euro ile 100 bin Euro arasında perakende satış yapıyor.

Bunların yanında Amerikan tarzı lüksü yaşamak isterseniz karavanların en büyüğünü ve pahalısını bulabilirsiniz. Amerika’da ki açılabilir otobüs karavanların fiyatı 1.5 milyon dolara kadar çıkabilmektedir.   

Karavan almak için ne yapmalıyız?
Karavan almak için ne yapmalıyız?

En iyi karavan nasıl seçilir?

Öncelikle karavan seçimi ve değerlendirmesi uzmanlık gerektirir. Uzman raporlarından yararlanmanız önerilir.

Her boyut ve bütçedeki tur karavanlarını uzmanlar sürekli olarak test ediyor ve değerlendiriyor. Practical Caravan dergisinin 1967’de piyasaya sürülmesinden bu yana, satılık modeller hakkında rakipsiz bir bilgi birikimi oluşturmak için binlerce karavanı incelenmiştir. Bu karavan incelemelerini 400’den fazlası web sitesinde bulabilrsiniz. İncelemeler tarafsızdır ve geliştirilebilecek noktalar çekinmeden belirtilmiştir.

Yeni modeller, benzer boyut ve fiyattaki karavanların fiyatları da değerlendiriliyor. Ardından, tıpkı sizin yaptığınız gibi, bir hafta sonu uzun bir gezi için yola çıkılarak tam bir canlı test yapılmaktadır. Bazı karavan minibüsler altı aylık bir süre boyunca uzun süreli testlere de tabi tutulmaktadır.

Çekici ve Karavan ilişkisi

Karavanın, farklı yol koşulları da dahil olmak üzere bir çekicinin arkasında nasıl çekildiğinden, içinde kalmanın ne kadar pratik ve konforlu olduğuna kadar tüm yönlerin gözden geçirilmesi kapsamlı bir test ekibinin işidir. Yapı kalitesine, iç ve dış tasarımına, düzenine ve ne kadar iyi çalıştığına bakılmalıdır.

Aile karavanları
Aile karavanları


Çok deneyimli karavancılar, karavancılığa yeni başlayanların bakış açısı da dahil olmak üzere iyi bir karavanda ne arayacaklarını bilirler. Karavan almadan tecrübeli kişilerden tavsiye almayı unutmayın!

Aileler için en iyi karavan nasıl seçilir?

Bir aile karavanının, günlük yaşamın pratikliklerini göz önünde bulundurarak rahat ve ferah olması gerekir. Dikkate aldığımız şeyler arasında yatakları bir araya getirme kolaylığı, depolama, fiyat, düzen, tuvalet ve mutfağı kullanma kolaylığı ve diğer şeylerin yanı sıra tüm aile için mevcut alan miktarı bulunmaktadır.

Uzman ekipler karavan endüstrisinde onlarca yıllık deneyime sahiptir ve bu süre zarfında, sadece iyi bir aile gezgini değil, aynı zamanda en iyi aile karavanını seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda keskin bir farkındalık geliştirmişlerdir.

Karavanları düzenli olarak test ediyor ve gözden geçiriyorlar. Ne istediğimize bakıyor, hissediyor ve deneyimliyorlar. Karavan incelemeleri konusunda 400’den fazla modeli internet sitelerinde bulabilirsiniz. Şöyle karavanıma atlayıp bütün ege sahillerini dolaşsaydım, olmaz mıydı, belki olur!

Karavan, hamak ve mis gibi çimen kokusu işte bu dünyanın mutluluğu! Karavanı al derdi tasayı unut gazla doğaya doğru!

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.