Uzay

Dünya neden dönüyor ve nereye gidiyor?

Dünya neden dönüyor ve nereye gidiyor | Dünyanın dönmesi aslında başımızı döndürecek bir ilim içerir. Dünyanın dönmesi bir zikir belki de küresel momentum ile yer çekimine yardım eden bir olgu ve hatta Dünya gezegeninde yaşamın sebeplerindendir. Peki bunların da ötesinde Dünya nasıl ve nereye doğru dönüyor? Aslında şöyle sormalı Dünya nasıl dönüyor ve nereye gidiyor? Dünya dönüyor ve hayatta neler oluyor, neler?

Dünya nereye gidiyor!
Dünya nereye gidiyor!

Dünya neden dönüyor ve nereye gidiyor?

Dünya durmadan dönüyor, dönüyor, dönüyor…

Hepimiz biliyoruz ki Dünya hem kendi ekseni etrafında hem de Güneş’in etrafında dönmektedir. Dünya batıdan doğuya doğru kendi ekseni etrafında dönerken, Güneş’in doğudan doğup batıdan battığına tanık oluruz. Güneşin doğup batmasını günlük yaşamımızda tabii olarak karşılarız, aslında bu durmadan dönüş o kadar çok önemli ve o kadar büyük bir ilimdir ki!.

Uzay ne kadar büyük!

Güneş aynı anda dünyanın bir yerinde doğarken bir yerinde batmaktadır. Böylece gece gündüzü, gündüz de geceyi takip eder. Odaklarından birinde Güneş bulunan bir eliptik yörünge üzerinde Dünya hareket halindedir. Dünya her saniye uzayda 30 km’lik bir yol alır.

Uzay ve izafiyet kuramı!
Uzay ve izafiyet kuramı!

Yaratılanlar şaşkınlık verici!

Bu satırları okuduğunuz süre zarfında uzayda 60 km’lik bir yol aldık. Şimdi 90… Şimdi 120 kilometre.. Böylece dünyamızın güneş etrafındaki yörüngesini tamamlaması için 1 yıl gibi bir süreye ihtiyacı vardır. Fakat ilginizi çekecek bir konu daha var. Dünyamız uzayda geçtiği yerden bir daha ASLA geçmiyor. Allah Allah, SubhanAllah yarattıkların şaşkınlık verici, değil mi?

Dünya nasıl dönüyor ve uzayda nereye doğru gidiyoruz?

Dünyanın Dönüşü
Dünyanın Dönüşü

Dünya her seferinde aynı yörüngeyi izlemiyor mu ? Nasıl oluyor da hep farkı yerden geçiyor? Seklinde sorular sormanız çok doğal… Ama gerçekten Dünya geçtiği yerden bir daha geçmemektedir. Dünya bir taraftan kendi ekseni etrafında fırıl fırıl dönerken bir taraftan da Güneş etrafında helezoni bir hareketle dolanır. Dünyanın bu hareketine diğer gezegenlerde katılıyor. Çünkü güneş Vega yıldızına doğru saniyede 20 km’lik bir hızla hareket halindedir.

Dünya neden dönüyor? Vega yıldızı da nereden çıktı!

Dünya nasıl ve nereye doğru dönüyor?

Güneşin bu hareketine tabi ki çekim gücü nedeniyle Dünya da iştirak etmek zorundadır. Böylece tüm Güneş sistemi hiç şaşmadan şaşırmadan sürekli Vega yıldızına doğru bir hareket halindedir.
O halde özetleyelim.. Güneşin Herkül burcu yakınlarındaki VEGA yıldızı yörüngesine yönelmiş hareketi nedeniyle Dünyanın Güneş etrafındaki yörünge düzlemi sabit olmayıp aksine kıvrım kıvrım bir helezon şeklindedir. Bunun sonucunda Dünyamız uzayda geçtiği bir noktadan bir daha asla geçmemektedir.

Dünya nasıl kendi etrafında hareket ediyor?

Dünya hareket ediyor çünkü karşılıklı yerçekiminden çöken ve açısal momentumunu koruması gereken bir hidrojen bulutunun yığılma diskinden oluşmuştur. Uzayda hareket eden her şey sürtünmesiz atalet yüzünden dönmeye devam eder ve biz de Dünya ile birlikte dönmeye devam ediyoruz.

Bunların hepsinin aynı yönde olmasının sebebi ise milyarlarca yıl önce aynı Güneş Bulutsusu’nda bir araya gelmiş olmalıdır.

Dünya dönmeseydi ne olurdu?

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.