Faydalı Bilgiler

Bebek Bakım Ürünleri Kimyasal Riskler ve Doğal Çözüm Önerileri!

Bebek Bakım Ürünleri Kimyasal Riskler ve Doğal Çözüm Önerileri | Büyükler için sıraladığımız tehlikelerin tamamı bebek ve çocuklar için de geçerlidir! Ayrıca bağışıklık sistemlerinin henüz tam gelişmemiş olması nedeniyle daha da yoğun tehlikeli altında olabilirler.

Bu nedenle çocuklarımızın ileriye dönük sağlıklarını koruyabilmemiz için yaşam yerlerimizde, kullandıklarımızda, tükettiklerimizde gerekli tüm önlemleri almamız gerektiğine inanıyoruz. Gerek evde gerekse ev dışındaki oynama mahallerinde çocuklar yer ile çok temas ederler. Yani yatarlar, yuvarlanırlar, ağızlarını burunlarını yerlere sürerler.

Ellerini temizlemeden ağızlarına sokarlar, yabancı maddeleri ağızlarına atarlar vs. vs. Çocuklar yetişkinlere göre çok daha fazla aktif olduklarından vücut orantılarına göre çok daha fazla ve sık nefes alırlar. Tabii hava kirli ise çok daha fazla toksik madde solunum yollarına gider. Bunun yanında burun kanalları sıklıkla tıkandığından çoğunlukla ağızdan nefes aldıklarından aldıkları zehirli maddeler dolu hava, burun filtrasyonundan geçmeden direk akciğerlere ve kana geçer.

Bebek yatak odası ve riskler
Bebek yatak odası ve riskler

Bebek Bakım Ürünleri Kimyasal Riskler ve Doğal Çözüm Önerileri!

Çocuklarımız bizlere göre vücut orantılarını dikkate aldığımızda 24 kez daha fazla su ve önemli ölçüde meyve suyu içerler. Ayrıca diğer içeceklerden tüketirler. Yani içtikleri suyun temiz, meyve sularının kimyasal ilaçlarla kirli olmaması büyük önem taşımaktadır. Her ne kadar vücudumuzun doğal detoks üniteleri olan karaciğer ve böbrekler bir çok zararlı maddeyi nötralize ederek vucudumuzdan atarlar. Ancak bebek ve çocuklarda bütün organlarda olduğu gibi bu organlarda tam anlamı ile olgunlaşmamıştır ve bizim yaşadığımız ortamda yaşadıklarında haliyle yetişkinlere göre çok daha fazla zarar göreceklerdir.

Diğer bir deyişle çocuklarımız için bir iyilik yapıp çevremizi her açıdan hijyen ve sağlıklı tutarsak, onların sayesinde kendimize de faydamız olacaktır. Yani yeni doğan bebekler çok daha hassas olduklarından onların yaşam ve beslenme şartları konusunda hassasiyetimizi artırmalıyız. Ayrıca onları evde bulunan toksik çevre ve maddelerden korumalıyız.

Örneğin, bebek odası özenle ve tamamiyle yeni yapılmaya gayret olunur. Oysa her yeni şeyin çok daha fazla kimyasal ve toksik madde içerdiğini pek hatırlamayız. Şimdi sıralayalım neler var yeni; her tarafı dekore ettik, duvarlar kimyasal boyalar ile boyandı. Ayrıca yere yeni sentetik halı döşendi. Bunun yanında kolayca yıkanabilen formaldehit ile aprelenmiş perdeler takıldı. Belki duvarlara PVC içeren komik resimli silinebilir plastik duvar kağıdı yapıştırıldı. Yani yatak takımı özenle seçilerek sentetik yorgan ve tamamen yeni alınmış üzeri hala fabrikası kokan güzelce ütülenmiş çarşaf ve yastık kılıfı yerleştirildi.

Bebek odası ve riskler!
Bebek odası ve riskler!

Bebek Bakım Ürünleri Yatak Odası:

Kolayca yıkanabilen ve kimyasallarla kir tutması önlenmiş elbiseler, dezenfekte edici maddeler, sentetik kokular içeren bebek losyonları kullanıldı. Ayrıca asbest içermesi ihtimali olan talk pudraları, sentetik elyaflar ve plastikten
üretilmiş oyuncaklar ile yatak odası döşendi. Bunun yanında bekli de daha fazlası ile dolduruldu ve gören büyüklerin beğenisine sunuldu.

Bu iş burada bitmeyecek, bebeğin mutluluğu için yeni sentetik plastik oyuncaklar, giysiler v. s devamlı alınacaktır.
Bu korunmasızlığın bedeli belki bir gün bir şekilde kendisini gösterecektir. Örneğin Astım, Amerikan Çevre koruma ajansına göre 1985 yılından itibaren çocuklarda görülen astım vakaları… %44 ve astım nedeniyle çocuk ölümleri %129 artmış.

Evdeki zehirli madde içeren ve toksik buharlarını ortama yayan cisimler… Uzun vadede bu işlevlerine devam ederler.
Yani çocuklar bu zehirli buharları uzun süreler teneffüs etmek zorunda kalarak zarar göreceklerdir.

Çocuklar arasında en yoğun rastlanan zehirlenme olaylarının ve özellikle ağızdan aldıkları maddeler ile ortaya çıkar. Zehirlenme vakaları bunlardan olduğu yapılan araştırmalarda belirlenmiştir. Bu nedenle, etrafta, çocukların ulaşabileceği yerlerde zararlı olabilecek hiçbir madde, ürün vs. bulundurmamalıyız.

Bebek odaları ve riskler!

Bebek odası, bebek yatağında olduğu gibi bebeğinizin zamanının en büyük bölümünü geçirdiği odadır. Bu sebeple toksik olmayan ürün, eşya ve malzemeler içermelidir. Bebekler vücut oranlarına göre yetişkinlere nazaran 2 kat daha fazla havayı akciğerlerine çekerler. Yani büyüklere göre 2 kat daha fazla zehirlenme riski taşırlar. Bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız. Ayrıca bebek odasına yapılacak veya alınacak her yeni eşyanın hakikaten gerekli olup olmadığını irdelemeliyiz.

Bebek bakım ürünleri ve riskler
Bebek bakım ürünleri ve riskler

Odanın zemini yeni sentetik halı ile kaplanmamalıdır. Doğal linolyum veya fırınlı cilasız parke yer kaplamaları tercih olunabilir. Bebeğin odasını koklayın veya burnu iyi koku alan birisine koklatın. Eğer rahatsız eden bir koku varsa bebeğinizi de rahatsız edecektir. Yalnız, sentetik bir esans kokusunun sizin hoşunuza gitmesinin sebebi nedir? Aslında size reklamlar aracılığı ile kabul ettirilmiş bir nesnedir. Yani bunun bebeğinizin hoşuna gitmesi henüz reklamları izleyemediğinden ve anlayamadığından mümkün değildir.

En doğrusu onun için mümkünse hep doğalı seçin. 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.