Faydalı Bilgiler

Fark Yaratmak için Neler Yapılabilir? Farklı Olmak için Mutlaka Okuyun!

Fark Yaratmak için Neler Yapılabilir? Farklı Olmak için Mutlaka Okuyun | Dünyayı değiştiren, yüz yıllara damga vuran, çığır açan bilim adamları, sanatçı ve liderlerin en önemli özelliklerinden biri farklı olmaları ve fark yaratmalarıdır. Fark yaratmak adına birçok marka ve kişi de ürün ya da fikir satarken, müşterileriyle başarılı bir şekilde empati kuruyor, yenilikçi yaklaşım veya ürünlerle ihtiyaçlara cevap veriyor ve sözlü/sözsüz iletişimlerini başarıyla gerçekleştirebiliyor. Peki, bunlar fark yaratmak için yeterli oluyor mu?

Örneğin, elektronik ve lojistik firmaları ve bu firmaların çalışanları fiyat rekabetinin dışında birbirlerinden farklı ne sunuyorlar da biz satın alma kararımızı içlerinden birinden yana kullanıyoruz? Ya da her yerde reklamlarını gördüğümüz kolejler; başarmak ve kazanmak üzerine kurulu benzer marka iletişimleri, sınıf düzenlemeleri, müşteri odaklı yaklaşımları ve sundukları yenilikçi eğitim sistemleri ile ne kadar birbirlerinden ayrılabiliyorlar?

Fark yaratmak için nereden başlamalı?
Fark yaratmak için nereden başlamalı?

Farklı Olmak ve Fark Yaratmak için Neler Yapılabilir?

Bu sorunun cevabını zaten güvenmediğiniz kişi ya da markaları değerlendirme listesine almadığımız gerçeğinden hareketle, güven kıstasını formülün dışında bırakarak yanıtlayalım.

Acı gerçek şu ki, aslında insanlar kim olduğunuzla ya da ne söylediğinizle pek ilgilenmezler; onların tek ilgilendiği, onlara ne kazandıracağınız ya da ne fayda sağlayacağınızdır. Kabul edelim ya da etmeyelim aslında hepimiz biraz benmerkezciyizdir. İletişimimizin aslında bizimle ilgili olmasını ve/veya daha sonra anlatabileceğimiz bir hikaye barındırmasını isteriz.

İşte kişisel ya da ticari olarak fark da müşterilerimizin içgüdüsel olarak kendilerini diğerlerinden üstün hissetmelerine yol açacak bir hikayeyi, sunduğumuz ürün ya da fikirle birlikte verebilmemizde yatar. İçinde olduğumuz rekabetten bağımsız gerçek farkı, müşterilerimize ürünümüz ya da bizim hakkımızda konuşmayı tercih edecekleri bir hikayeyi de ürünle birlikte sunabildiğimizde yaratırız.

Markanın Hikayesi

Amazon’da CEO olan Jeff Bezos bu konuyla ilgili çarpıcı bir yoruma sahip. Bezos, “Şöhretiniz, ürününüz veya markanız siz ortamda yokken insanların onun hakkında konuştuklarıdır” der. Bu söz ister kişisel, ister ticari markanız olsun ikisi için de geçerlidir.

Fark yaratan düşünce
Fark yaratan düşünce

Sizden ve ürününüzden bahsedecekleri bu hikayeyi yaratmaksa bazen sıcak bir iletişim kadar kolay; bazen de inşası yıllarca sürecek bir mekanizma ortaya çıkarmak kadar zordur. Temelleri ise aynı yere dayanır: İletişim içinde olduğunuz kişilerin kendilerini iyi hissedecekleri ödül mekanizmasına ne kadar etkin şekilde hitap ettiğinize.

Amazon’un sadık müşteriler yaratmak adına bize nasıl bir hikaye sunabildiğini 2014 Kasım ayındaki yazımızda bulabilirsiniz. İstatistiklerin ve ürün özelliklerinin aksine hikayeler heyecan verir, yayılır ve insanları birleştirir. 2014 ‘ün en iyi global markaları listesine baktığımızda da üst sıralara tırmanan markaların hepsinin aklımızda kalan bir hikayesinin olması gerçekten de tesadüf değil. Satın alma kararı esnasında değerlendirme listesindeki tercihlerinizden birini seçmeniz, o marka veya kişinin size ürünle ya da fikirle birlikte verdiği hikayenin sizin için büyüklüğü ile birebir orantılıdır.

Fark Yaratmak! Rakipler kimler

Buradan hareketle öğlen yemeği molasında gitmeyi düşündüğümüz McDonald’sın rakiplerinin sadece diğer hamburgerciler olduğunu düşünmek büyük bir hata olacaktır. Öğlen yemeği için McDonald’sın rakipleri, müşteriye sunduğu hikayesi en az onun kadar etkili olan ve onunla benzer zaman diliminde hizmet verebilecek diğer tüm mantıcılar, dönerciler ve ev yemeği restoranlardır.

Aynı şekilde sizin de rakipleriniz sadece sizinle aynı sektörde olan veya benzer iş yapan kişi ve markalar değildir. Aslında gerçek rakipleriniz, aynı ihtiyacı giderecek ve benzer ücret karşılığında müşteriye başkalarına anlatacakları daha iyi bir hikaye verebilen tüm işletme ve kişilerdir.

Örneğin tatil satıyorsanız, rakipleriniz sadece tatil satan diğer firmalar değil, benzer miktardaki paraya karşılık, müşteriye daha iyi veya benzer büyüklükte bir hikaye de sağlayabilecek diğer tüm elektronik ve ev dekorasyon mağazaları veya eski araçlarını değiştirebilecekleri araba markalarıdır. Çünkü müşteriniz tatilden elde edeceği rahatlama, statü ve tatmin ihtiyacından fazlasını evini yenileyerek veya arabasını değiştirerek elde edeceğine inandığı anda satın alma tercihini kolaylıkla değiştirecektir.

Farklı olmak fark yaratmak
Farklı olmak fark yaratmak

Müşteri Potansiyeli

Müşteri potansiyeli bulunan kişilerin neden sizden ya da ürettiklerinizden konuşmayı isteyecekleri; yani sunacağınız hikayenin güçlü bir etki yaratması için hangi unsurları barındırması gerektiği ise tamamen yeni bir başlık.

Bize düşen ise hitap edeceğimiz ve anılmak istediğimiz kategorileri (güçlü yanlarımızı) belirlemek, güçlü yönlerimizi hikayeleştirmek ve bu hikayeleri de sürekli yeni yollarla müşterilerimize anlatmaya devam etmek olmalıdır. Kararlılıkla, tutarlılıkla, bıkmadan ve usanmadan.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.