Faydalı Bilgiler

Bebek Bezleri, Oyuncaklar, Mamalar, Tehlikeler Ve Doğal Alternatifler

Bebek Bezleri, Oyuncaklar, Mamalar, Tehlikeler Ve Doğal Alternatifler | Bebek Bezleri, Sentetik elyaflardan üretilen tek kullanımlık bezlerdir. Ayrıca diğer plastik içeren bezler yeni doğmuş bir bebek derisi için uygun maddeler değildir. İlaveten ağartılmış beyaz kağıt içeren tek kullanımlık bezler de vardır. Bunlar bağışıklık sistemi ve karaciğer hasarına neden olabilecek “Dioksin”maddesi içerebilirler.

Bebbek bezleri ve kimyasallar!
Bebbek bezleri ve kimyasallar!

Bebek Bezleri, Oyuncaklar, Mamalar, Tehlikeler Ve Doğal Alternatifler:

Bebek Bezleri, Ne yapmalı?

Doğal elyaf olan %100 pamuklu bezden mamul çocuk bezleri kullanmalıdır. Bezlerin yıkanması sırasında çamaşır makinesinde normal sabun ve boraks kullanılmalıdır. Ayrıca yıkamadan sonra bakterilerin ölmesi için kurutma makinesinde bezler en az 40 dakika kalmalıdır. Bunun yanında açık havada güneş ışığında kurutulmalıdırlar. Bezler deterjan ile yıkandıklarında üzerinde kalacak olan deterjan artıkları bebek cildinde tahrişlere neden olabilir.

Bebek Yatakları:

Bebeklerin uyuyarak büyüdüklerini ve zamanlarının çok büyük bir bölümünün yataklarında geçtiğini biliyoruz. Yani “poliüretan köpük” yatak, polyester kaplamalı yatak kaplamaları, “yanmaz ve formaldehit” içeren kimyasal ile aprelenmiş yorgan ve yastık yüzleri yapaydır. Ayrıca plastikler ve bütün bunlar bebek sağlığına zarar veren kimyasal buharlar çıkartan maddelerdir.

Ne yapmalı?

Bebeğinizin şimdiki ve ilerideki hayatı için yapabileceğiniz anlamlı ve faydalı bir yatırım vardır. Yani onun için rahat ve sağlık içinde uyuyabileceği bir ortam yaratmak olmalıdır. Bu nedenle yapabileceğiniz en doğal yatak takımını onun için hazırlamalısınız.

Bebek Bezleri, Oyuncaklar:

En sevdiğimiz varlıkların başında olan çocuklarımızı mutlu etmek isteriz. Ayrıca daha da önemlisi kişisel egomuzu tatmin etmek amacıyla zaman zaman oyuncaklar alarak eve getiriyoruz. Bunu yapabiliriz ancak oyuncağı almadan evvel, gerekli mi? mekanik olarak zarar verebilir mi? Ufak parçaları zararlı olabilir mi? Oyuncağın üretildiği plastik ve rengini veren boyaların toksik tehlikesi ne olabilir? gibi soruların cevaplarına tatmin edici şekilde ulaşmalıyız.
Plastik oyuncaklar kolayca ve düşük maliyetle üretildiklerinden çoğunlukla; “plastik, puc” gibi suni maddelerden yapılmaktadırlar

Bebek oyuncakları ve tehlikeler
Bebek oyuncakları ve tehlikeler

Ne yapmalı?

Doğal tahtadan yapılmış olan bebek oyuncakları tercih olunabilir. Ancak yeni alınan oyuncaklar yeni üretildiklerinden üzerindeki kimyasallardan buharlaşan gazlar daha yoğundur. Daha önceden alınıp uzunca bir
süre havalandırmak bir çare olarak düşünülebilir. Kontrol edildikleri söylenmekle beraber bazı hallerde oyuncaklar kurşun içeren boyalar ile renklendirilebilmektedir. Özellikle basit görünümlü ve çok ucuz fiyatlara satılan be
bek oyuncaklarından sakınılmalıdır.

Bebek Bezleri, Bebek Giysileri:

Suni elyaflardan üretilmiş ve “formaldehit” kullanılarak aprelenmiş bebek giysileri daha önce de anlatıldığı gibi bebekler büyüdüklerinde sıkıntı yaratır. İlerideki yaşamlarında ortaya çıkabilecek ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmalarına sebep olabilirler. Özellikle kanserojen etkisi nedeniyle ”yanmaz apre” ile aprelenmiş bebek giysilerine dikkat olunmalıdır.

Ne yapmalı?

Doğal elyaflardan üretilmiş olan bebek elbiseleri kullanmalıdır. Ayrıca mümkünse bebek büyüdükçe yenisini almayıp alırken biraz büyük beden alarak kimyasallardan uzak kalmasına dikkat gösterilmelidir.

Bebek Mamaları ve Yiyecekleri:

Büyüklerin kullandığı hazır yiyeceklerde bulunması muhtemel olan kimyasallardan kaçının. Yani “Suni kokular, koruyucular, suni renklendiriciler ve bitkilere atılan böcek ilacı kalıntıları, bebekler için üretilen hazır yiyeceklerde de bulunabilir

Bebek bezleri ve tehlikeler
Bebek bezleri ve tehlikeler

Ne yapmalı?

Hepimizin bildiği gibi yeni doğmuş bebek için en mükemmel gıda anne sütüdür. Anne sütü bebeğin büyüme sürecinde bebeğin sağlıklı ve dengeli büyümesi için gerekli olan tüm değerleri içinde taşır.

Anne sütü yettiği sürece onun yerini alabilecek hiçbir besin maddesi düşünülmemeli ve denenmemelidir. Pazarda, süt, laktoz veya mısır esaslı şeker, yağ, besleyici maddelerin dikkatlice bir araya getirilmesi ile üretilmiş
anne sütünün taklidi ürünler vardır. Ayrıca soya esaslı bazı ticari formülasyonlar bulunabilir. Bu ürünleri seçerken ve kullanırken çocuk doktorunuza danışmalısınız..

İnek sütü inekler içindir!

Örneğin; inek sütü ineğin yavrusunun içmesi içindir. Anne sütü bebeğinin içmesi için vardır. Her memelinin sütü
kendisine has özellikler içerir, inek sütü insan sütüne göre 3 kat daha fazla protein içerirken, insan sütü inek sütüne göre 2 kat daha fazla karbonhidrat içermektedir. Bu yüzden inek sütü bebeklerin sindirim sistemi ve böbreklerinde sorunlar yaratabilir. Ayrıca bazı hallerde bağırsaklarda kanama ve anemiye neden olabileceği beslenme uzmanlarınca ifade olunmaktadır.

Bebeğiniz hafif katı yiyecekleri yiyebilecek büyüklüğe ulaştığında, organik olarak yetiştirilmiş ürünler içeren mama karışımlarından faydalanabilirsiniz.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.