Faydalı Bilgiler

Bilginin Önemi ve Nasıl Öğrenmeliyiz!

Bilginin Önemi ve Nasıl Öğrenmeliyiz | Büyük ihtimalle şu eski ata sözünü duymuşsunuzdur, “Bilgi Güçtür,”. Bu hayal edebileceğinizden bile daha fazla doğrudur. Maalesef oldukça az insan bilginin ne kadar önemli olabileceğini anlar. Bilgi, eşeğe binmek yerine jet kullanmamıza olanak sağlayan şeydir.  Hayatta kalmamıza gerekenden çok daha uzun süre bizi besleyip büyütecek olan şeydir ve bilgi geçmişte yaptığımız hataları tekrar yapmamızı engelleyen şeydir. Bilginin önemi tariflerle, kelimelerle ve sayılarla anlatmak için oldukça zor bir konudur ve fazlasıyla bilgi gerektirir.

Bilginin Önemi ve Nasıl Öğrenmeliyiz!

Bazı durumlarda bilgiyle iyi anlaşamıyoruz onunla sorunlar yaşıyoruz çünkü onu elde etmek her zaman kolay değil ve karşımıza bir sürü güçlük yaşıyoruz. Okula gitmek, bilgi edinmek kaçınılmazdır ve insanlar öğrenmeye zorlandığında ters tepki verebilirler, bunun yanında sınıfta kazandığınız zoraki bilgiler bile daha ileride başarılı olmanıza yardımcı olabilir. Okul yıllarından sonra ise kulağa garip gelebilir ama nasıl öğrenileceğini unutabilirsiniz. Bunun için tekrardan öğrenmeyi öğrenmek gerekir. Öğrenim yeteneklerinizi geliştirmenz ve etkili bir şekilde bilgi edinmenize yardımcı olur. Peki bu nasıl olaca?

Bilginin önemi ve nasıl öğrenmeliyiz?
Bilginin önemi ve nasıl öğrenmeliyiz?

Bilginin önemi ve daha iyi nasıl öğrenilir?

Öğrenmek kitaplarla veya okulla sınırlı olan bir kavram değildir. Kelimenin tam anlamıyla her yeni gün yeni bir şey öğrenebilirsiniz ve zaten hepimiz farkında olmadan bunu yapıyoruz. Bir arkadaşın hakkında bir şeyler öğrenebilirsin, tamamen yabancı biri hakkında da, hatta belki de daha önce hiç bilmediğin bir şeyi de öğrenebilirsin.

Daha iyi öğrenmek, daha iyi notlar almanıza yardımcı olmakla ilgili değildir fakat düzenli olarak kazandığınız bilgileri anlamanıza, kabul etmenize ve benimsemenize yardımcı olmakla ilgilidir. Öğrenme becerilerinizi geliştirme konusunda tavsiye ve yardım almak için daha iyi öğrenmeyi öğrenmek adında öğrenme konulu bir çok harika makaleler mevcut…

Öğrendikçe yeni hedeflere yelken açmak!

Karşılaşabileceğiniz bir sorun, bilgi edinme söz konusu olduğunda kendinizi motive etmenize yardımcı olur. Bazen insanlar kendilerini, neyi, neden ve nasıl öğrenmeleri gerektiği konusunda şaşırmış bulabiliyorlar. Bilgi yolunu belirlemek ve daha sonra öğrenmeye ulaşmak için önemli hedefler bulmak daha fazla bilgi sahibi olmak için ilk ve büyük bir adımdır.

Okul sonrası kurslar, atölyeler, sertifika programları daha verimli öğrenmeye ulaşmada yardımcı olabilirler. Öğrenme Hedefleri koyan, öğrenme yöntemleri olan kurslara göz atın. Bazı kurslar, öğrenme hedeflerinizi belirlemenizi sağlar, öğrenme ve kendinizi daha fazla eğitme konusunda yardımcı olmak için fantastik bir rehber sunarlar.

Karmaşık şeyleri kolayca öğrenin,

Ne kadar çok bilgiye sahip olursanız, başka şeyleri de o kadar kolay  öğrenebilirsiniz. Öğrenmenizin sonsuza kadar süreceğini düşündünüz! Aslında basit olan kavramlar, bilginin derinlerine gidip sonuna kadar takip etmekten sizi alı koyar. Ancak bir kavramın temellerini bir kez sindirdikten sonra, daha zor işleri kolayca öğrenebilirsiniz.

Örneğin, matematik öğrenmeyi düşünün. Matematik öğrenmeye eklemeler yaparak başlıyorsunuz. Başlangıçta bu ilave ekler sizin için bir sorundur! Ama sonunda bunu çözüp anladığınızda devamı çorap söküğü gibi gelir.

Bilginin Önemi ve Nasıl Öğrenmeliyiz!
Bilginin Önemi ve Nasıl Öğrenmeliyiz!

Biz önce sayıları ve toplamayı sonra yeni bir kavram olarak çarpmayı öğrendik. Çarpma toplamadan çok daha gelişmiştir ama aralarındaki benzerlikleri anladığında kolaylıkla daha büyük işlemlere geçebilirsiniz. Şimdi üsleri öğreniyorsun ve bu çarpmadan bile daha kolay. Çünkü üsler çarpmadan başka bir şey değil ki hepsi de toplamadan başka bir şey değil!

Matematikle biraz zaman geçirdikten sonra başlangıçta sorun yaşadığınız en zor kavramlardan daha yeni ve daha da zor şeyleri daha kolay anladığınızı fark edeceksiniz.

Bilgilerinizden faydalanmak, kullanmak ve onları doğru yönetmek önemlidir. Bunun için zekanızdan tam olarak yararlanın! Bilgiyle ilgili daha fazla bilgi edinin!  Bilgi Yönetimi Teknikleri ve Uygulamalarını deneyin!

Bilgi problemleri çözmenizde size yardım eder!

Yaşam boyunca sürekli her gün sorunlarla karşı karşıya geleceksiniz, bazen sorunlar  üstesinden gelinemeyecek gibi gözükecek. Ama bilgi ile kritik karar verme ve düşünme yeteneklerinizi artırabilirsiniz. Sınıfta karşılaştığınız sorunlar, gerçek hayatta da karşınıza çıkacaktır.

Bilgi ve okumak!

Çoğu zaman insanlar derste veya hayatta öğrendikleri bir şeyi ne zaman kullanacaklarını sorgularlar. Ama bu sorunun cevabı çok basittir “her gün”. Bilgi sadece matematik, biyoloji, kimya, fizik veya tarih derslerinden ibaret değildir. Ve bu bilgiler, sadece havuz problemleriyle başa çıkmanıza yardımcı olmakla kalmıyor. Aynı zamanda eleştirel, kritik düşünmeniz gereken durumlara karışarak  size deneyim kazandırıyorlar. İşte bilginin önemi!

Kendinizi anlamak,

Aslında bilgi sizi mutlu eder. Bu da kendinizi gerçekten düşünmeye ve anlamaya başlamanızla olur. Sizi ne mutlu ediyor, keşfetmekten ve öğrenmekten zevk aldığınız şeyler nelerdir? Bilgi size çeşitli şekillerde yardımcı olur. Ancak bilginin önemi ve size kattığı en önemli şey gerçekte kim olduğunuzu anlamanıza yardımcı olmasıdır.

Bilgi mutluluktur!

Bilginin önemini anlamak için okuyun ve öğrenmeyi deneyin böylece kendinizin envanterini çıkarmış olacaksınız. Ve böylece kendinizi daha iyi anlamak için zekanızı nasıl kullanacağınızı anlamış olacaksınız!

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.