Uzay

Güneş lekesi görüntüleri, ilk kez siz görün!

Güneş lekesi görüntüleri, ilk kez siz görün | Güneş tepemize çıktığında bakılmayacak kadar parlaktır. Akşamları gün batımında ise bakmaya kıyamayacağınız kadar turuncu ve güzel… Ve o bizi uzay boşluğunda yalnız bırakmayıp aydınlatan yıldızımız! Ama ona yakından baktığımızda hiçte öyle kusursuz olmadığını fark ediyoruz. Yüzeyinde yüzlerce Güneş lekesi barındırıyor. Peki bu Güneş lekesi nedir ve nasıl görünür?

Evren ne kadar büyükse Güneş’te Dünya’dan o kadar büyük ve bilinmezlerle dolu ama şimdilerde Güneş hakkında ki bilgilerimiz artıyor! Güneşten gelen bu yeni görüntü, eşi benzeri olmayan bir çözünürlük ve ayrıntılı bir güneş lekesini ortaya koymaktadır. Hawaii’deki bir güneş teleskobu Güneş’in şimdiye kadar gördüğü en keskin ve net manzarayı sağlıyor.

Güneş lekeleri Görüntüler!
Güneş lekeleri Görüntüler!

Dünya’daki en büyük güneş teleskobu şimdiye kadar ki en keskin güneş lekesi görüntüsünü yayınladı!

Müthiş güneş lekesi görüntüsü!

Belli belirsiz bir ayçiçeği andıran ya da Yüzüklerin Efendisi’nde ki Gelen Sauron Gözüne benzetebileceğimiz karanlık yakıcı bir nokta. Bu  karanlık göz bebeği noktası, merkezinden filizlenen manyetik alanlar tarafından şekillendirilmiş olan plazma şeritleri nedeniyle koyu bir leke olarak görünür. Yaklaşık 16.000 kilometre genişliğindedir ve tüm nokta rahat bir şekilde Dünya’yı yutabilir.

Dünya’daki en büyük güneş teleskobu şimdiye kadar gördüğümüz en detaylı güneş lekesini görüntüledi. Güneş Teleskobu’ndan şu muhteşem manzaraya bakın.

Güneş Lekesi!
Güneş Lekesi!

Ulusal Güneş Gözlemevi (NSF) müdür yardımcısı Thomas Rimmele tarafından Ulusal Bilim Vakfı’ndan yapılan açıklamada, Inouye Güneş Teleskobu tarafından 28 Ocak’ta çekilen görüntünün, güneş yüzeyinde 20 kilometre kadar küçük manyetik yapılar gösterdiğini söyledi. NSF, 3 Aralık’ta yayımlanan bu fotoğrafı yakalayan teleskopu inşa etti ve işletiyor. Bu Güneş teleskobu, güneşi gözlemlemeye adanmış en büyük teleskopdur.

Bu güneş lekesinin görüntüsü güneş yüzeyinin sadece küçük bir kısmını oluşturur: sadece 10.000 mil (16.100 kilometre) genişliğindir. Bu ölçü Dünya’nın kolayca içine sığabileceği kadar büyüktür. Güneş lekesi baktığınızda, dışarısının daha parlak olduğu merkezini ise karanlık bir şekilde göreceksiniz.

Güneş lekesinin sıcaklığı!

Karanlık bölge, güneş içindeki ısının yüzeye ulaşmasını engelleyen manyetik alanların bir konsantrasyonu gösterir. Bu karanlık alan güneş lekesinin parlak kısımlarından daha soğuk olmasına rağmen hala 7.500 fahrenhayttan (4.100 santigrat dereceden) daha fazladır.

NSF’ye göre karanlık bölgeden yayılan çizgiler, dipten kaynayan yoğun manyetik alanlar ve sıcak gazların yükselmesi ile şekillenen sıcak ve nispeten soğuk gaz yamalarını gösteriyor.

Güneş lekesinin fotosu!
Güneş lekesinin fotosu!

Inouye Güneş Teleskobu’nun inşaatının 2021 yılında tamamlanması planlanıyor.

 

 

 

Semih Bulgur

Uluslar arası kaynaklardan Dünya kadar orijinal bilgiyi size ulaştırmak için çalışan bir bilgi işçisiyim! l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.